Sigara ve alkol kullanıcıları için son dakika! İzinsiz ticaret yapana hapis cezası gelecek...

Tütün, tütün mamulleri ve alkol piyasasına dair teklif, TBMM Adalet Komisyonu'ndan geçti. Tarım ve Orman Bakanlığı'ndan yetki belgesi almadan ya da bildirimde bulunmadan tütün ticareti gerçekleştirenler, 2 yıldan 5 yıla dek hapis ile cezalandırılacak.

Haber albümü için resme tıklayın

AK Parti milletvekili imzalı Tütün, Tütün Mamulleri ve Alkol Piyasasının Düzenlenmesine Dair Kanun ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi, TBMM Adalet Komisyonu'ndan geçti. Teklifteki, sinyal alınamayan cihazların 1 yılın sonunda pasife alınma kararı büyük dikkat çekti.

Sinyal alınmayan cihazlara 1 yıl sonunda pasifuygulaması yapılacak

Kabul edilen kanun teklifine gereğince 7 yıl olan elektronik haberleşme şebekelerinden hizmet almadığı tespit edilen cihazların elektronik kimlik bilgilerinin pasife alınma süresi 1 yıla kadar düşürülecek. Bu kapsamda ise son sinyal alınmasından itibaren kesintisiz 1 yıl süre ile sinyal alınamayan cep telefonlarının IMEI'leri, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) tarafından pasif edilecek.

Bu suret ile elektronik kimlik bilgileri kayıtlı olmaktan çıkarılan cihazlar, son kullanıcılarına ait bir hatla kullanıldığı taktirde, bu cihazların elektronik kimlik bilgileri başka bir işleme gerek kalmadan tekrar kayıtlı hale getirilecek.

Elektronik kimlik bilgileri de bu suretle tekrar kayıtlı hale getirilemeyen cihazlar için BTK'nin düzenlemelerince başvuru yapılması gerekecek.

3 yıl ile 8 yıl ceza

Teklife göre, yetkisi olup olmadığına bakılmaksızın vergi güvenliğini sağlamak adına kullanılmasına zorunluluk getirilen özel etiket ve işaretler ile ürünlerin etiketlenmesi, işaretlenmesi, etiketlenen veya işaretlenen ürün bilgilerinin, kurulan veri merkezine aktarılmasını sağlayan Ürün İzleme Sistemi'ne (ÜİS), fiziksel veya bilişim yoluyla müdahale yapılarak Hazine ve Maliye Bakanlığına elektronik ortamda iletilmesi gereken belge, bilgi veya verilerin iletilmesini önleyenler veya bunların gerçeğe uygun olmayan şekilde iletilmesine neden olanlara 3 yıldan 8 yıla dek hapis cezası uygulanacak.

Makaron, yaprak sigara kağıdı ve sigara filtresi üretimi için yıllık 2 milyar adet üretim kapasitesi ile tesis kurma zorunluluğu getirilecek. Aynı markadan olmak kaydı ile sigaranın ithalatında aranan yurt içi üretim şartı, makaron, yaprak sigara kağıdı ve sigara filtresi ithalatında da şart aranacak.

Makaron ve sigara üretim tesislerinde özellikle Tarım ve Orman Bakanlığına bildirimde bulunmadan, vergi güvenliğini sağlamak kaydı ile kullanılması zorunluluğu özel etiket ve işaretlerle ürünlerini etiketlemeden veya işaretlemeden makine çalışma testleri, ürün denemeleri veya deneme üretimi yapanlara, 10 bin TL'den az olmamak kaydı ile üretilen her bir adet başına 1 TL idari para cezası ödetilecek.

Makaron ve sigara üretim tesislerinde, makine çalışma testleri, ürün denemeleri veya deneme üretimi kapsamında üretilen makaron ve sigaraları belirlenen süre içinde imha etmeyenlere, 10 bin TL'den az olmamak kaydıyla, üretilen her bir adet başına 1 TL para cezası verilecek.

ÜİS'e usulsüz şekilde müdahale edenler, Kaçakçılıkla Mücadele Kanunu ile İspirto ve İspirtolu İçkiler İnhisarı Kanunu'nda bulunan aykırı hareketler ile kesinleşmiş mahkumiyet kararı olanlar, bu kanun kapsamında belirtilen faaliyetlere dair hiçbir belge verilmeyecek, verilmiş olanlar Tarım ve Orman Bakanlığınca iptal edilecek. ÜİS'e usulsüz müdahale edenler ile Kaçakçılıkla Mücadele Kanunu'na aykırı fiilleri işlediği tespit edilenler ise bu kanun kapsamında yürütülen faaliyetlere ilişkin edinilen belgeler, kovuşturmaya yer olmadığına dair karar ya da mahkeme kararı kesinleşinceye dek askıya alınacak ve bu süre de söz konusu tesis veya iş yeri için başka bir gerçek ya da tüzel kişiye belge verilmeyecek.

Teminet şartı getirildi

Tütün, tütün mamulleri ve alkollü içecek piyasasında üreticilerden 50 milyon TL kadar teminat alınacak. Bu kapsamda izin, uygunluk ve yetki belgesine tabi faaliyetlerde bulunanlardan, belirtilen teminatı vermeyenlerin faaliyete ilişkin belgeleri teminat verilinceye dek durdurulacak. Bu süre içinde söz konusu tesis için başka bir gerçek veya tüzel kişiye de izin, uygunluk ve yetki belgesi sağlanmayacak. Bu çerçevede alınan teminatların paraya çevrilmesi ve paraya çevrilen tutar, alacaklı idareler arasında garameten taksim edilecek.

Tütün, tütün mamulleri, makaron, yaprak sigara kağıdı, sigara filtresi, alkol ve alkollü içkilerin üretim ve ithalat ve tütün ticareti yetki belgesi kapsamında olan faaliyetlere dair izin, uygunluk ve yetki belgesi başvurusu, tadili veya sürenin uzatımına ilişkin taleplerin yerine getirilmesi süresinde ödenmeyen idari para cezası borcu, vadesi geçmiş prim ve idari para cezası borcu ile vergi dairelerine vadesi geçmiş borcun bulunmaması koşulu aranacak.

Kullanılma zorunluluğu getirilen özel etiketi veya işareti olmayan özel tüketim vergisine tabi makaron tespitlerinde, konu olan ürünleri belirli sayıda bulunduran, üreten veya ithal edenler de cezalı tarhiyattan müteselsilen sorumlu olacaklar.

Yetki belgesiz satış yapanlara hapis cezası

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından yetki belgesi almadan yada bildirimde bulunmadan tütün ticareti yapanlara 2 yıl ile 5 yıla kadar hapis cezası uygulanacak.

Teklifin, makaron, yaprak sigara kağıdı ve sigara filtresi üretmek isteyenlere yıllık 2 milyar tane üretim kapasitesine sahip tesis kurma şartı ile Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından yetki belgesi almadan veya bildirimde bulunmadan tütün ticareti yapanlara 2 yıl ile 5 yıla dek hapis cezasını düzenleyen maddesi kanunun yayım tarihinde, diğer maddeleri de 1 Ocak 2024'te yürürlüğe girecek.

26 Eki 2022 - 11:00 - Popüler Haberler

Muhabir  Serap Serap


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gıda Hattı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gıda Hattı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Gıda Hattı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gıda Hattı değil haberi geçen ajanstır.