Bakan Dönmez duyurdu: Doğalgaz desteği geliyor...

Bakan Dönmez duyurdu: Doğalgaz desteği geliyor. 4 milyon hanenin faydalanacağı ve 3 milyar TL'lik yardım yolda. Doğalgaz yardımı ne zaman ödenmeye başlayacak? Kimler bu destekten faydalanacak? İşte Bakan Dönmez tarafından yapılan o açıklamanın detayları...

2022 doğalgaz yardım desteği nasıl alınır? 2022 doğalgaz yardım desteği başvuru ekranı!
1100 TL pandemi yardımı başvuru ve sorgulama nasıl yapılır?
Haber albümü için resme tıklayın

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, bütçe görüşmeleri kapsamında yaptığı bir açıklamada 4 milyon haneye 3 milyar TL tutarında doğalgaz desteği vereceklerini duyurdu.

TBMM Genel Kurulunda 2023 yılı bütçe görüşmeleri sürüyor. Bakanlığına ait bütçe görüşmeleri esnasında Meclis’te açıklama yapan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, çok kritik açıklamalarda bulundu.

Pandemi ve uluslararası krizler sebebi ile enerji fiyatlarının çok yükseldiğine dikkati çekti. Dönmez, vatandaşların artan enerji maliyetlerinden en az şekilde etkilenmesi için gerekli tüm önlemleri aldıklarını açıkladı.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, geçtiğimiz yıl elektrik ve doğal gazda 100 milyar lira tutarında sübvansiyon sağladıklarını açıkladı ve şu sözleri sarf etti.

"Halihazırda elektrikte düşük kademede yaklaşık yüzde 50, doğal gazda ise yüzde 75 ile söz konusu desteği artırarak sürdürüyoruz. Ekim itibarıyla Avrupa ülkeleri arasında meskenlerde vatandaşlarına birim enerji başına en ucuz doğal gaz sağlayan üçüncü, elektrikte ise dördüncü ülke konumundayız.”

Bakan Dönmez ayrıca açıklamasında şu ifadelere de yer verdi:

“Yaklaşık 4 milyon haneye senelik 3 milyar TL’lik yardım yapılacak olup 2022 Ocak-Ekim döneminde 331 bin haneye 114 milyon TL doğal gaz tüketim desteği sağlanmıştır” dedi.

Türkiye'nin pandemi sonrasında hızla toparlanarak 2021'de yüzde 11,4 büyüdüğünü anımsatan Dönmez, yenilenebilir enerjiden madene, katma değeri yüksek Ar-Ge projelerinden nükleere, sektöre katkı sağlayan her alanda teknolojik altyapıları güçlendirecek yatırımlara imza attıklarını dile getirdi.

Bakan Dönmez yanı sıra

"Avrupa ülkeleri önümüzdeki kış aylarını endişe ile beklerken toplam yaklaşık 6 milyar m3 kapasiteye sahip ve yüzde 100 dolu olan Silivri yer altı doğal gaz depolama tesisi ile Tuz Gölü yer altı depolama tesisinin mevcut kapasitesini iki yıl içerisinde 10 milyar m3'e çıkaracağız. Toplam geri üretim kapasitesi ise günlük 155 milyon m3'e ulaştıracağız. Altyapı tesislerimiz ve kaynak esnekliğimiz sayesinde kış aylarında, bir olumsuzluk yaşamamayı hedefliyoruz" dedi.
Bakan Dönmez duyurdu: Doğalgaz desteği geliyor...

4 Milyon haneye destek sağlanacak

Bakan Dönmez aile desteklerinden biri olan bu destek hakkında şu sözleri sarf etti:

"Yaklaşık 4 milyon haneye senelik 3 milyar TL’lik yardım yapılacak olup 2022 Ocak-Ekim döneminde 331 bin haneye 114 milyon TL doğal gaz tüketim desteği sağlanmıştır. Avrupa ülkeleri önümüzdeki kış aylarını endişe ile beklerken toplam yaklaşık 6 milyar m3 kapasiteye sahip ve yüzde 100 dolu olan Silivri yer altı doğal gaz depolama tesisi ile Tuz Gölü yer altı depolama tesisinin mevcut kapasitesini iki yıl içerisinde 10 milyar m3’e çıkaracağız. Toplam geri üretim kapasitesi ise günlük 155 milyon m3’e ulaştıracağız. Altyapı tesislerimiz ve kaynak esnekliğimiz sayesinde kış aylarında, bir olumsuzluk yaşamamayı hedefliyoruz" diye konuştu.
"Ülkemizin yenilenebilir enerji kaynaklı kurulu güçte Avrupa'da 5'inci, dünyada ise 12'inci sırada yer alması daha fazla yerli, daha fazla yenilenebilir anlayışıyla gerçekleştirdiğimiz özverili çalışmalarımızın en önemli göstergelerindendir. Yenilenebilir enerji kurulu gücümüzün toplam kurulu gücümüz içindeki payı 2022 yılı ekim sonu itibarıyla yüzde 54'e yükselmiştir. Yerli ve yenilebilir kurulu gücümüz ise yüzde 65 olmuştur. Toplam kurulu gücümüz ise 2002 yılına göre 3,2 katına yükselerek 2022 yılı ekim sonu itibarıyla 103 bin 276 MW olarak gerçekleşmiştir."

07 Ara 2022 - 21:47 - Popüler Haberler

Mahreç  Serap Serap


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gıda Hattı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gıda Hattı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gıda Hattı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gıda Hattı değil haberi geçen ajanstır.