Yeterli beslenmenin kalp sağlığı ile yakın ilişkisi

Amerika'da yürütülen araştırma, yeterli ve dengeli beslenme imkanı bulunmayan kişilerde kalp hastalıklarından ölüm riskinin daha yüksek olduğunu gösterdi.

Büyütmek için resme tıklayın

ABD'de yer alan 3 bin kadar ilçede yürütülen bir araştırma, marketler ile ucuz ve besin öğeleri açısından zengin gıdalara erişimi kolay olan topluluklarda kalp hastalığına bağlı ölüm oranlarının daha düşük olduğunu ortaya koydu.

Amerikan Kalp Derneği'nin yayın organlarından Circulation: Heart Failure (Dolaşım: Kalp Yetmezliği) adlı dergide yer bulan araştırma, yerel gıda sistemi ile kalp yetmezliğine bağlı ölümler arasındaki ilişkiyi araştıran ilk bilimsel çalışmalardan biri.

Araştırmada her ilçenin gıda güvencesizliği yüzdesi ve gıda ortamı endeksi hesaplandı. Gıda güvencesizliği yüzdesi için besin ögeleri açısından uygun gıdaya sürekli erişimi olmayan kişilerin nüfusa oranı hesaplandı. Sıfırdan 10'a kadar değişen gıda ortamı endeksi için ise besleyici gıdaların ucuzluğu, gıda güvencesi, marketlerin yakınlığı, ulaşım ve sosyoekonomik faktörler değerlendirilerek puanlama yapıldı.

Gıda güvencesizliğindeki artış kalp yetmezliğine bağlı ölüm riskini artırıyor

Bu iki değişken birlikte değerlendirildiğinde çok açık sonuçlar ortaya koyuldu. Buna göre araştırmanın yürütüldüğü 2 bin 956 ilçede gıda güvencesizliği yüzdesi ortalama %13, gıda ortamı endeksi ortalama 7,8 oldu. Gıda güvencesizliği yüzdesi medyan değeri olan 13,7'nin üzerindeki ilçelerde kalp yetmezliğine bağlı ölüm oranı, diğerlerine göre daha yüksek oldu (her 100 bin kişide 30,7'ye karşılık 26,7 ölüm).

Yeterli beslenmenin kalp sağlığı ile yakın ilişkisi

Veriler fakirlik, gelir adaletsizliği, kırsal ve kentsel yaşam, diyabet, obezite, sigara gibi sosyoekonomik faktörlere göre ayarlandığında gıda güvencesizliği yüzdesindeki her 1 puan azalmanın %1,3 oranında daha düşük ölüm riskiyle ilişkili olduğu görüldü.

Ülke çapında değerlendirildiğinde, gıda ortamı endeksindeki düşüş ve gıda güvencesizliği yüzdesindeki artışın kalp yetmezliği nedeniyle ölümlerle diğer kalp ve damar hastalıklarına göre daha güçlü bir ilişkisi olduğu tespit edildi.

Toplum sağlığı için besleyici gıdaya sürekli erişimin garantilenmesi gerekiyor

Gıda ortamı endeksi ve kalp yetmezliğine bağlı ölümler arasında en güçlü ilişki fakirliğin ve gelir adaletsizliğinin en yüksek olduğu ilçelerde görüldü.

Sonuçları değerlendiren bilim insanları; gıda güvencesizliğinin ve besin ögeleri açısından zengin gıdalara erişimde yaşanan sıkıntının beslenme kalitesine doğrudan etkisi olan faktörler olduğunu belirtti. Araştırmacılar toplum sağlığı için yaşamın her döneminde insanların besleyici gıdalara erişiminin garantilenmesine yönelik politikaların oluşturulması gerektiğinin altını çizdi.

Ekli Dosyalar

26 Eki 2022 - 16:40 - Sağlık


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gıda Hattı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gıda Hattı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gıda Hattı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gıda Hattı değil haberi geçen ajanstır.