Çiftlik Muhasebe ağına dahil olan tarımsal işletmelere destek verilecek

Tarım ve Orman Bakanlığı, Çiftlik Muhasebe Veri Ağı (ÇMVA) sistemine dâhil olan tarımsal işletmelere katılım desteği ödenmesine ilişkin esasları belirledi. İşletme başına ve bir defada ödenmek üzere 2022 yılında 600 TL katılım desteği ödenecek.

Besi çiftlikleri ithal hayvanla dolacak!
Haber albümü için resme tıklayın

Çiftlik Muhasebe Veri Ağı Sistemine Dâhil Olan Tarımsal İşletmelere Katılım Desteği Ödemesi Yapılmasına Dair Tebliğ (No: 2022/45), 2 Aralık 2022 tarihli Resmi Gazete’de yayımlandı.

2022 yılı için yapılacak katılım desteği esasları belirlendi

Çiftlik Muhasebe Veri Ağı (ÇMVA) sistemine gönüllü olarak dâhil olan tarımsal işletmelere katılım desteği ödenmesine ilişkin usul ve esasları belirlemek amacıyla; 5488 sayılı Tarım Kanunu, 2022 Yılında Yapılacak Tarımsal Desteklemeler ve 2023 Yılında Uygulanacak Sertifikalı Tohum Kullanım Desteğine İlişkin Karar, Çiftlik Muhasebe Veri Ağı Sisteminin Kuruluş ve Çalışma Usul ve Esasları Hakkında Yönetmelik hükümlerine göre hazırlanan Tebliğ;

Çiftlik Muhasebe Veri Ağı sisteminin kurulduğu 81 ilde gönüllülük esasına dayalı olarak sisteme katılan işletmelere 2022 yılı için yapılacak olan katılım desteği ödemesine ilişkin usul ve esasları kapsıyor.

Çiftlik Muhasebe ağına dahil olan tarımsal işletmelere destek verilecek

600 TL ödeme yapılacak

Ödemeler, Çiftçi Kayıt Sistemine (ÇKS) ve/veya Bakanlık tarafından oluşturulan herhangi bir idari kayıt sistemine kayıtlı olup, ÇMVA sistemine dâhil olan, bir muhasebe yılı süresince tarımsal faaliyetlerine ilişkin muhasebe verilerini veri toplayıcılarla paylaşan ve paylaşılan tüm ekonomik ve fiziki verileri ÇMVA sistemine kaydedilen tarımsal işletmelere yapılacak.

Belirtilen tarımsal işletmelere, 2022 Yılında Yapılacak Tarımsal Desteklemeler ve 2022 Yılında Uygulanacak Gübre ve Sertifikalı Tohum Kullanım Desteklerine İlişkin Karara istinaden işletme başına ve bir defada ödenmek üzere 2022 yılında 600 TL katılım desteği ödenecek.

Uygulama takvimi

İşletmelerin bir muhasebe yılı boyunca gerçekleştirdiği tarımsal faaliyetlerine ilişkin veriler, söz konusu muhasebe yılı içinde, anket yoluyla toplanacak.

ÇMVA katılım desteği uygulamasında, il ÇMVA komisyonlarının çözemediği ihtilaflı durumlar sorumlu birim tarafından değerlendirilerek karara bağlanacak.

ÇMVA katılım desteğinden; İlgili muhasebe yılında ÇKS’ye ve/veya Bakanlık tarafından oluşturulan herhangi bir idari kayıt sistemine kayıtlı olmayan, ÇMVA Katılım Anlaşması imzalamak suretiyle başvuru yapmayan, Verilerini istenen zamanda, doğru ve eksiksiz olarak veri toplayıcılar ile paylaşmayan, Kendi isteğiyle sistemden çıkan,

tarımsal işletmeler faydalanamayacaklar.

Çiftlik Muhasebe Veri Ağı Sistemine Dâhil Olan Tarımsal İşletmelere Katılım Desteği Ödemesi Yapılmasına Dair Tebliği (Tebliğ No: 2021/42) yürürlükten kaldıran Tebliğ, yayımı tarihinde yürürlüğe girdi.

02 Ara 2022 - 10:22 - Tarım


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gıda Hattı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gıda Hattı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gıda Hattı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gıda Hattı değil haberi geçen ajanstır.