Zorunlu Depozito Yönetim Sistemi Uygulamalarına Dair Usul ve Esaslar güncellendi

Depozito Sistem Yöneticisi olarak Türkiye Çevre Ajansı tarafından hazırlanan Zorunlu Depozito Yönetim Sistemi Uygulamalarına Dair Usul ve Esaslar dokümanı güncellenerek Ajansın sitesinde yayınlandı.

Büyütmek için resme tıklayın

T.C. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı'nca yayınlanan Ambalaj Atıklarının Kontrolü Yönetmeliği uyarınca oluşturulan Zorunlu Depozito Yönetim Sistemi Uygulamalarına Dair Usul ve Esaslar güncellendi.

Depozito Sistem Yöneticisi olarak faaliyet göstermekte olan Türkiye Çevre Ajansı'nca ilk olarak 25 Nisan 2022'de oluşturulan dokümanın idari, teknik ve mali hususlarda detaylandırılarak yeniden düzenlendiği bir resmi yazı ile ilgililere duyuruldu.

Zorunlu Depozito Yönetim Sistemi Uygulamalarına Dair Usul ve Esaslar güncellendi

Ajansın sitesinde yayınlanan duyuruya göre söz konusu usul ve esaslarda yapılan düzenlemeler özetle şöyle oldu:

  • Depozito Bilgi Yönetim Sisteminin (DBYS) tanımlanarak bu sistemin tasarlanması, devreye alınması, işletilmesi ile destek-bakım hizmetlerinin sunulması amacıyla Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğünün Ajans tarafından yetkilendirildiği ifade edilmiştir.
  • Depozito Saha Yönetim Sistemi (DSYS) tanımlanmış olup bu sistemin kurulup işletilmesi ve sürdürülebilirliğinin sağlanmasına yönelik, 3996 sayılı Kanun kapsamında görevlendirilerek Ajans tarafından yetkilendirilen şirket DSYS Operatörü olarak tanımlanmıştır.
  • DSYS’ye yönelik yapılacak işlerin planlandığı ve takvimlendiği, Ajansın belirlediği süre ve süreçlerde DSYS Operatörü tarafından hazırlanarak sunulan ve Ajans tarafından onaylanan Depozito Saha Uygulama Planı (DESUP) tanımlanmıştır. DESUP’a ilişkin hususlardan bahsedilen ayrı bir bölüm eklenmiştir.
Zorunlu Depozito Yönetim Sistemi Uygulamalarına Dair Usul ve Esaslar güncellendi
  • Sistem kapsamındaki barkod kullanımları ile DYS logosunun kullanımına ilişkin esaslar ve sistem kapsamındaki ambalajların fiziksel gereksinimlerine ilişkin esaslar belirlenmiştir.
  • Bakanlık ve İl Müdürlüğü, Ajans, DBYS Operatörü, DSYS Operatörü, Piyasaya Süren ve Satış Noktalarının görev, yetki ve yükümlülükleri belirlenmiştir.
  • Usul ve Esasların Ek-1’inde belirtilen tek kullanımlık satış ambalajlarıyla piyasaya sürülen Ek-2’de tanımlı ürünlerin piyasaya sürenleri tarafından DBYS’ye kayıtlarının gerçekleştirilmiş olması gerekmekle birlikte, bu ambalajlı ürünlerin tescil edilmelerine ve depozitolu olarak piyasada yer almalarına ilişkin geçiş süreci ile ilgili hususlar eklenmiştir. Bu kapsamda Usul ve Esasların Ek-1 ve Ek-2’sinde 1., 2. ve 3. sınıf olarak tanımlı ambalajlarla piyasaya arz edilecek 1. sınıf olarak tanımlı ürünlerin piyasaya sürenleri tarafından; en geç 1/1/ 2023 tarihine kadar DBYS üzerinden tescil sürecini başlatmaları ve tescil edilmiş ambalajlı ürünlerini 1/1/2023 tarihinden itibaren depozitolu olarak piyasaya sürmeye başlamaları zorunlu olup 1/7/2023 tarihi itibari ile DBYS üzerinden tescil edilmemiş ambalajların piyasaya sürülmesinin yasak olacağı ifade edilmiştir. Usul ve Esasların Ek-1’inde yer alan ambalajlarla piyasaya arz edilecek, Ek-2’de 2., 3. ve 4. sınıf olarak tanımlı ürünler için tescil işlemlerine ve depozitolu olarak piyasada yer almalarına ilişkin geçiş tarihlerinin ise Ajans tarafından ayrıca düzenlenmek sureti ile yayımlanarak yürütüleceği belirtilmiştir.
Zorunlu Depozito Yönetim Sistemi Uygulamalarına Dair Usul ve Esaslar güncellendi
  • Zorunlu depozito yönetim sistemi kapsamına alınmış olan ambalajların sağlaması gereken kriterlerin ve kriterleri sağlayan ambalajların onay işlemlerinin Ajans ve Darphane tarafından belirlenen idari, teknik ve mali hususlar çerçevesinde Darphane tarafından DBYS üzerinden yürütüleceği ifade edilmiştir.
  • Sistem kapsamında kullanılacak iade noktalarına, makine ve ekipmanlara ve doğrulama tesislerine ilişkin esaslar ve asgari kriterler belirlenmiştir.
  • Sistem kapsamındaki tescil işlemlerine ilişkin esaslar belirlenmiştir.
  • Sistemin mali unsurları ifade edilerek genel mali hususlar belirtilmiştir.

Duyuruda Ajans tarafından, uygulama birliğini sağlamak, doğacak tereddüt ve aksaklıkları gidermek üzere açıklamalar yapmak ve ihtiyaç duyulan konularda da ilave bölümler eklemek sureti ile düzenlemeler yapılabileceği ve Ajansın internet sitesi üzerinden yayımlanarak duyurulacağı da yer alıyor.

Zorunlu Depozito Yönetim Sistemi Uygulamalarına Dair Usul ve Esaslar dokümanına buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Ekli Dosyalar

06 Ara 2022 - 18:02 - Gıda


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gıda Hattı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gıda Hattı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gıda Hattı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gıda Hattı değil haberi geçen ajanstır.