Küresel gıda fiyatlarında stabil seyir!

Kasım ayında bir önceki aya göre genel olarak sabit kalan FAO Gıda Fiyat Endeksi, bir yıl öncesine göre de sadece yüzde 0,3 daha yüksek seviyede bulunuyor. FAO’nun raporuna göre, 33'ü Afrika'da, dokuzu Asya'da, ikisi Latin Amerika ve Karayipler'de ve biri Avrupa'da olmak üzere 45 ülkenin, gıda için dış yardıma ihtiyacı var.

FAO Genel Direktörü’nden kesintisiz gıda tedariki vurgusu!
Haber albümü için resme tıklayın

Yaygın olarak ticareti yapılan 5 temel gıda emtiasındaki aylık değişimleri yansıtan BM Gıda ve Tarım Örgütü FAO Gıda Fiyat Endeksi, Kasım ayında tahıl, et ve süt ürünlerinin uluslararası fiyatlarındaki düşüşün, bitkisel yağlar ve şekerde artan fiyatları dengelemesiyle büyük ölçüde sabit kaldı.

Küresel gıda fiyatlarındaki artış, Ekim ayının altında kaldı!

Kasım ayında ortalama 135,7 puanla, Ekim'deki seviyesinin çok az altında kalan endeks, Kasım 2021'deki seviyesinden ise yüzde 0,3 daha yüksek seviyede bulunuyor.

FAO Tahıl Fiyat Endeksi, Kasım’da bir önceki aya göre yüzde 1,3 geriledi, ancak yine de bir önceki yılın yüzde 6,3 üstünde. Karadeniz Tahıl Girişimi'nin uzatılmasından da kısmen etkilenen buğday ve mısır fiyatları, Kasım ayında sırasıyla yüzde 2,8 ve yüzde 1,7 oranında geriledi. Buna karşılık, uluslararası pirinç fiyatları yüzde 2,3 arttı.

Bitkisel yağlardaki düşüş sonlandı

FAO Bitkisel Yağ Fiyat Endeksi, Kasım ayında yüzde 2,3 artarak yedi aylık düşüşünü sonlandırdı. Uluslararası palm ve soya yağı fiyatları yükselirken, kolza tohumu ve ayçiçek yağı fiyatları düştü.

FAO Süt Ürünleri Fiyat Endeksi, Ekim ayından bu yana yüzde 1,2 düştü. Tereyağı, yağsız ve tam yağlı süt tozlarının dünya fiyatları düşük ithalat talebiyle gerilerken, kısmen Batı Avrupa'daki önde gelen üretici ülkelerden gelen daha az canlı ihracat nedeniyle peynir fiyatları arttı.

FAO Et Fiyat Endeksi, Çin'in devam eden güçlü ithalat talebine rağmen, Avustralya'nın artan ihracat arzının Brezilya'nın halihazırda yüksek arzına eklenmesiyle uluslararası sığır eti fiyatları düştüğü için, Kasım ayında bir önceki aya göre yüzde 0,9 daha düşük oldu. Buna karşılık, diğer tüm et türlerinin dünya fiyatları, küçükbaş hayvan eti fiyatlarının artmasıyla birlikte toparlandı.

FAO Şeker Fiyat Endeksi, kilit üretici ülkelerdeki hasat gecikmeleri nedeniyle küresel şeker arzının sıkılaşması ve Hindistan'ın daha düşük bir şeker ihracat kotası açıklamasıyla gerçekleşen güçlü alımların etkisiyle Kasım ayında yüzde 5,2 arttı. Brezilya'da yükselen etanol fiyatları da dünya şeker fiyatları üzerinde yukarı yönlü baskı oluşturdu.

Küresel gıda fiyatlarında stabil seyir!

2022 dünya tahıl üretimi tahmini düşürüldü

FAO, Tahıl Arz ve Talep Özetinde, 2 milyar 756 milyon ton olan 2022 dünya tahıl üretimi tahminini daha da düşürdü. Bu 2021’e göre yüzde 2’lik bir gerilemeye işaret ediyor. Düşüş, büyük ölçüde, savaş etkisinin hasat sonrası çalışmaları aşırı derecede pahalı hale getirdiği Ukrayna'daki düşük mısır üretim beklentilerini yansıtıyor.

FAO, yıl için küresel buğday üretim tahminini de düşürdü, ancak bu kesintiye rağmen, yeni 781,2 milyon tonluk rakam rekor seviyede kalacak. Küresel pirinç üretiminin, bir önceki yılın tüm zamanların en yüksek seviyesinin yüzde 2,4 altına düşmesi bekleniyor.

İleriye bakıldığında, her ne kadar artan mahsul fiyatları, küresel olarak ortalamanın üzerinde bir alanı korumaya yardımcı olabilse de, 2023 kışlık buğday mahsulünün ekimi, Amerika Birleşik Devletleri ve Rusya Federasyonu'ndaki kilit tarımsal girdilerin satın alınabilirliği ve olumsuz hava koşulları konusundaki endişeler arasında devam ediyor. Güney yarımkürede iri taneli ürünler ekiliyor ve Brezilya'daki resmi tahminler, rekor düzeyde mısır ekilen alana işaret ediyor.

2022/23 sezonunda tahılların dünya çapında kullanımına, 2023 sezonlarının sonuna kadar dünya tahıl stoklarına ve dünya tahıl ticaretine ilişkin daha fazla ayrıntı ve güncellenmiş tahminlere buradan ulaşabilirsiniz.

45 ülke gıda için dış yardıma ihtiyaç duyuyor

FAO'nun Küresel Bilgi ve Erken Uyarı Sistemi (GIEWS) tarafından üç ayda bir yayınlanan son Mahsul Beklentileri ve Gıda Durumu raporuna göre, 33'ü Afrika'da, dokuzu Asya'da, ikisi Latin Amerika ve Karayipler'de ve biri Avrupa'da olmak üzere 45 ülkenin çatışmalar, aşırı hava olayları ve yükselen enflasyon oranları nedeniyle gıda için dış yardıma ihtiyacı olduğu değerlendiriliyor.

Doğu Afrika ve Batı Afrika'daki ülkelerdeki gıda güvensizliği koşulları özellikle endişe verici.

Düşük gelirli, gıda açığı olan ülkeler için, 2022 tahıl üretiminin son beş yıllık ortalamaya eşit olarak 184,5 milyon ton olacağı beklenirken, toplam tahıl ithalat ihtiyacının son beş yılın ortalamasına göre yüzde 7 artışla 63,7 milyon ton olacağı tahmin ediliyor.

02 Ara 2022 - 16:29 - Gıda


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gıda Hattı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gıda Hattı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gıda Hattı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gıda Hattı değil haberi geçen ajanstır.