Organik arıcılık yapanlara kovan başına destek verilecek

2022 yılı tarımsal desteklemeleri kapsamında desteklemeye hak kazanan organik arılı kovanlar için yetiştiricilere, 15 TL/kovan üzerinden ödeme yapılacak.

Organik arı yetiştiricilerine kovan başına 15 TL destek!
Organik arıcılık destekleri belli oldu
Haber albümü için resme tıklayın

Organik Arıcılık Yapan Yetiştiricilerin Desteklenmesine Dair Tebliğ (No: 2022/38), 12 Kasım 2022 tarihli Resmi Gazete’de yayımlandı.

Organik arı ürünleri üreticiliğinin geliştirilmesi, doğal kaynakların korunması, gıda güvenliğinin ve sürdürülebilirliğin sağlanmasına yönelik organik arıcılık yapan yetiştiricilerin desteklenmesine ilişkin usul ve esasları belirlemek amacıyla yayımlanan Tebliğ, organik tarımı destekleme çalışmalarında görev alacak kurum ve kuruluşların belirlenmesi, organik arı ürünleri üreticiliği faaliyetinde bulunan yetiştiricilere organik arılı kovan için yapılacak destekleme ödemelerine ilişkin usul ve esasları kapsıyor.

Tebliğ, 5488 sayılı Tarım Kanununun 19 uncu maddesi ile 2022 Yılında Yapılacak Tarımsal Desteklemeler ve 2023 Yılında Uygulanacak Sertifikalı Tohum Kullanım Desteğine İlişkin Kararın ilgili maddelerine dayanılarak hazırlandı.

Desteklemeye ilişkin esaslar

Organik Arıcılık Yapan Yetiştiricilerin Desteklemesi çalışmaları, Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğü (BÜGEM) ve il/ilçe müdürlükleri ile yetkilendirilmiş kuruluşlar tarafından yürütülecek.

Organik arıcılık yapan yetiştiricilerin desteklenmesine ilişkin esasları içeren Tebliğe göre, destekleme ödemesinden yararlanmak isteyen yetiştiriciler, Tebliğin yayımı tarihinden itibaren 23/12/2022 günü mesai saati bitimine kadar gerekli belgelerle, Organik Tarım Bilgi Sistemi’nde (OTBİS) kayıtlı oldukları il/ilçe müdürlüklerine başvuracaklar.

Destekleme miktarı

Yetiştiricilere, OAYYD ödemesine hak kazanan organik arılı kovanlar için 15 TL/kovan üzerinden destekleme ödemesi yapılacak.

OAYYD ödemesi için gerekli finansman, bütçenin muhtelif tarımsal destekleme hizmetleri kalemine tahsis edilen ödeneklerden karşılanacak. Çiftçilere yapılan toplam nakdi ödeme tutarının %0,2’si bütçenin ilgili kaleminden Bankaya hizmet komisyonu olarak ödenecek.

Uygulama dışında kalacak yetiştiriciler

OTBİS’te süresi içinde kayıtlı bilgilerini güncellemeyenler, yetiştiricilerden OTBİS Raporunda kayıtlı olmayanlar, yetiştiricilerden AKS’ye kayıtlı olmayan ve süresi içinde kayıtlı bilgilerini güncellemeyenler, istenen belgelerle birlikte süresi içinde başvuru yapmayanlar, Desteklemeye ilişkin başvuruda hizmet bedelinin yatırıldığına dair Döner Sermaye İşletmesinden alınan makbuz veya alındı belgesini ibraz etmeyenler, Askı listelerinde isminin bulunmaması veya destekleme bilgilerinin hatalı olması durumunda, askı süresi sonuna kadar hatalı kayıtların düzeltilmesi için yazılı başvuru yapmayanlar, verilen süreler içerisinde yetkilendirilmiş kuruluşa müracaat ederek OTBİS’te bilgilerini tamamlatmayanlar, Yönetmelik hükümlerine göre organik tarım faaliyetinde bulunmayanlar, gerçeğe aykırı beyanda bulunan ve sahte belge ibraz edenler, Bakanlıkça uygulanan tarımsal desteklemelerden beş yıl süre ile yararlandırmama kararı verilmiş olanlar ile Kamu tüzel kişileri, OAYYD uygulamasından yararlanamayacaklar.

Yürürlükten kaldırılan Organik Arıcılık Yapan Yetiştiricilerin Desteklenmesine Dair Tebliğ (Tebliğ No: 2021/53) hükümlerine göre yürütülen iş ve işlemler, anılan Tebliğ hükümlerine göre sonuçlandırılacak.

3/1/2022 tarihinden geçerli olmak üzere yayımı tarihinde yürürlüğe giren Tebliğ hükümlerini, Tarım ve Orman Bakanı yürütecek.

12 Kas 2022 - 11:17 - Tarım


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gıda Hattı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gıda Hattı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Gıda Hattı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gıda Hattı değil haberi geçen ajanstır.