Su ürünleri yetiştiriciliğine destek kriterleri belirlendi

Tarım ve Orman Bakanlığı 2022 yılı tarımsal destekleri kapsamında Su Ürünleri Yetiştiriciliği Desteği ile Alabalık Kuluçkahanelerinde Damızlık Alabalık Desteğine ilişkin esasları belirledi.

Alabalık nasıl pişirilir? İşte Alabalık Vadisi'nden alabalık pişirme önerisi
Alabalık Sağımı nedir? Alabalık sağımı nasıl yapılır?
Haber albümü için resme tıklayın

Su Ürünleri Yetiştiriciliği Destekleme Tebliği (No: 2022/42), 26 Kasım 2022 tarihli Resmi Gazete’de yayımlandı.

2022 Yılında Yapılacak Tarımsal Desteklemeler ve 2023 Yılında Uygulanacak Sertifikalı Tohum Kullanım Desteğine İlişkin Karar kapsamında su ürünleri yetiştiriciliği yapanlara verilecek su ürünleri desteği ile ilgili usul ve esasların düzenlendiği Tebliğ, Bakanlıktan onaylı su ürünleri yetiştiricilik belgesine sahip, Su Ürünleri Bilgi Sistemine (SUBİS) kayıtlı yetiştiricilere yapılacak su ürünleri desteği ile ilgili hususları kapsıyor. Kamu kurum ve kuruluşları, Tebliğ kapsamındaki desteklemelerden yararlanamayacak.

Su ürünleri desteği

Su ürünleri yetiştiriciliği yapanlara su ürünleri yetiştiriciliği desteklemesi; alabalık, sazan, midye ve yeni türler (mersin, kalkan, fangri, mercan, sinagrit, lahoz, sivri burun karagöz, minekop, eşkine, sargoz, mırmır, sarıağız, sarıkuyruk, trança, yayın, şabut, karabalık, yılan balığı, tilapya, kerevit, karides, sülük, karadeniz alası, kırmızı benekli alabalıklar) türleri için verilecek.

Karar gereğince, bir işletmenin desteklemeden faydalanabileceği en fazla miktarların belirlendiği Tebliğe göre, işletmenin su ürünleri yetiştiricilik belgesinde, tesis (proje) kapasitesi (ton/yıl) için belirtilen mevcut durumdaki kapasite dikkate alınacak.

Başvuru tarihi

Desteklemeden yararlanmak isteyen yetiştiriciler, en geç 23/12/2022 tarihi mesai bitimine kadar, yetiştiricilik tesisinin bulunduğu il/ilçe müdürlüğüne müracaat etmek ve bu Tebliğ kapsamında istenen belgeleri teslim edecekler.

Karar kapsamında yapılan destekleme ödemeleri kamu kaynağı olduğundan, hak sahibinin hesabına aktarılmadan önce haciz/icra, temlik ve benzeri işlemler yapılamayacak.

Desteklemeler için gerekli kaynak, bütçede hayvancılığın desteklenmesi için 2023 yılında ayrılan ödenekten karşılanacak.

1/1/2022 tarihinden geçerli olmak üzere yayımı tarihinde yürürlüğe giren Tebliğ hükümlerini, Tarım ve Orman Bakanı yürütecek.

Alabalık Kuluçkahanelerinde Damızlık Alabalık Desteği

Su Ürünleri Yetiştiriciliği Kapsamında Alabalık Kuluçkahanelerinde Damızlık Alabalık Desteğine İlişkin Tebliğ (No: 2022/43) de, Resmi Gazete de yayımlandı.

2022 Yılında Yapılacak Tarımsal Desteklemeler ve 2023 Yılında Uygulanacak Sertifikalı Tohum Kullanım Desteğine İlişkin Karar kapsamında yumurta/yavru üreten alabalık kuluçkahanelerine, damızlık alabalık desteği verilmesi ile ilgili usul ve esasları düzenlemek amacıyla çıkartılan Tebliğ, Bakanlıktan onaylı su ürünleri kuluçkahane/yetiştiricilik belgesine sahip, Su Ürünleri Bilgi Sistemine (SUBİS) kayıtlı, alabalık kuluçkahanelerine yapılacak damızlık alabalık desteği verilmesi ile ilgili hususları kapsıyor.

Damızlık alabalık desteği, Tebliğde belirtilen şartların tamamını taşıyan, alabalık yumurta/yavrusu üreten alabalık kuluçkahanelerine yapılacak.

Desteklemeden faydalanmak isteyen üreticiler, istenen belgelerle işletmenin bulunduğu il müdürlüğüne müracaat edecekler.

1/1/2022 tarihinden geçerli olmak üzere yayımı tarihinde yürürlüğe giren Tebliğ hükümlerini, Tarım ve Orman Bakanı yürütecek.

26 Kas 2022 - 10:32 - Tarım


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gıda Hattı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gıda Hattı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Gıda Hattı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gıda Hattı değil haberi geçen ajanstır.