Gıda alerjilerinde IgA'nın rolü!

Günümüzde insan bağırsağında bulunan gıdaya özgü immünoglobulin A'nın (IgA) gıda alerjilerine karşı koruma sağlayıp sağlamadığı noktasında araştırmalar yapılmaya devam ediyor.

Dünya çapında önde gelen bir halk sağlığı sorunu olan gıda alerjileri, gıda antijenlerine karşı IgE antikorlarının anormal üretiminden kaynaklanır. Bazı gıda ürünlerinin yutulması, IgE aracılı histamin salınımına yol açar ve bu da daha sonra döküntüler, şişme, kusma, ishal, solunum ve kardiyovasküler komplikasyonlar ve nadiren ölümcül anafilaksi dahil olmak üzere bir dizi alerjik semptomu başlatır.

IgA, insan gastrointestinal (GI) sisteminde bulunan antikorların %80'ini içerir ve bağırsak mikrobiyota kompozisyonunun düzenlenmesinde hayati öneme sahip. Ayrıca araştırma, gıdaya özgü IgA antikorlarının gıda alerjenlerine bağlandığını ve gıda alerjenlerini nötralize ettiğini, böylece gıda toleransının gelişmesine yol açtığını öne sürüyor. Bununla birlikte, bu hipotez dolaylı ve karışık kanıtlara dayanıyor.

Mevcut çalışmada, bilim insanları bebeklerde gıdaya özgü IgA tepkilerini karakterize ediyor. Gıdaya özgü bağırsak ve plazma IgA antikorlarının gıda alerjenlerine karşı koruma sağlayıp sağlamadığını belirliyor.

Gıda alerjilerinde IgA'nın rolü!

Yer fıstığına özgü IgA yanıtı

Besin dışı alerjisi olan 51 bebekten toplanan dışkı örnekleri yer fıstığına özgü IgA antikorları için analiz edildi. Fekal IgA, bağırsak IgA'sı için ilgili olarak kabul ediliyor.

Gıda dışı alerjisi olan bebeklerin bağırsaklarında saptanabilir yer fıstığına özgü IgA ürettiği bulundu. Daha ileri analiz, bu IgA antikorlarının hem anneden hem de çocuktan türetilmiş olabileceğini ortaya çıkardı.

Araştırmacılar ayrıca süt ve/veya yumurta alerjisi veya hassasiyeti olan 512 alerjene duyarlı, yer fıstığı alerjisi olmayan bebekte yer fıstığına özgü bağırsak IgA'sını ölçtüler. Bu alerjene duyarlı bebekler kendi yer fıstığına özgü bağırsak IgA antikorlarını ürettiler. Bağırsak IgA antikorlarının varlığı, emzirme durumu veya oral fıstığa maruz kalma ile ilişkili değildi.

Mevcut çalışma, gıdaya özgü IgA'nın klinik alerji veya gıda toleransının bir belirteci olmadığını ortaya koyuyor. Besin alerjisi olan ve olmayan çocuklar, saptanabilir düzeyde gıdaya özgü bağırsak IgA antikorları üretiyor. Daha da önemlisi, bu bulgular yer fıstığına özgü bağırsak IgA'sının epitop özgüllüğünün yer fıstığı alerjisi olan ve olmayan çocuklar arasında ayrım yapmadığını gösteriyor.

04 Ara 2022 - 18:00 - Bilim


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gıda Hattı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gıda Hattı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gıda Hattı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gıda Hattı değil haberi geçen ajanstır.