Gıdada bir AB mevzuatına daha uyum düzenlemesi!

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından yayımlanan Tebliğle, AB mevzuatına uyum kapsamında Yenilebilir Kazein ve Kazeinatlar için kriterler güncellendi.

Süpermarketlerde gizli müşteri araştırması yapıldı! Sonuçlar ne gösteriyor?
Haber albümü için resme tıklayın

Türk Gıda Kodeksi Yenilebilir Kazein ve Kazeinat Tebliği (No: 2022/21), 13 Aralık 2023 tarihli Resmi Gazete’de yayımlandı.

AB mevzuatına uyumlu olarak hazırlandı

İnsan tüketimine yönelik yenilebilir kazein ve kazeinatların, tekniğine uygun, hijyenik şekilde üretilmesi, hazırlanması, işlenmesi, etiketlenmesi, muhafazası, depolanması, taşınması, piyasaya arzı için ürün özelliklerini belirlemek amacıyla çıkartılan Tebliğ, yalnızca insan tüketimine sunulan yenilebilir kazein ve kazeinatlar ile karışımlarını kapsıyor.

2015/2203 (AB) sayılı İnsani Tüketim Amaçlı Kazein ve Kazeinatlara İlişkin Avrupa Parlamentosu ve Konsey Direktifi dikkate alınarak Avrupa Birliği mevzuatına uyum çerçevesinde hazırlanan Tebliğ kapsamındaki Yenilebilir asit kazeinlerin, Yenilebilir rennet kazeinlerin ve Yenilebilir kazeinatların, Tebliğ eklerindeki hükümlere uyması gerekecek.

Ürünler için uyulacak mevzuat hükümleri

Tebliğ kapsamında yer alan ürünlerde kullanılan katkı maddeleri hakkında, Türk Gıda Kodeksi Gıda Katkı Maddeleri Yönetmeliği hükümleri,

Ürünlerdeki kurşun hariç bulaşan miktarları hakkında, Türk Gıda Kodeksi Bulaşanlar Yönetmeliği hükümleri,

Pestisit kalıntı miktarları hakkında, Türk Gıda Kodeksi Pestisitlerin Maksimum Kalıntı Limitleri Yönetmeliği hükümleri,

Tebliğ kapsamında yer alan farmakolojik aktif maddelerin kalıntı miktarları hakkında, Türk Gıda Kodeksi Hayvansal Gıdalarda Bulunabilecek Farmakolojik Aktif Maddelerin Sınıflandırılması ve Maksimum Kalıntı Limitleri Yönetmeliği hükümleri,

Ürünlerdeki koksidiyostatların ve histomonostatların miktarları hakkında, Türk Gıda Kodeksi Hedef Dışı Yemlere Taşınması Önlenemeyen Koksidiyostatların ve Histomonostatların Hayvansal Gıdalardaki Maksimum Miktarları Hakkında Yönetmelik hükümleri,

Ürünler hakkında, Hayvansal Gıdalar İçin Özel Hijyen Kuralları Yönetmeliği, Gıda Hijyeni Yönetmeliği ve Türk Gıda Kodeksi Mikrobiyolojik Kriterler Yönetmelik hükümleri,

Ürünlerin ambalajları hakkında, Türk Gıda Kodeksi Gıda ile Temas Eden Madde ve Malzemelere Dair Yönetmelik hükümleri,

Ürünlerin etiketlenmesinde, Türk Gıda Kodeksi Gıda Etiketleme ve Tüketicileri Bilgilendirme Yönetmeliği hükümleri uygulanacak.

Gıdada bir AB mevzuatına daha uyum düzenlemesi!

İsimlendirme kuralları

Tebliğde yer alan ürünlerin adları, Tebliğde tanımlanan Yenilebilir asit kazein, Yenilebilir rennet kazein ve Yenilebilir kazeinat isimlerine göre yapılacak.

Yenilebilir kazeinatların üretiminde kullanılan katyon veya katyonlar, ürünün adı ile birlikte etikette yer alacak.

Karışım olarak piyasaya arz edilecek ürünlerde;

Ürünün adı, karışımı oluşturan ürünler ağırlıkça azalan sırada olacak şekilde “……. ………….. nın karışımı” şeklinde ifade edilecek.

Yenilebilir kazeinatların olması durumunda kullanılan katyon veya katyonlar ile Yenilebilir kazeinat içermesi durumunda protein içeriği etikette yer alacak.

Tebliğ kapsamında yer alan yenilebilir rennet kazein üretiminde yalnızca sütü pıhtılaştırmak amacıyla gıda enzimleri kullanılabilecek.

Bu gıda enzimleri hakkında, Türk Gıda Kodeksi Gıda Enzimleri Yönetmeliği hükümleri,

Ürünlerin üretiminde kullanılacak vitaminler, mineraller ve belirli diğer öğelerin eklenmesi hakkında, Türk Gıda Kodeksi Gıdalara Vitaminler, Mineraller ve Belirli Diğer Öğelerin Eklenmesi Hakkında Yönetmelik hükümleri,

Ürünlerde kullanılacak, aroma vericiler ve aroma verme özelliği taşıyan gıda bileşenleri hakkında, Türk Gıda Kodeksi Aroma Vericiler ve Aroma Verme Özelliği Taşıyan Gıda Bileşenleri Yönetmeliği hükümleri,

Ürünlerin taşınması ve depolanmasında, Türk Gıda Kodeksi Yönetmeliğinin gıdaların taşınması ve depolanması ile ilgili hükümleri,

Ürünlerden numune alınması hakkında Gıda ve Yemin Resmi Kontrollerine Dair Yönetmelik ve Türk Gıda Kodeksi Yenilebilir Kazein ve Kazeinatların Kimyasal Analizi İçin Numune Alma Metotları Tebliği (Tebliğ No: 2012/6); analizleri hakkında Türk Gıda Kodeksi Yenilebilir Kazein ve Kazeinatların Analiz Metodları Tebliği (Tebliğ No: 2002/18) hükümleri uygulanacak.

Uyum zorunluluğu

Tebliğe aykırı davrananlar hakkında, 5996 sayılı Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanununun ilgili maddelerine göre yaptırım uygulanacak.

3/9/2001 tarihli ve 24512 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Türk Gıda Kodeksi Yenilebilir Kazein ve Kazeinat Tebliği (Tebliğ No: 2001/22) yürürlükten kaldıran Tebliğin yayımı tarihinden önce faaliyet gösteren gıda işletmecileri, 31/12/2023 tarihine kadar bu Tebliğ hükümlerine uymak zorunda olacaklar.

Gıda işletmecileri hakkında, Tebliğ hükümlerine uyum sağlayana kadar yürürlükten kaldırılan Tebliğ hükümleri uygulanacak.

Yayımı tarihinde yürürlüğe giren Tebliğ hükümlerini Tarım ve Orman Bakanı yürütecek.

13 Ara 2022 - 10:03 - Gıda


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gıda Hattı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gıda Hattı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gıda Hattı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gıda Hattı değil haberi geçen ajanstır.