Türkiye’deki su kaynaklarının geleceği için korkutan projeksiyon!

İklim değişikliği projeksiyonlarına göre yüksek risk grubunda yer alan Türkiye’deki su kaynaklarının, gelecek 100 yıl içinde yüzde 25 azalmasının beklendiğini vurgulayan Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, içme suyuyla ilgili kayıp kaçak oranını hızlıca aşağı çekmek gerektiğini söyledi. Kirişci, “Kayıp kaçak konusunda da belediyelerimizin ciddi çalışmalar yapması gerektiğini belirtmek isterim” diyerek, belediyeleri uyardı.

Türkiye’deki su kaynaklarının geleceği için korkutan projeksiyon!
Türkiye’deki su kaynaklarının geleceği için korkutan projeksiyon!
+3
Haber albümü için resme tıklayın

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, 4 Aralık Dünya Su Kayıpları Günü dolayısıyla Türkiye Belediyeler Birliği’nde (TBB) düzenlenen Dünya Su Kayıpları Günü-Belediye Su Kayıpları Etkinliği’ne katılarak bir konuşma yaptı.

Türkiye’deki su kaynaklarının geleceği için korkutan projeksiyon!

Türkiye’nin su kaynakları, gelecek 100 yıl içinde yüzde 25 azalacak

Dünya genelinde insanların ulaşabildiği tatlı su kaynaklarının dünyadaki toplam su miktarının yüzde 1'inden az olduğunu vurgulayan Kirişci, iklim değişikliği projeksiyonlarına göre yüksek risk grubunda yer alan Türkiye'de, gelecek 100 yıl içinde su kaynaklarının yüzde 25 oranında azalmasının beklendiğini söyledi. Kirişci, “Bu durum, su verimliliğine ilişkin çalışmaların ne denli önemli olduğunu ortaya koymaktadır. Su konusunda Türkiye'nin zengin bir ülke olmadığını kabullenmemiz gerekir” diye konuştu.

Suyun yönetimi ve verimli kullanılmasıyla ilgili birtakım çalışmalar gerçekleştirildiğini ve bunun yakında kamuoyuyla paylaşılacağını açıklayan Kirişci, “Varlığımız belli; 112 milyar metreküp. Bunun da tamamını kullanamıyoruz. Kullanabildiğimiz miktar 58 milyar metreküp. Suyun miktarında bir artış sağlayamayacağımıza göre suyu yönetmemiz ve verimli kullanmamız gerekiyor. Geçtiğimiz hafta su yönetiminin nasıl olması konusunda DSİ Genel Müdürlüğümüz güzel bir çalıştay düzenledi, güzel kararlar alındı. Bunu da yakın zamanda paylaşacağız" şeklinde konuştu.

Türkiye’deki su kaynaklarının geleceği için korkutan projeksiyon!

“Kayıp kaçak oranı ortalaması yüzde 33”

Bakan Kirişci, suyun verimli kullanımı konusunda yerel yönetimlere de birçok iş düştüğünü dile getirerek, şunları kaydetti:

“Suyu verimli kullanmada bizim en büyük paydaşımız yerel yönetimler. Tarımsal sulamayla ilgili de yerel yönetimlerimizin bizimle iş birlikleri var. İçme suyuyla ilgili kayıp kaçak oranını hızlıca aşağı çekmemiz gerektiğini belirtmek istiyorum. Tarımsal sulamada suyu üretim için kullanıyoruz. İçme alanındaki suyu tamamıyla israf ediyoruz, o suların yeniden kazanılması gerekiyor. Özellikle siteler ve yeni yapılan konutlarda suların tekrar kullanılması konusunda görevin yerel yönetimlere düştüğünü vurgulamak istiyorum. Kayıp kaçak konusunda da belediyelerimizin ciddi çalışmalar yapması gerektiğini, Bakanlık olarak da her konuda iş birliğine hazır olduğumuzu belirtmek isterim.
Global bir meselenin yerel çözümü yok, global olarak çözülmesi esastır. Ama bizim ülke olarak bunu önce ulusal, sonra yerele taşıyıp çözümlerin birlikte üretilmesi için hızlıca adımlar atmamız gerekir. Burada bulunan herkesi 'su gönüllüsü' olmaya davet ediyorum. 'Suda sıfır israf' hedefine ulaşmak için başlattığımız bu etkinlikle birlikte 'Yarın değil; hemen şimdi' diyorum, suyumuz kaybolmasın, geleceğimiz yok olmasın.”
Türkiye’deki su kaynaklarının geleceği için korkutan projeksiyon!

17 il belediyesi “su kardeşi” ilan edildi

TBB Başkanı ve Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin de suyun verimli kullanımı için projeler ürettiklerini, su sıkıntısı çekilmemesi için yapılması gerekenleri ortaya koyduklarını ve önlemleri hayata geçirdiklerini ifade etti.

Etkinliğe; TBMM İçişleri Komisyonu Başkanı Celalettin Güvenç, 20 ilin belediye başkanları, su ve kanalizasyon idareleri temsilcileri, akademisyenler ve paydaş kurumların yetkilileri de katıldı. Ayrıca, etkinlik çerçevesinde 17 il belediyesi su kardeşi ilan edildi.

Türkiye’deki su kaynaklarının geleceği için korkutan projeksiyon!

İki gün sürecek etkinlikte, su yönetimi konusunda etkin rolü olan kurum ve kuruluşların temsilcileri ile su kaynaklarının korunması ve verimli kullanımın yaygınlaştırılması konusunda mevcut durum ve olması gereken planlamaların konuşulduğu panel, teknik sunumların yer alacağı çalıştay ve su kayıpları konusunda teknolojik gelişmelerin paylaşıldığı stantlar yer alıyor.

İHA

05 Ara 2022 - 15:05 - Çevre


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gıda Hattı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gıda Hattı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gıda Hattı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gıda Hattı değil haberi geçen ajanstır.