Türkiye, sera gazı emisyon azaltım hedefini ikiye katladı!

COP27’de Türkiye’nin güncellenmiş Ulusal Katkı Beyanı’nı açıklayan Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, 2030’a kadar yüzde 21 olarak belirlenen sera gazı emisyon azaltım hedefinin yüzde 41’e çıkartıldığını bildirdi. Artıştan yüzde 41 azaltım hedefi, yaklaşık 500 milyon ton emisyon azaltımı yapılması anlamına geliyor.

Türkiye, sera gazı emisyon azaltım hedefini ikiye katladı!
Türkiye, sera gazı emisyon azaltım hedefini ikiye katladı!
Haber albümü için resme tıklayın

Mısır'ın Şarm El Şeyh kentinde düzenlenen iklim değişikliğiyle mücadele alanında dünyadaki en kapsamlı zirve olan BM İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi 27. Taraflar Konferansı’na (COP27) katılan Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, Türkiye’nin güncellenmiş Ulusal Katkı Beyanı’nı açıkladı.

Şarm El Şeyh COP27 Kongre Merkezi’ndeki Türkiye Pavilyonunun açılışını gerçekleştiren Kurum, daha sonra COP27 Zirvesi bakanlar oturumunda katılımcı ülkelerin bakanlarına hitap etti.

Türkiye, sera gazı emisyon azaltım hedefini ikiye katladı!

“Paris Anlaşması’nı uygulamak bir tercih değil, bir zarurettir”

Tüm dünyayı tehdit eden iklim değişikliğiyle mücadelenin bir zaruret olduğunu vurgulayan Bakan Kurum, “Bugün bir araya gelmemizin temel sebebi iklim değişikliğiyle mücadelede, 1,5 derece hedefini erişilebilir kılmaktır. Paris Anlaşması’nı uygulamak artık bir tercih değil, tüm ülkeler için bir zarurettir. Bu anlamda hepimiz, etkin politikalar üreterek ülkelerimizdeki yeşil dönüşümü başarılı bir şekilde gerçekleştirmek zorundayız.” diye konuştu.

“Ülkemizin 2053 net sıfır emisyon ve yeşil kalkınma hedefleri ile iklim değişikliğiyle mücadelemizde yeni bir dönemi başlatmış bulunuyoruz” diyen Kurum, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Yeşil alan miktarının artırılmasından doğa koruma projelerine, yenilenebilir enerjiden altyapı çalışmalarına, sürdürülebilir belediyecilikten her açıdan kendi kendine yeten şehirler hedefiyle; enerjisini israf etmeyen, atık üretmeyen, engelsiz, erişilebilir şehirler kurmak için çalışıyoruz. Çevre, insan ve doğayı merkeze alan, dünyaya ve insanlığa; yeni form ve yorumlarla sunduğumuz Türkiye Yüzyılı’nın Muhteşem Türk Şehirleri vizyonuyla amacımız, hiç kimseyi ve hiçbir yeri geride bırakmamak.

Türkiye sera gazı emisyon azaltım hedefini yüzde 41’e çıkarttı

Bu önemli çalışmalarımızın neticesinde iki önemli kararımızı sizlerle paylaşmak istiyorum. Birincisi; iklim değişikliğiyle mücadelede önemli bir referans olacak, Türkiye’nin Ulusal Katkı Beyanını, katılımcı ve şeffaf bir anlayışla tüm kurumlarımız ve özel sektörle istişare ederek, bilimsel bir yaklaşımla hazırladık. Ekonomi genelinde, 7 emisyon azaltım sektörünü ve uyum bileşenini içeren belgemizi, bir öncekinden daha iddialı hedeflerle, ülkemizin yeşil dönüşümünü gerçekleştirecek 2053 net sıfır hedefimize uygun olarak güncelledik. Bu kapsamda, Türkiye olarak 2030 yılı için yüzde 21 olarak açıkladığımız artıştan azaltım hedefimizi yüzde 41’e yükseltiyoruz. Böylece, ülke olarak, 2030 yılı için, yaklaşık 500 milyon ton emisyon azaltımı yapmış olacağız. İkinci olarak, en geç 2038 yılında emisyonlarımızı tepe noktasına ulaştıracak ve net sıfır hedefimize güçlü politikalarımızla ilerlemeye devam edeceğiz.
Ulusal Katkı Beyanı’yla enerjiden sanayiye, ulaştırmadan binalara, atık sektöründen yutak alanlara kadar iklimle alakalı her alanda önemli dönüşüm süreçleri yaşanacak. 2023’ün Mart ayında yollarda olacak Türkiye’nin yerli ve milli elektrikli otomobili TOGG’un ülkemizin ve dünyanın yeşil dönüşümüne önemli katkılar sağlayacağına inanıyoruz.”

“İklim Kanunu ile iklim değişikliğiyle mücadelede etkin ve kararlı adımlar atacak”

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın himayelerinde yürütülen Sıfır Atık Hareketiyle, iklim değişikliğiyle mücadeleye katkı sağlandığını dile getiren Kurum, “Türkiye ile BM arasında imzalanan ‘Küresel Sıfır Atık İyi Niyet Beyanı’ ile bu hareket artık küresel bir çevre seferberliğine dönüşmüştür. Bu çabaların tüm ülkeler ve uluslararası platformlar tarafından desteklenmesi ortak evimiz dünyanın geleceği için elzemdir. Türkiye’nin yeşil dönüşümünü gerçekleştirmek için bir diğer önemli adımımız da İklim Değişikliği Kanun Taslağının meclisimizde yasalaşmasıdır. Türkiye, çıkaracağı iklim kanunuyla iklim değişikliğiyle mücadelesinde çok daha etkin ve kararlı adımlar atacaktır.” dedi.

Türkiye, sera gazı emisyon azaltım hedefini ikiye katladı!

Türkiye, COP31’e talip!

Türkiye’nin, çevre ve iklim politikalarını hayata geçirme noktasında güçlü ve öncü ülkelerden biri olduğunu ifade eden Bakan Kurum, şöyle devam etti:

“Ev sahipliği yaptığımız G20, Dünya İnsani Zirvesi, Akdeniz’i korumak için gerçekleştirilen COP22 ve BM HABİTAT toplantıları gibi pek çok uluslararası toplantının başarılı bir şekilde gerçekleştirilmesini sağladık. Sahip olduğumuz bilgi ve tecrübeler doğrultusunda 2026 yılında yapılacak 31. Taraflar Konferansı’na Türkiye olarak ev sahipliği yapmayı arzu ediyoruz. Sizlerin de desteğiyle Türkiye’de yapılacak toplantılarla iklim politikalarının geliştirilmesine uluslararası düzeyde katkı sağlayacağımıza inanıyoruz.”

Konferansla ilgili basın mensuplarını bilgilendiren Kurum, “Konferansa 197 ülkeden 35 bin katılımcı var. 70 etkinliğimiz ve 77 yan etkinliğimizle iklim değişikliği ile mücadelemizi ve bu kapsamda yapmış olduğumuz projeleri farkındalık oluşturmak amacıyla sanatçılarımızın sergilerine burada yer veriyoruz. Türkiye iklim değişikliği ile mücadele kararlı adımlar atmaktadır. Sektörlerimiz ile birlikte iklim değişikliği ile mücadele ediyor ve bu noktada liderlik yapan, süreci belirleyen ülke olma arzusuyla çalışmalarımızı yürütüyoruz” diye konuştu.

17 Kas 2022 - 00:16 - Çevre


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gıda Hattı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gıda Hattı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gıda Hattı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gıda Hattı değil haberi geçen ajanstır.