Togg CEO’su Gürcan Karakaş açıkladı: 3 dakikada 1 Togg üretilecek...

Türkiye’nin yerli otomobili Togg CEO'sundan açıklama geldi. Gemlik kampüsünün kapısı gazetecilere açıldı. Togg CEO’su Gürcan Karakaş, üretim bandının başında gazetecilere açıklama yaptı. İşte tüm detaylar...

TOGG eleman alımı ilanı yayımladı! 43 Pozisyon için alım yapılacak...
Haber albümü için resme tıklayın

Türkiye'nin yerli Otomobili Togg'un üretim üssü hatta kalbi olan Gemlik Fabrikası'nı gözlemlemek için CEO Gürcan Karakaş tarafından Yeni Şafak davet edildi. Fabrikadaki gövde, boyahane ve montajdan oluşan 3 ana tesisi gezdiren ve bu konuda bilgi veren Karakaş, ‘Üretim burada yapılmıyor' söylentilerine net ve tokat gibi bir cevap verdi. İşte Togg'un üretimine ve gelecek planlarına dair Karakaş'tan gelen kritik açıklamalar...

250 Üretim robotu faaliyette

- Fabrikada 250 adet üretim robotu görevli. 210 adedi gövde bölümünde faaliyet gösterirken 30 tanesi boya da yer alıyor. Kalan 10 robot ise son montaj hattında faaliyet gösteriyor.

- Robotlara ilk 250 çalışanın ismi verildi. İlk robotun ismi Togg CEO'su olan Gürcan Karakaş olarak isimlendirildi.

- Boya hattı ise 310 metre uzunluğunda. Avrupa'nın en temiz tesisi olarak hizmet veriyor. Boya hattında her aşama robotlarla gerçekleştiriliyor. Son teknoloji boya hattı da bulunuyor. Burada biriken hava ise 800 derecelik ısıya ulaşan yakma hattı ile temizlenip doğaya sıfır emisyon ile salınım yapılıyor.

- Fabrikanın tümünde yüzde 30 enerji 33 bin metrekare araç stok alanı bulunuyor. Çatılarda ise yer alan güneş enerjileri panelleri  enerji sağlıyor.

Yerli otomobil de günlük tedarik 

- Fabrika tam olarak çalışmaya başladığında 3 dakika da bir Togg üretimi gerçekleşecek. Tek bir araç üretilmeye çalışıldığında en baştan en sona kadar 8 saatlik bir süreç lazım.
- Fabrikada halihazırda 410 kişi hatlarda çalışırken 50 mühendis de görev alıyor. Togg çatısı altında ise şu an sayısı 1400 kişi bulunuyor. 2023 yılının Mart ayında ise bu sayı 1800 kişi olacak. Fabrika tam kapasite çalışmaya başladığında da 4 bin 300 çalışan fabrikada bulunacak.
- Montaj hattında da batarya paketi, koltuklar, tavan camı, diğer camlar, jant ve lastikler araca entegre ediliyor. Bataryanın montajı ise tamamen otomasyon sistemleri ile gerçekleştiriliyor.
- Togg'un tüm parçaları ise tedarikçiler tarafından günlük olarak sağlanıyor. Aracın ön iç konsolu (dashboard) içerde üretilirken Togg'da kullanılan koltuk ve 500 kiloluk batarya paketi de ray sistemiyle taşınıyor. Bu şekilde aracın montajına kadar ilerlenebiliyor.
- Tüm Togg modellerinin üretimi aynı hat üzerinde yapılacak. Bu üretim hattının tasarımını ise tamamen Togg çalışanları yaptı. 15 saniyede bir değişen üretim hattı ile karma üretime imza atılacak. Bu işlemler için fabrikalarda saatlerce uğraşılıyordu.
- Fabrikanın tamamında kullanılan beton ile 50 katlı ve 7 gökdelen dikilebilirdi. 44 bin kolon beton ile sağlam bir yapı oluşturuldu.

Hız sınırı henüz tartışılıyor

- Togg'da şu an için hız sınırının tartışıldığını açıkladı. Dünyada 180 kilometre ve 190 kilometre gibi sınırlamalar bulunuyor. Kaza istastistikleri baz alındığında göre yazılımla bunu sınırlayacağız dedi ve yoksa 420 beygir bir araçtan yüksek hız elde etmek çok kolay. Togg çok güçlü bir araç.

- Togg şu an 4 milyar 336 milyon 274 bin TL ile Türkiye'de mobilite alanında faaliyet gösteren şirketler ile baz alındığında ödenmiş sermayesi ile en yüksek şirket olarak görüldü.

- İlk akıllı cihazın 2023 yılının mart sonunda trafiğe çıkması ile ortalama 18 ay sonra Avrupa pazarına giriş gerçekleşecek. Sedan model olan akıllı cihaz 2025 yılının ilk yarısında piyasaya çıkacak.

- Togg'da 28 mühendis tersine beyin göçü ile Türkiye'ye kazandırılmış bir araçtır.

- Togg'da toplam çalışanların yüzde 26'sı kadındır.

Togg'da ise bu oranın yüzde 30'a çıkarması hedefleniyor.

Test aşaması için 165 araç üretimi gerçekleştirildi

- 2023 yılında 25 sabit satış sonrası deneyim merkezi (servis) açacak olan Togg, 2025 yılında 30 adet sabit servis noktasına sahip olacak. Şirketin 2023 yılında 8 adet olacak mobil servis hizmet aracı sayısı da 2025 yılında 40'ın üzerine çıkacak.

- Togg, kullanıcılarına dijital deneyim sağlamak üzere hem Togg mobil uygulamasını hem de yapay zekâ destekli dijital asistanı ToggCare'i devreye sokacak.

- Togg akıllı cihazı 16'sı yeni regülasyon olmak üzere 92 adet farklı test tabi tutuluyor. Şu ana kadar teste gönderilen araç sayısı 165 oldu.

- Togg'un arkadan itişli (159.9 kW) ve dört çeker (320 kW) olmak üzere 2 farklı versiyonu bulunuyor. Bunlardan düşük menzilli olanının bataryası 54 kilovat olurken, dört çeker olanın bataryası ise 88,5 kilovat. En güçlü Togg'un beygir gücü ise 420 beygir. Menzil opsiyonları da 300 kilometre ve 500 kilometre.

En çok satılan araçlar C-SUV olacak

- Togg'un en çok satan modeli C-SUV olacak. Fiyat açısından sadece Türkiye'de değil dünyada da en iddialı olacağız.
- Togg'ların model adı için isim verilmeyecek. Kodlama yöntemi kullanılacak harf ya da rakam verilecek. Böylece isim verilen yaşatma yatırım maliyetine gerek bırakılmayacak.
- Büyükelçilere verilecek Togg'larda görev yapılan ülkenin tip onayından geçilmediyse o ülkeye Togg gidemeyecek.
- 2023 Mart ayına kadar Togg'a yapılan toplam yatırım bedeli 1,8 milyar avroya ulaşacak. Şu ana kadar yapılan yatırım ise 1,3 milyar avro. Toplam yatırımın 500 milyon avrosu ortakların sermayesi. Kalanı ise yerli finans kuruluşlarından alınan az miktarı yabancı paya da sahip krediden oluşuyor. Togg'un 2030 vizyonunda ise 3,5 milyar avro yatırım yapılacak.
- Togg'un boydan boya olan 29 inç ekranı Vestel'e ürettirildi. Android Quallcom altyapıyla yerli yazılımla sağlanarak bir bilgisayara çevrildi.

Borsaya açılımı planlanıyor

- Togg için önüüzdeki dönemlerde borsa planlanıyor. Bununla ilgili bazı düşüncelerimiz elbette var. Yurt içinde olmasa da yurt dışında borsaya açılabiliriz.

- Toplamda 300 startup'la görüşme yapılldı ve 19'u ile el sıkışıldı. Gelecekte araç servisinden elde edilen yüzde 70'lik gelir dijital uygulamalardan sağlanacak. Togg'un iş ortakları arasında bu uygulamalar bulunuyor. Örneğin; kilometre yaptıkça Türk Hava Yolları'ndan mil puanı elde edebileceksiniz. Bu uygulamalar bulunduğu ülkenin muadillerine göre korunacak. Togg Europe bunun için çalışmalar yapılacak.

Kamuya 2000 araç sınırlaması geldi

- Devlet Malzeme Ofisi'nin 30 bin adet alım garantisi var. Bunun her yıl 2 bin adet olacak şekilde alımı ayarlandı. Bizim için öncelik bireysel perakende müşterisinde olacak. Talebe göre öncelik sağlanıp ödemesini yapan aracı alabilecek. Togg'lar deneyim merkezinden teslim alınabilecek. Evinize de teslim edilebilecek.

- Bataryanın 8 yıl ya da 160 bin kilometre garantisi olacak. Aracın genelinin 3 yıl ya da 100 bin kilometre garantisi olacak. Paslanmaz garantisi ise 10 yıl olacak.

İstanbul'da 2. deneyim merkezi kurulacak

- Satış ve tecrübenin de yapılacağı Togg Deneyim Merkezi'nin ilki Zorlu Center'a açıldı. 2023'te dahil olmak üzere Deneyim Merkezi sayısını 12'ye 2025'ten sonra ise 35 ve üstüne çıkaracağız. Nüfus yoğun yerlerde Deneyim Merkezi açılacak. Daha kapsayıcı olmak adına bu karar alındı. Her şehire 1 tane düşünülüyor. Fakat İstanbul iki yakaya dağıldığı ve tek şehir gibi ele alınamayacağı için Anadolu Yakası'na da bir Deneyim Merkezi açılabilir.
- Teknolojiyi kullanada Türk halkı çok yetenekli. Araştırmalarımızda bunu gördük. Erzurum'da teknolojiyi kullananla İstanbul'da teknolojiyi kullanan arasında fark yok. Bu yüzden dijital satışlarla herkes Togg'a ulaşabilecek. Herkes Togg'un içerisindeki teknolojiyi kullanabilecek.

4.8 gibi kısa sürede 100 km hıza ulaştık

- Togg'u kullanma fırsatı bulduğumuz Gemlik Tesisi test pistinde heyecanlı anlar yaşadım. Fabrika içerisinde yer alan 1,6 kilometrelik pistte kullandığım 4 çeker 88 kilovat batarya ve 420 beygirlik elektrikli Togg, güç pedalına bastığım anda uçak kalkışı hissiyatıyla 4.8 saniyede 100 kilometre hıza çıktı. Frenlerini de denediğim Togg'un performansı rakiplerine taş çıkardı. Pistte yer alan yüzde 15 eğimli tepe noktayı ise hiç zorlanmadan çıkıp indi.

Yokuş iniş desteği hazırlandı

- Yaklaşma ve uzaklaşma açısı için off-road araçlarınının gerisinde olmayacak olan C-SUV Togg'un üst donanım paketlerinde yokuş iniş desteğinin bulunduğunu öğrendim. Öte yandan iç tasarımı sade bir biçimde tasarlanan Togg C-SUV'un teknolojisi ise şaşırttı. Boydan boya 29 inç büyüklüğündeki 3 pencereye bölünebilen ekran tüm uygulamaların kullanımına imkan sağlıyor. İç dikiz aynası mevkisinde bulunan kamera ise selfie yapabiliyor. Anlık olarak sosyal medyadan paylaşılabilen selfie kamerasının video çekme özelliği de bulunuyor. Direksiyon üzerindeki tuşlar kolayca ulaşım için özelleştirilebilir şekilde ayarlanabiliyor. Teknoloji özellikleri arasında Togg TV, Trendyol, Togg Game gibi özelliklerin yanında günlük hayatta kullanılan birçok mobil uygulama özelliği bulunuyor. İç hacmi geniş olan Togg'un bagajı ise 450 litre. Şaft tünelinin bulunmadığı elektrikli Togg geniş bir yaşam alanı sunuyor. 3 sürüş modunun bulunduğu Togg C-SUV'da fren esnasında geri kazanım için 3 kademe recharge özelliği de yer alıyor.

25 Kas 2022 - 12:24 - Popüler Haberler

Muhabir  Serap Serap


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gıda Hattı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gıda Hattı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Gıda Hattı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gıda Hattı değil haberi geçen ajanstır.