Yumurta bayat mı taze mi? Bu yöntemlerle anlayabilirsiniz

Dolabınızda bir süredir bekleyen yumurta bayatladı mı, yoksa hala güvenle tüketilebilir mi? Bunu anlamanın birkaç yolu var.

Büyütmek için resme tıklayın

Yumurta şaşırtıcı derecede uzun raf ömrü olan bir gıda. Diğer yandan bayat yumurta sağlık için oldukça büyük riskler taşıyor. Neyse ki yumurtanın bayat mı taze mi olduğunu anlamanın çok kolay uygulayabileceğiniz bazı yöntemler var. Bu yöntemleri beraber kullanırsanız riski en aza indirebilirsiniz.

Yumurtanın doğal ambalajı

Yumurta, içinde bulunduğu doğal ambalaj olan kabuğu sayesinde günlerce bozulmadan saklanabilen nadir hayvansal gıdalardan. Yine de dolabınızda duran ya da marketten aldığınız yumurtanın tazeliği ile ilgili endişeniz varsa, bunu kontrol etmenin en kolay yolu yumurtayı soğuk su dolu bir kaba daldırmak.

Yumurta bayat mı taze mi? Bu yöntemlerle anlayabilirsiniz

Yumurtanın tazelik derecesini anlamak için "Su Testi"

Öncelikle bir kabı yumurtanın taşıracağı kadar boşluk kalacak şekilde soğuk su ile doldurun. Sonra test etmek istediğiniz yumurtayı yavaşça kabın içine bırakınız. Çok taze yumurtalar kabın dibine batar ve yan döner.

Eğer yumurta kabın dibine dalar ancak sivri ucunun üzerinde dik durursa bu yumurta da yenilebilir, ancak taptaze değildir. Yumurtanın dik durmasının nedeni, yumurta kabuğunun aslında geçirgen bir yapısı olmasıdır. Yumurta akında bulunan su zaman içinde kabuktan dışarıya kaçar, bu sırada yumurtanın yuvarlak ucunda bir hava boşluğu oluşmaya başlar. Bu boşluk, "olgun" olarak adlandırabileceğimiz yumurtaların dibe batmasına rağmen dik kalmasına neden olur.

Yumurta bayat mı taze mi? Bu yöntemlerle anlayabilirsiniz

Suyun yüzeyine çıkan yumurtayı yemeyin

Olgun yumurtalar en taze yumurtalarla aynı besin değerine sahip olmanın yanında bazı avantajlara da sahiptir: Öncelikle bu yumurtalar haşlandıktan sonra çok daha kolay soyulur. Ayrıca bu yumurtaların beyazı çırpıldığında daha iyi köpürür.

Kaba koyduğunuz yumurta suyun yüzeyine çıkıyorsa işte onu yememeniz daha sağlıklı olacaktır. Bu durum yumurtanın yüzmesine neden olacak kadar büyük bir hava boşluğu oluştuğuna işaret eder. Bu da ürünün tavsiye edilenden daha uzun süredir beklediğini gösterebilir. İkinci bir ihtimal ise yumurtanın mikrobik olarak bozulmuş ve içerisinde gaz birikmiş olmasıdır.

Yumurta ne dibe batıyor ne yüzeye çıkıyor, arada kalıyorsa son tüketim tarihine yaklaşmış demektir.

Yumurta bayat mı taze mi? Bu yöntemlerle anlayabilirsiniz

Duyusal testler: Koku

Bu testle birlikte yumurtanın tazeliğini değerlendirebileceğiniz başka yöntemler de var. Bunun için duyularınıza güvenmeniz gerekiyor. Yumurtayı haşlamayacak ve kırarak tüketecekseniz öncelikle bunu mutlaka tavadan, kurabiye tarifinde geçen diğer malzemelerden veya daha önce kırdığınız yumurtalardan ayrı boş bir kaba kırmanızı öneririz. Bu sayede, yumurtayı kırdığınızda kötü bir sürprizle karşılaşırsanız bunun başka şeyleri de mahvetmesine engel olmuş olursunuz. Ayrı kaba kırdığınız yumurtanın tazeliğinden eminseniz bunu pişirme ya da karıştırma kabınıza aktarabilir, sonraki yumurtayı yine boş kaba kırabilirsiniz.

Yumurta bayat mı taze mi? Bu yöntemlerle anlayabilirsiniz

Şebeke gazı kokusu varsa yemeyin

Bayat yumurtanın en tipik özelliği yaydığı kötü kokudur. Sülfürlü bileşiklerin mikroplarca parçalanması sonucu ortaya çıkan kokunun benzeri gaz kaçaklarını fark etmemiz için doğal gaza karıştırılan maddedir. Bakteriler kabukta oluşan çatlak ve deliklerden ya da kabuğun mikroplu su ile uzun süre teması ile yumurtanın içine girebilir. Kırdığınızda bariz bir kötü koku yayılıyorsa bu yumurtanın bayat olduğunun net göstergesidir. Bu yumurtayı tüketmeyin.

Yumurta bayat mı taze mi? Bu yöntemlerle anlayabilirsiniz

Haşlanmış taze yumurta da kokabilir

Ancak yumurta fazlaca haşlanıp beklediğinde de sülfürlü bileşikler yumurtadaki demir ile tepkimeye girerek bozuk yumurtaya benzeyen bir koku oluşturabilir. Bu koku yumurtanın bozuk olduğu anlamına gelmez.

Yumurtada sarısındaki siyah nokta nedir?

Yumurtayı kırdıktan sonra kabuğunun içinde siyah ya da kahverengi benekler görürseniz bunlar küflenmenin işareti olabilir. Bu da yumurtanın uzun süre ya da uygun olmayan koşullarda beklemiş olduğunu gösterir. Bunları da tüketmeniz tavsiye edilmez.

Diğer yandan yumurta akı içinde yüzen ya da yumurta sarısında yapışık duran koyu kahverengi veya kırmızımsı benek yumurtanın bozuk olduğu anlamına gelmez. Yumurtanın oluşumu sırasında bir kılcal damarın çatlaması sonucu sızan kan bu kahverengi noktaların oluşmasına neden olur. Kahverengi nokta içeren yumurtalar çoğunlukla işleme sırasında ayrılsa da bazıları gözden kaçarak mutfağınıza kadar ulaşabilir. Bu yumurtaların tüketilmesi (herhangi bir bozulma belirtisi göstermemesi halinde) tamamıyla güvenlidir.

Yumurta bayat mı taze mi? Bu yöntemlerle anlayabilirsiniz

Yumurta akı da tazeliğin bir göstergesi

Eğer yumurtayı kırdığınızda akı normalden daha suluysa dikkatli olmanızda fayda var. Bu yumurtaların son tüketim tarihi yaklaşmış ya da geçmiş olabilir. Yumurta akının sulanmış olup olmadığı yumurtayı kırmadan, kulağınızın yanında sallayıp dinleyerek de anlaşılabilir.

Çiğ yumurta akının rengi sarı olmalıdır. Pembemsi veya yeşilimsi tonlara kaçıyorsa bu da mikrobik bozulmanın işareti olabilir. Tüketmeyin.

En başta güvenilir yumurtayı tercih edin

Yumurtanın güvenilirliğinden emin olmak için; göz önünde yer alan, düzenli olarak denetimden geçen, üretim güvenilirliği sistemi kullandığını belgeleyen firmaların ürünlerini seçmenizi tavsiye ederiz. Sokakta "köy yumurtası" gibi cazip tanımlamalarla satılan, sınıflandırmadan geçip damgalanmamış ürünler, en başta yumurta tavuğunun tükettiği yemde bulunabilecek yabancı maddelerden dolayı risk taşır.

Ekli Dosyalar

09 Ara 2022 - 09:36 - Gıda


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gıda Hattı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gıda Hattı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gıda Hattı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gıda Hattı değil haberi geçen ajanstır.