FAO’dan muz için en büyük tehdide karşı ortak mücadele!

Muz üretiminin sürdürülebilirliği için birlikte çalışan FAO ile Tarım ve Orman Bakanlığı, muzlar için çok ciddi bir tehdit unsuru olan Fusarium Solgunluğu Hastalığı’na karşı iş birliğini sürdürüyor.

FAO’dan muz için en büyük tehdide karşı ortak mücadele!
Adanalı çiftçiler serada muz üretecek!
+1
Haber albümü için resme tıklayın

BM Gıda ve Tarım Örgütü FAO Türkiye’nin, Tarım ve Orman Bakanlığı Tarımsal Araştırmalar Genel Müdürlüğü (TAGEM) ve Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğü (GKGM) ile iş birliği içerisinde hayata geçirdiği “Muzlarda Fusarium Solgunluğu Hastalığının Önlenmesine Yönelik Çalışmaların Desteklenmesi” projesi devam ediyor.

Proje kapsamında 2-3 Kasım tarihlerinde Adana’da düzenlenen paydaş dayanışma çalıştayı, TAGEM, GKGM, Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğü (BÜGEM) ile Tarım ve Orman İl ve İlçe Müdürlükleri, üniversiteler, fidan tedarikçileri, bitki sağlığı firmaları, danışmanlar, STK'lar ve üreticilerin katılımıyla gerçekleştirildi.

FAO’dan muz için en büyük tehdide karşı ortak mücadele!

Selışık: “Tarımda sürdürülebilirlik FAO’nun önceliği”

Çalıştayın açılışında konuşan FAO Türkiye Temsilci Yardımcısı Ayşegül Selışık, muzun Dünya’da ve Türkiye’de birçok ülke için önemli bir gıda maddesi ve gelir kaynağı olduğunu söyledi. Selışık, şunları kaydetti:

“FAO olarak tarımsal üretimde sürdürülebilirliğin sağlanması ve bu anlamda risk arz eden hastalık ve zararlılarla mücadele FAO’nun da öncelik verdiği alanlardandır. Bu çerçevede Tarım ve Orman Bakanlığı ile bu hastalık etmeni ile mücadele etmek için bu teknik iş birliği projesini geliştirdik. Amacımız buradan elde edilecek stratejinin hem yerel hem de uluslararası arenaya katkı sağlamasıdır.”
FAO’dan muz için en büyük tehdide karşı ortak mücadele!

“Fusarium solgunluğunu yayılmadan önlemek önemli”

Çukurova Üniversitesi Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Salih Kafkas da, Çukurova bölgesinin Türkiye muz üretiminin %60’ını karşıladığını ve Adana’nın son yıllarda 50 bin tona yaklaşan üretimi olduğunu söyledi. Bitki koruma konusunda çok önemli çalışmaların yapıldığının altını çizen Kafkas, bu çerçevede muzlardaki Fusarium solgunluğu hastalığının yayılmadan önlem alınmasının önemini vurgu yaptı.

TAGEM Daire Başkanı Dr. Suat Kaymak ise Türkiye’deki muz üretim rakamlarını paylaşarak, şunları söyledi:

“2000’li yıllarda 64 bin ton olan Türkiye’deki muz üretiminin, 2021 yılında 884 bin ton olduğu, bu yıl ise 1 milyon tona yaklaştığı görülmektedir. TAGEM olarak yaptığımız çalışmalarda muzlar için en önemli etmenlerden olan Fusarium Solgunluğu hastalığının Türkiye’de görüldüğü belirlendi. Bu nedenle FAO, bakanlığımız ve Çukurova Üniversitesi ile bu projeye başladık. Bu çerçevede çiftçilerin ve teknik personelin eğitilmesi ve ulusal bir stratejinin hazırlanması için çalışıyoruz.”

Farkındalığın artırılması hedefleniyor

Sunumunda projenin detaylarını paylaşan FAO Tarım Uzmanı Fazıl Düşünceli ise, çalıştaydan beklentilerini şöyle sıraladı:

• Üreticiler ve paydaşlar arasında hastalığın önemi üzerine farkındalığı artırmak ve son gelişmeleri paylaşmak,

• Hastalığın Türkiye'deki genel durumu hakkında değerlendirmelerde bulunmak,

• Paydaşların bu hastalık ile ilgili görüşlerini almak ve hastalığın yayılmasının önlenmesi ile ilgili tedbirleri ve hastalıkla mücadele yöntemlerini değerlendirmek,

• Hastalığın önlenmesi ve yönetimi için kullanılabilecek ulusal bir stratejik programının ana unsurlarını belirlemek.

Biyolojik Mücadele Araştırma Enstitüsü uzmanlarından Mumine Özarslandan ve Çukurova Üniversitesi Ziraat Fakültesi öğretim üyesi Soner Akgül’ün projenin saha çalışmalarıyla ilgili bilgi verdiği çalıştay, TAGEM, GKGM, BÜGEM’in konularıyla ilgili çalışmaları ile güncel mevzuat ve düzenlemeleri özetlemelerinin arkasından bilgi alışverişi ve değerlendirmelerle tamamlandı.

FAO’dan muz için en büyük tehdide karşı ortak mücadele!

Ulusal stratejik programa katkı sağladı

Çalıştay, ulusal bir stratejik programın bileşenleri olarak hastalığın yayılışının önlenmesi ve etkili bir hastalık yönetimi için farkındalığın artırılması ve tavsiyelerin oluşturulmasını kolaylaştırarak konu üzerine geliştirilmekte olan ulusal stratejik programın temel unsurlarını hazırlamaya katkı sağladı.

Proje kapsamında Adana, Antalya, Mersin ve Hatay il ve ilçe Tarım ve Orman Müdürlükleri’nde görev yapan teknik personele, akademisyenler ve bakanlığın araştırma kurumlarından bilim insanları tarafında verilen eğitimlerde; muz üretiminde güncel gelişmeler, sürvey çalışmalarının sonuçları, hastalığın ülkemizdeki durumu, hastalığa karşı alınması gereken önlemler ve mücadele yöntemleri gibi konulara değinilerek, hastalık konusunda farkındalığın artırılması hedeflendi.

04 Kas 2022 - 16:53 - FAO'dan


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gıda Hattı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gıda Hattı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gıda Hattı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gıda Hattı değil haberi geçen ajanstır.