II. Charles kimdir? II. Charles hayatı

II. Charles kimdir? Büyülenmiş olduğu düşünülen ve Habsburg hükümdarı olan II. Charles  hayatı ve kariyeri ile merak ediliyor. II. Charles biyografisini gidahatti.com olarak sizler için hazırladık...

Haber albümü için resme tıklayın

II. Charles kimdir? Fiziksel olarak yaşadığı engellere rağmen tahta çıkan ve ölümünün ardından en çok kavgalar ile adını duyuran II. Charles hakkında tüm detayları sizler için hazırladık.

II. Charles  biyografi

doğum; 6 Kasım 1661

ölüm; 1 Kasım 1700

mesleği; Büyülenmiş olarak da bilinir, İspanyol İmparatorluğu'nun son Habsburg hükümdarıdır. En çok, fiziksel engelleri ve ölümünü takip eden taht savaşı ile hatırlanır.

II. Charles hayatı

1700'de, Habsburg Hanedanı'ndan bir varisi olmadan çocuksuz öldü. Vasiyetinde halefini  Fransa Kralı XIV. Louis ve Charles'ın üvey kız kardeşi İspanya Kraliçesi Maria Theresa'nın torunu olan Anjou Dükü Philip olarak belirtildi. Miras konusundaki anlaşmazlıklar, İspanya Veraset Savaşı'na yol açtı.

Kökenleri

Carlos, Habsburg Hanedanı'nında gelen İspanya Kralı IV. Felipe ve ikinci karısı (aynı zamanda yeğeni) Avusturyalı Mariana'nın hayatta kalan tek erkek evlatlarıydı. Felipe'nin erkek varis bırakamayacağından korkan İspanyollar Carlos'un doğumunun ardından büyük kutlamalar yaptılar. Ancak Carlos'un yaşamı,hem kendisi hem de çevresindekiler için,doğumu kadar mutluluk verici olmayacaktı. Habsburg Hanedanı'nın üyeleri sık sık kendi aralarında akraba evlilikleri yapıyorlardı,bu yüzden dünyaya gözlerini açan bir Habsburg bebeğinin problemli bir genetik yapıdan ve bu yapıya bağlı çeşitli hastalıklardan muzdarip olması kuvvetle muhtemeldi.Hem fiziksel hem zihinsel engelli olan II.Carlos'un durumu da bunun acı bir örneğiydi. Carlos İspanyol tarihinde Büyülü (El Hechizado) olarak bilinir. Popüler bir inanca göre engelliliğinin sebebi akraba evlilikleri değil krala yapılan büyüdür.Ancak bilimsel ve nesnel bir bakış açısı bizi zavallı kralın hayatı boyunca çektiği bütün acıların nedenine rahatça götürecektir.

Kralın soyağacında pek çok yeğeni ile evlenen amca/dayı vardır. Annesi de babasının yeğeni ve İspanyalı Maria Anna ile İmparator III. Fernando'nun kızlarıdır. Ayrıca, büyük annesi İmparatoriçe Maria Anna aynı zamanda halasıdır. O dönemlerde insanlar Hristiyanlık inancına göre yaşamayı yanlış anladıklarından ve genetik faktörleri bilmediklerinden, kralın içinden şeytan çıkarmaya çalıştılar. Carlos'un büyük büyük annesi Joanna da "Deli Joanna" olarak biliniyordu ve genç yaşında akli dengesini yitirmişti. Joanna aynı zamanda İspanya kralı I. Carlos'un annesiydi.

Carlos,Habsburg Hanedanı'nın son üyesiydi.Daha önce de belirtildiği gibi hem fiziksel hem zihinsel engelliydi.Yüzünde portrelerinde de çok bariz belli olan ve"Habsburg çenesi"("Habsburg dudağı" diyenler de vardır.)olarak adlandırılan bir deformasyon vardı.Yediklerini çiğneyemiyor,ağzından sürekli salya akıyordu.Zeka geriliğinden muzdaripti.Büyümesi ve gelişimi olağan seyrinde ilerlemedi.Beş yaşına kadar anne sütüyle beslenen Carlos dört yaşına kadar konuşamadı,sekiz yaşına kadar yürüyemedi.On yaşına kadar kendisine bebek gibi bakıldı.Kötü sağlık durumu nedeniyle herhangi bir resmî eğitim de alamadı.

Gençlik yılları

İspanya'nın başkenti Madrid'de dünyaya geldi. Babasının iki evliliğinden doğan yaşayabilen tek erkek evlattı (Üvey kardeşi Asturia Prensi Carlos, 1646 yılında 16 yaşındayken öldü). Üç yaşındayken babasını kaybetti. Annesi, Carlos'un vekilliğini yaptı. Gayrı meşru kardeşi Avusturyalı John annesini sürgüne gönderdi. John'un 1679'daki ölümü ile ana kraliçe Madrid'e döndü.

Saltanatı

İspanya'da II. Carlos'un saltanat yılları çok ızdıraplı geçti. Ekonomi kötüye gitti, açlıklar başladı ve monarşinin gücü zayıfladı. Carlos'un ülkeyi yönetememesi, göz ardı edilmesine sebep oldu. Ülke çoğunlukla Fransa'nın etkisi altında kaldı.

Hükümdarlığı, İspanya'nın gücünü ve prestijini bir hayli sarstı. 1680 yılında ise 120 mahkûm yargılandı ve 21 tanesinin yakılarak idamına karar verildi. Yaşamının sonlarına doğru bir kral olarak özgür iradesiyle yaptığı tek icraat İspanyol Engizisyonu'nu sorgulaması için büyük bir komisyon kurdurması oldu. Raporda engizisyonun işini çok kötü yaptığı yazıldı. V. Felipe tahta geçtikten sonra raporları görmek istedi ama hiçbir kopyası bulunamadı.

Halefi

1679 yılında, 18 yaşındayken Orleanslı Marie Louise ile evlendi. Marie Louise Orleanslı I. Felipe'nin ablasıydı. O dönemde güzel bir genç kadın olan Marie Louise ile Carlos'un hiç çocukları olmadı. Büyük bir depresyona giren Marie Louise, evliliklerinin onuncu senesinde, 26 yaşındayken öldü.

Bir erkek halefe ihtiyaç duyan İspanyol saltanatı Carlos'u Pfalz-Neuburglu 23 yaşındaki prenses Maria Anna ile evlendirdi. Fakat bu evlilikten de tıpkı ilkinden olduğu gibi bir veliaht doğmadı.

Yaşamının son günlerinde duygusallaşıp, çevresinden iyice uzaklaşan Carlos ailesinin cesetlerinin mezardan çıkartılmasını istedi ve onları inceledi.

Ölümü

Carlos 1700 yılında ölünce İspanyol Habsburglar'ı da onunla birlikte bitti. Yerine yeğeni V. Felipe geçti. V. Felipe Fransız kralı XIV. Luis'nin torunuydu. Felipe ile birlikte saltanat Bourbon Hanedanı'na geçmiş oldu.

01 Kas 2022 - 15:24 - Biyografi

Muhabir  Serap Serap


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gıda Hattı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gıda Hattı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Gıda Hattı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gıda Hattı değil haberi geçen ajanstır.