e-Devlet'te büyük yenilik! 70 milyon kişi kullanacak...

Kayıtlı kullanıcı sayısının gelecek yıl 70 milyon bireye yükselmesi beklenen e-Devlet Kapısı'nda Yapay Zeka Temelli Çevrim İçi Destek Sistemi kullanılmaya başlayacak. e-Devlet sistemi üzerinden sunulan bütünleşik hizmet sayısı 2023 yılında 120'ye, sunulan hizmet sayısı ise 7 bin 400'e çıkarılacak. Bunun için çalışmalar sürüyor.

Haber albümü için resme tıklayın

Kayıtlı kullanıcı sayısının gelecek yıl 70 milyon kişiye çıkması öngörülen e-Devlet Kapısı'nda Yapay Zeka Temelli Çevrim İçi Destek Sistemi'nin hayata geçirilmesi ve Türkiye'nin gelecek yıllarda takip edeceği Dijital Devlet Stratejisi'nin hazırlanması planlanıyor.

 2023 Yılı Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programı'ndan yapılan düzenleme kapsamında, kamu hizmetlerinin elektronik ortamda sunulması ve kullanımının artırılmasına yönelik çalışmalar sürüyor.

e-Devlet Kapısı'na "Çalışma Hayatım", "İkametgahım", "Araçlarım" gibi yepyeni hizmet başlıkları dahil olacak. Bütünleşik hizmetlerin sayısında da artış yapıldı.

Bu yılın eylül ayından itibaren e-Devlet Kapısından 901 kurum ve kuruluş 6 bin 801 hizmete ulaşılabiliyor. e-Devlet Kapısı'nın mobil uygulaması üzerinden de 3 bin 731 hizmete erişim yapılabiliyor. Bu hizmetlerden aynı dönem itibari ile 60,7 milyona ulaşan kayıtlı kullanıcı yararlanabiliyor.

Bütünleşik hizmet sayısı 120 oldu

2022 senesinde Türkiye İstatistik Kurumu Hanehalkı Bilişim Teknolojileri Kullanım Araştırması'nca, e-Devlet hizmetlerini kullananların oranı geçtiğimiz yıla göre yaklaşık 10 puan arttı ve bu yıl yüzde 68,7 oldu.

e-Devlet hizmetlerinin kullanım amaçları içinde, yüzde 64,4 ile resmi makamlar veya kamu hizmetleri tarafından kullanılan kişisel bilgilere erişim ilk sırada. Bunu yüzde 48,5 ile kamu kurumları veya kamu hizmetleri için bir randevu alma veya rezervasyon yaptırma, yüzde 44,1 ile kamu kuruluşlarına ait internet sitelerinden bilgi edinme takip ediyor.

Avrupa Birliği'nin (AB) yayımladığı 2022 e-Devlet Kıyaslama Raporu'ncaTürkiye, kullanıcı odaklılık, şeffaflık ve temel sağlayıcılar başlıklarında sırasıyla yüzde 93, yüzde 62 ve yüzde 79 olan AB (27+) ortalamalarında bir performans gösterdi. Ülke, sınırlarını aşan hizmetler başlığında yüzde 54'lük oranla AB (27+) ortalaması seviyesine ulaştı.

Kamu hizmetlerinin kullanıcı odaklı açıdan etkinliği ve birlikte işlerliği sağlayacak. Modernizasyon ve süreç iyileştirmeleri yapılarak elektronik ortama taşınması ve e-Devlet Kapısı'ndan hizmet sunumu ve kullanımının artırılması düşünülüyor.

Bu durumda e-Devlet Kapısı aracılığı ile sunulan bütünleşik hizmet sayısı önümüzdeki yıl 120'ye çıkacak. Burada yaşlı ve engelli kullanıcılara yönelik hizmet erişilebilirliği seçenekleri de artırılacak.

Dijital devlet stratejisi 

e-Devlet Kapısı'nda Yapay Zeka Temelli Çevrim İçi Destek Sistemi hayata geçirilecek. Ülkenin gelecek yıllarda takip edeceği Dijital Devlet Stratejisi hazırlanacak. Kamu kurumlarının bilgi teknolojileri faaliyetlerinden sorumlu üst yöneticilerine yönelik Dijital Dönüşüm Liderleri Eğitim Programı hayata geçirilecek. e-Devlet kurumsal mimarisine ilişkin kapsam, yöntem ve kullanılacak araçlar tanımlanacak.

İleri analitik ve yapay zeka ihtiyaçlarına yönelik olarak idari ve hukuki iyileştirme önerileri raporu hazırlanacak. Kamu Veri Alanı pilot çalışmaları hayata geçirilerek referans mimari oluşturulacak. Merkezi Süreç Otomasyonu Platformunun kurulumuna ilişkin pilot çalışma böylece hayata geçirilecek.

Ulusal Veri Paylaşım Matrisi kapsamında ise yerel yönetimlere ilişkin coğrafi veri paylaşım esasları belirlenecek. Kamu kurumlarının açık kaynak kodlu yazılım kullanımına geçiş planlarının hazırlanması için kurum ve kuruluşların koordinasyonuna yönelik çalışmalar devam ettirilecek.

2023 Kullanıcı sayısı için hedef 70 milyon 

e-Devlet Kapısı'nda kayıtlı kullanıcı sayısının bu yıl sonundan itibaren 61 milyonu bulması öngörülürken önümüzdeki yıl 70 milyon kişiye kadar çıkması bekleniyor.

Bu yıl sonu itibarıyla e-Devlet üzerinden verilen hizmet sayısının 6 bin 900 kadar olacağı tahmin edilirken bunun 2023'te 7 bin 400'e kadar çıkması planlanıyor.

16-74 yaşındaki bireylerde de e-Devlet hizmetlerinden yararlananların oranının bu yıl yüzde 68,7 olarak gerçekleşeceği düşünülürken gelecek yıl yüzde 70'e kadar çıkarılması hedefleniyor.

e-Devlet üzerinden verilen hizmetlerde memnuniyet oranın da önümüzdeki sene yüzde 99 gerçekleşeceği tahmin ediliyor.

27 Eki 2022 - 15:53 - Popüler Haberler

Muhabir  Serap Serap


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gıda Hattı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gıda Hattı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Gıda Hattı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gıda Hattı değil haberi geçen ajanstır.