Bugün onların günü: Türkiye’nin öğretmenleri ay sonunu getiremiyor!

Bir eğitim sendikası tarafından yapılan ankete göre, öğretmenlerin yüzde 59,3’ünün ekonomik durumu kötü, yüzde 38,7’sinin orta düzeyde iken, ekonomik durumunun iyi olduğunu söyleyenlerin oranı sadece yüzde 2. Öğretmenler yüzde 86,7 oranıyla en fazla gıdaya bütçe ayırıyor, yüzde 87,5'inin hesabında ay sonunda para kalmıyor. Yüzde 19’u kredi kartı borçlarını düzenli ödeyemiyor, yüzde 23,3’ü asgari tutarı ödeyebiliyor, yüzde 9,3’ü ise kalan para kadar ödeme yapabiliyor.

+5
Haber albümü için resme tıklayın

Türk Eğitim-Sen, öğretmenlerin mevcut eğitim sistemi ve uygulamaları hakkında düşüncelerini, yaşanan sorunları ve Milli Eğitim Bakanlığı'ndan beklentilerini ortaya koymak amacıyla Ekonomiye, Mesleğe, Eğitim Yönetimine ve Öğretmenlik Meslek Kanunu’na yönelik 24 Kasım Öğretmenler Günü Raporu konulu anket gerçekleştirdi.

Sendikanın resmi internet sitesi ve 10 ayrı internet sitesi üzerinden gerçekleştirilen, 21 bin 412 eğitim çalışanının katıldığı anketin sonuçları, öğretmenlerin ekonomik olarak sıkıntı çektiğini ortaya koydu.

Öğretmenler ay sonunu getiremiyor!

Ankete katılanların yüzde 87,5'i ay sonunda hesabında para kalmadığını belirtti. Katılımcıların yüzde 42,7’si kredi kartı borçlarını düzenli olarak ödeyebildiğini ifade ederken, yüzde 19’u düzenli ödeyemediğini, yüzde 23,3’ü asgari tutarı ödeyebildiğini, yüzde 9,3’ünün ise cebinde kalan miktar kadar ödeme yapabildiğini, yüzde 5,8’i ise kredi kartı kullanmadığını açıkladı.

Ankette katılımcıların yüzde 86,7 ile en fazla gıdaya bütçe ayırdıklarını, daha sonra sırası ile kredi, borç, akaryakıt, faturalar ve kiraya bütçe ayırdıkları ifade edildi. Fiyat artışlarının temel nedeni olarak ise vurgulanan hususların başında ilk sırada Türk lirasının değer kaybı olduğu yer alırken, ikinci sırada yetersiz yerli üretim, üçüncü sırada dövizdeki artış ve dördüncü sırada fırsatçılık olarak belirtildi.

Öğretmenlerin ekonomik durumu kötü!

Öğretmenlerin ekonomik durumunun da sorgulandığı ankette ağırlıklı görüş, "ekonomi kötü" şeklinde oluştu. Katılımcıların yüzde 59,3’ü ekonomik durumunun kötü düzeyde olduğunu, yüzde 38,7’si ise orta düzeyde olduğunu ifade ederken, sadece yüzde 2’si ekonomik durumunun iyi düzeyde olduğunu bildirdi.

Katılımcıların yüzde 14’ü mesleği ile ilgili olmayan ek iş yapıyor

Aynı zamanda katılımcıların yüzde 14’ünün mesleği ile ilgili olmayan bir ek iş yaptığı belirtilerek, yüzde 42,5’inin ekonomik olarak daha iyi şartlara sahip olmak için İlkokullarda Yetiştirme Programı (İYEP), Destekleme ve Yetiştirme Kursları (DYK), destek eğitimi, halk eğitim kursları gibi mesleği ile ilgili bir iş yaptığı tespit edildi.

Öğretmenler heyecanını yitirmiş durumda!

Katılımcılar psikolojik sağlamlıklarını korumak için kontrolü elinde tutmaya çalıştıklarını söylüyor, stresle karşılaştıklarında heyecanını yitirdiklerini belirtiyor.

Araştırmaya katılanların mesleklerini icra ederken karşılaştıkları zorlu yaşam durumlarında psikolojik sağlamlıklarını korumak için ne yaptıkları sorulduğunda; ilk sırada %64,50 ile kontrolü kendi elinde tutmaya çalıştığı, daha sonra sırası ile en çok yaptığı işe daha fazla odaklanarak üstesinden gelmeye çalışmak (%56,50), unutmaya çalışmak (%29), meydan okuyarak üstesinden gelmeye çalışmak (%26,70) olarak belirlendi.

Katılımcıların işleri ile ilgili stres durumu yaşadıklarında ne hissettikleri sorulduğunda en fazla ifade edilen durum %60,60 ile heyecanını yitirme, daha sonra sırası ile en çok huzursuzluk hissetme, çevresine ve işine karşı soğukluk hissetme, umudunu kaybetme, üzüntü yaşama olarak belirlenmiştir.

Öğretmenlerin %82,1’i tükenmişlik yaşıyor

Katılımcıların %36,60’ı mesleki tükenmişlik yaşadığını ifade ederken, %45,50’si kısmen yaşadığını, %17,90’ı ise yaşamadığını belirtti.

Tükenmişlik yaşama olası nedenleri olarak en fazla ekonomik, daha sonra ise sırasıyla kendini değersiz hissetme, mesleği ile ilgili adaletin olmadığı, gelecek kaygısı yaşaması, mesleğin yorucu olması, öğrencilerin ve velilerin tutum ve davranışları olarak belirlendi.

Öğretmenlerin mesleki sorunlarına ilişkin değerlendirmelerde ise, katılımcıların yüzde 42,1’i tekrar meslek seçme imkanı olması durumunda öğretmenliği kesinlikle seçmeyeceğini, yüzde 27,4’ü ise bu mesleği kesinlikle tercih etmeyeceğini belirtti.

Ankete katılan öğretmenlerin büyük kısmı Öğretmenlik Meslek Kanunu’nun (ÖMK) beklentileri karşılamadığını ifade etti.

“Öğretmenlerimiz hak ettikleri konuma ulaşamamıştır”

Olumsuz çalışma koşullarına rağmen öğretmenlerin fedakarca çalıştığını dile getiren Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Talip Geylan, şunları söyledi:

“Olumsuz çalışma koşullarına, zor bir görev ifa etmelerine, yoksulluk sınırında yaşamalarına rağmen fedakarca görev yapan öğretmenlerimiz, ne yazık ki ülkemizde hak ettikleri konuma bir türlü ulaşamamıştır. Özellikle siyasilerin olumsuz tutum ve davranışları öğretmenleri itibarsızlaştırmakta, öğretmenler toplum içinde statü kaybı yaşamaktadır. Ekonomik sorunlar, liyakatsiz, ayrımcı ve adaletsiz uygulamalar, öğretmenlerin mesleklerini şevkle yapmalarına engel olmaktadır. Hatta öyle ki, mesleklerini icra ederken karşılaştıkları zorlu yaşam durumlarında psikolojik sağlamlıklarını korumak için büyük çaba harcamaktadırlar. Şiddete maruz kalan, şiddet karşısında devlet tarafından korunamayan öğretmenlerimiz, tekrar meslek seçmek durumunda kalsalar, öğretmen olmayacaklarını net şekilde ifade etmektedir.

“Kariyer basamakları sınavı, sorunların üzerine tuz biber oldu”

Tüm bu sorunların üzerine kariyer basamakları sınavı tuz biber olmuştur. Elbette Öğretmenlik Meslek Kanunu bir adımdır. Eksiklikler de olsa Cumhuriyet tarihinde ilk kez meslek kanunu çıkarılmış olmasını kıymetli görüyoruz. Ancak bu kanunda kariyer basamaklarında sınav şartının getirilmiş olmasını kabul etmiyoruz. Öğretmenlik Meslek Kanunu’nda yer alan sınav şartı kaldırılmalı, uzman ve başöğretmen unvanları hizmet yılı esasına göre verilmelidir. Bundan sonra yapılması gereken ise hem sınav şartının iptali hem de kanunun içeriğinin öğretmenlerin beklentileri doğrultusunda doldurulmasıdır.”

24 Kas 2022 - 09:22 - Eğitim


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gıda Hattı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gıda Hattı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Gıda Hattı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gıda Hattı değil haberi geçen ajanstır.