Hayvancılık destekleri için kriterler belirlendi

Tarım ve Orman Bakanlığı, 2022 yılında yapılacak tarımsal desteklemeler kapsamında 18 kalemde verilecek hayvancılık desteklerine ilişkin esasları belirledi.

Ali Ekber Yıldırım, hayvancılıktaki açmazı yazdı
41 ilde hayvancılık yatırımlarına hibe desteği verilecek
+1
Haber albümü için resme tıklayın

Hayvancılık Desteklemeleri Uygulama Tebliği (No: 2022/36), 12 Kasım 2022 tarihli Resmi Gazete’de yayımlandı.

Hayvancılığın geliştirilmesi ve sürdürülebilirliğin sağlanması, hayvancılık politikalarının yürütülmesinde etkinliğin artırılması, yerli hayvan genetik kaynaklarının yerinde korunması ve geliştirilmesi, kayıtların güncel tutulması, hayvan hastalıklarıyla mücadele ve sağlıklı hayvansal üretim için yetiştiricilerin desteklenmesi amacıyla çıkartılan Tebliğ, 2022 Yılında Yapılacak Tarımsal Desteklemeler ve 2023 Yılında Uygulanacak Sertifikalı Tohum Kullanım Desteğine İlişkin Kararda yer alan hayvancılık desteklemelerine ilişkin usul ve esasları kapsıyor.

Hayvancılık destekleri

Tebliğde tarımsal desteklemeler kapsamında hayvancılık destekleri olarak Buzağı desteklemesi, Islah amaçlı süt içerik analiz desteklemesi, Malak desteklemesi, Dişi manda desteklemesi, Anaç koyun ve keçi desteklemesi, Sürü büyütme ve yenileme desteği, Arılı kovan desteklemesi, Damızlık ana arı desteklemesi, İpekböceği yetiştiriciliğinin desteklenmesi, Sürü yöneticisi (çoban) istihdamı desteği, Düve alım desteği, Besilik erkek sığır/manda desteklemesi, Tiftik keçisi yetiştiriciliğinin ve tiftik üretiminin desteklenmesi, Atık desteği, Hastalıktan ari işletme desteklemeleri, Programlı aşı ve küpe uygulamaları, Hayvan hastalığı tazminatı desteği, Hayvan genetik kaynaklarının yerinde korunması ve geliştirilmesi desteğine ilişkin esaslar yer alıyor.

Ödemeye ilişkin esaslar

Yetiştirici/üretici örgütlerine üyelik şartı aranan destekleme ödemelerinde, merkez birliğini kurmuş olan; ıslah amaçlı yetiştirici birlikleri ve/veya üretici birlikleri ve/veya Bakanlıkça kuruluşuna izin verilen tarımsal amaçlı kooperatif üyelerinin, hak ettikleri desteklerden hizmet bedeli olarak belirtilen oranlarda “Çiftçi Örgütlerini Güçlendirme” adı altında sistem üzerinden kesinti yapılacak. Kalan miktar yetiştirici/üreticilerin hesabına ödenecek.

Desteklemeler için gerekli kaynak, bütçede hayvancılığın desteklenmesi için ayrılan ödenekten karşılanacak. Bütçe imkanları çerçevesinde, Bakanlık tarafından Banka aracılığı ile ödenecek.

Tebliğ kapsamında yapılan destekleme ödemeleri, kamu kaynağı niteliğinde olduğundan hak ediş sahibinin hesabına aktarılmadan önce haciz, icra ve temlik işlemlerine konu edilemeyecek. Desteklemelerden kamu kurum ve kuruluşları yararlanamayacak.

Desteklemesi, müteakip yılda ödenecek işletmeler; 5488 sayılı Kanun kapsamında 31/12/2022 tarihi itibarıyla yasaklı ise desteklemelerden yararlandırılmayacak.

Yaptırımlar

Tebliğ kapsamında, istenen bilgi ve belgeleri zamanında ibraz etmeyenler ve Bakanlıkça yerine getirilmesi istenen iş ve işlemleri yerine getirmeyenler desteklemeden yararlandırılmayacak.

7/12/2021 tarihli ve 31682 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Hayvancılık Desteklemeleri Uygulama Tebliği (Tebliğ No: 2021/43) yürürlükten kaldırılırken, söz konusu tebliğ hükümlerine göre başvuruları yapılmış ve sonuçlandırılamamış işlemler anılan Tebliğ hükümlerine göre sonuçlandırılacak.

1/1/2022 tarihinden geçerli olmak üzere yayımı tarihinde yürürlüğe giren Tebliğ hükümlerini, Tarım ve Orman Bakanı yürütecek.

12 Kas 2022 - 10:55 - Tarım


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gıda Hattı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gıda Hattı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Gıda Hattı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gıda Hattı değil haberi geçen ajanstır.