Dünya nüfusu 8 milyarı aşıyor! Bugünlere nasıl geldik?

Akıl almaz bir şekilde artan dünya nüfusu, önemli bir kilometre taşına ulaşmak ve 8 milyarı aşmak üzere. Bu eşiğin, Kasım ayının ortasında aşılması bekleniyor…

Dünya nüfusu 8 milyarı aşıyor! Bugünlere nasıl geldik?
Haber albümü için resme tıklayın

Peki insan nüfusu nasıl bu kadar büyük bir sayıya ulaştı? Gelin önemli dönüm noktalarına beraber bakalım.

Çok eski çağlarda, atalarımız avcı toplayıcı bir hayat sürüyordu. Göçebe hayat tarzlarını sürdürebilmek için yerleşik hayata geçen sonraki insanlara kıyasla çok az çocukları vardı. O dönemlerde dünyanın nüfusu çok yavaş bir şekilde artıyordu.

İlk nüfus patlaması

Milattan önce 10 binli yıllarda, yani Neolitik çağda tarımın insan hayatına girmesiyle, bilinen ilk nüfus patlaması yaşandı. Tarımla birlikte yerleşik hayata geçildi, gıdaları muhafaza etme imkanı kazanıldı ve doğum oranları hızla arttı.

Anneler bebeklerine süt dışında mamalar vermeye başladı. Bu sayede bebeklerin sütten kesilme süresi kısaldı ve doğumlar arasındaki süre kısaldı. Kadınlar daha çok çocuk sahibi olmaya başladı.

Yerleşik hayat ve hayvanların evcilleştirilmesi, insanların yeni ölümcül hastalıklarla karşılaşması gibi tehlikelere yol açtı. Çocuk ölüm oranları çok yüksekti. Doğan bebeklerin 3’te 1’i 1 yaşına gelmeden, yine 3’te 1’i 18 yaşına gelmeden ölüyordu.

Yüksek ölüm oranına rağmen nüfus hızla arttı. Demografik Çalışmalar Fransız Enstitüsü (INED) tahminlerine göre milattan önce 10 bin yılında 6 milyon civarı olduğu düşünülen dünya nüfusu, milattan önce 2000 yılında 100 milyona, 1. yüzyılda ise 250 milyona çıktı.

Kara ölüm, veba

Yaşanan veba salgını, Orta Çağ’da insan nüfusunun aniden durmasına yol açtı. Günümüzdeki Kırgızistan’da ortaya çıkan pandemi, 1346 yılında Karadeniz üzerinden, mal taşıyan gemilerle Avrupa’ya ulaştı.

Yalnızca 8 yılda Avrupa, Orta Doğu ve Kuzey Afrika’daki nüfusun %60’ı bu salgın nedeniyle öldü. Kara Veba salgını sebebiyle 1300 – 1400 yılları arasında dünya nüfusu 429 milyondan 374 milyona düştü.

Justinianos veba salgını ve Batı Avrupa’da Orta Çağ’ın başlarında yaşanan savaşlar da dünya nüfusunda geçici düşüşlere yol açtı.

Dünya nüfusu 8 milyarı aşıyor! Bugünlere nasıl geldik?

8 milyar ve artmaya devam ediyor

19. yüzyıldan bugüne, nüfus adeta patladı. Bu artışın esas sebebi modern tıp, tarımın endüstrileşmesi ve dolayısıyla küresel gıda tedarikinin ciddi şekilde artması.

1800’lü yıllardan günümüze, dünya nüfusu 8 katına çıktı, 1 milyardan 8 milyara ulaştı.

Bazı uzmanlara göre aşılar da bu artışta önemli pay sahibi. Tarihin en ölümcül hastalıklarından olan çiçek hastalığı için geliştirilen aşı, insan nüfusunun bu denli artmasında önemli bir etken.

Kalp hastalığının tedavi edilmesi de 1970 – 1980’li yıllarda bir diğer dönüm noktası oldu, 60 yaş üzeri ölüm oranlarının düşmesini sağladı…

Gelecekte dünya nüfusunun nasıl değişeceğini hep birlikte göreceğiz…

# nüfus

13 Kas 2022 - 11:00 - Bilim


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gıda Hattı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gıda Hattı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gıda Hattı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gıda Hattı değil haberi geçen ajanstır.