Gıda Kontrol Laboratuvarları için kapsam genişletildi

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından, Şubat ayında yayımlanan Gıda Kontrol Laboratuvarları Yönetmeliğinde yapılan değişikliklerle, laboratuvarların çalışma alanları genişletildi.

Gıda analizlerine referans laboratuvar düzenlemesi!
Haber albümü için resme tıklayın

Gıda Kontrol Laboratuvarları Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik, 16 Kasım 2022 tarihli Resmi Gazete’de yayımlandı.

Yönetmeliğin kapsamı genişletildi

18/2/2022 tarihli ve 31754 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Gıda Kontrol Laboratuvarları Yönetmeliğinin 2’nci maddesinin birinci fıkra değişikliğiyle, yönetmeliğin kapsamı genişletildi.

Madde, “(1) Bu Yönetmelik, gıda, yem, gıda ile temas eden madde ve malzeme, gıda üretimi amacıyla yetiştirilen bitkilerin yaprak, gövde, kök gibi bitki kısımları ve tohumluk analizlerinin yapıldığı Tarım ve Orman Bakanlığı Gıda Kontrol Laboratuvarları ile gıda, yem, gıda ile temas eden madde ve malzeme ve gıda üretimi amacıyla yetiştirilen ürünlerin yaprak, gövde, kök gibi bitki kısımları analizlerinin yapıldığı gerçek veya tüzel kişilerce kurulan veya kurulacak özel gıda kontrol laboratuvarlarının çalışma usul ve esaslarını kapsar.” şeklinde düzenlendi.

Aynı maddenin ikinci fıkrasında yer alan “üretici birlikleri,” ibaresinden sonra gelmek üzere “yetiştirici birlikleri ve” ibaresi eklendi.

Geri bildirim süresi 30 güne çıkartıldı

Yönetmeliğin 22’nci maddesinin üçüncü fıkrasında yer alan “on beş gün” ibaresi ise “otuz gün” şeklinde değiştirildi.

Buna göre, Laboratuvarlar olumsuz çıkan yeterlilik test sonuçlarını, düzeltici faaliyetleri ile birlikte yeterlilik testi sonucunun laboratuvara bildirildiği tarihten itibaren 30 gün içerisinde Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğüne bildirecek.

Geçiş hükümleri

Yönetmeliğin “Geçiş hükümleri” başlığı geçici 1’inci maddesinin birinci fıkrası değişikliğiyle de, halen faaliyet gösteren laboratuvarlar ile Yönetmeliğin yayımı tarihinden önce başvurusu bulunan laboratuvarlar, kendileriyle ilgili maddelere, Yönetmeliğin yayımı tarihinden itibaren bir yıl içinde, 8 inci maddenin birinci fıkrasının (d) ve (e) bentleri hükümlerine ise iki yıl içinde uymak zorunda olacaklar.

Eklenen yeni fıkralara göre de, Yönetmeliğin yayımı tarihinden önce düzenlenen kuruluş ve çalışma izin belgelerinin geçerliliği devam edecek.

Yönetmeliğin yayımı tarihinden önce üniversiteler ile diğer kamu kurum ve kuruluşlarına özel istek analizleri yapabilmeleri için düzenlenen kuruluş yeterlilik izni ve/veya çalışma yeterlilik izni belgeleri bu Yönetmeliğin yayımı tarihi itibarıyla iptal edilmiş sayılacak.

16 Kas 2022 - 11:15 - Gıda


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gıda Hattı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gıda Hattı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Gıda Hattı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gıda Hattı değil haberi geçen ajanstır.