Tarım Bakanlığı güncelledi: İşte dondurma için yeni kriterler!

Türk Gıda Kodeksi Dondurma Tebliği, Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından yeniden düzenlendi. Tebliğ kapsamında yer alan ürünlerin adında kesme, dövme vb. ifadeler kullanılmayacak. Ancak bu ifadeler, gıdanın adından daha büyük olmamak kaydıyla, kullanım önerisi/üretim yöntemi olarak etikette bulunabilecek. Meyve veya sebze kullanılarak üretilen çeşnili dondurmada meyve veya sebze oranı kütlece en az yüzde 15 olacak.

ABD'de dondurmadan geçen Listeria virüsü sebebiyle bir kişi öldü!
Haber albümü için resme tıklayın

Türk Gıda Kodeksi Dondurma Tebliği (No: 2022/13), 26 Ekim 2022 tarihli Resmi Gazete’de yayımlandı.

Türk Gıda Kodeksi Yönetmeliğine dayanılarak hazırlanan Tebliğ ile; dondurmanın tekniğine uygun ve hijyenik şekilde üretilmesi, hazırlanması, işlenmesi, taşınması, depolanması ve piyasaya arz edilmesini sağlamak üzere özelliklerini belirlendi.

Dondurmanın ürün özellikleri

Tebliğ kapsamındaki ürünlerin özelliklerine yer verilen Tebliğe göre;

Tebliğ kapsamında üretilen ürünlerde kullanılan çiğ süt ve/veya süt ürünleri için, Hayvansal Gıdalar İçin Özel Hijyen Kuralları Yönetmeliği ve ilgili gıda kodeksi hükümleri uygulanacak.

Ürünler kendine has tat, koku ve yapıda olacak.

Dondurmanın bileşimine ait değerler Tebliğ EK-1’e uygun, dondurmada hacim artış oranı en fazla %100 olacak.

Çeşnili dondurmalar

Meyve veya sebze kullanılarak üretilen çeşnili dondurmada meyve veya sebze oranı kütlece en az %15,

Meyve suyunda kütlece en az %2,5 oranında titre edilebilir asit bulunduran meyveler ve tropik bölgelerde yetişen aroması yüksek ve/veya yoğun kıvama sahip meyve ilaveli çeşnili dondurmalarda ve aroması yüksek ve/veya yoğun kıvama sahip sebze ilaveli çeşnili dondurmalarda ise meyve veya sebze oranı kütlece en az %10,

Fındık, fıstık, ceviz, antepfıstığı, badem gibi sert kabuklu meyve çeşnileri katılarak üretilen çeşnili dondurmalarda bu çeşnilerin bir veya birkaçının birlikte kullanılması halinde toplam çeşni oranı kütlece en az %5 oranında olacak.

Coğrafi işaret tescilli dondurmalar

Coğrafi işaret olarak tescillenmiş dondurmalar, yatay gıda kodeksi hükümlerine aykırı olmamak koşulu ile 6769 sayılı Sınai Mülkiyet Kanunu kapsamında düzenlenen coğrafi işaret tescilinde belirtilen özelliklerine göre piyasaya arz edilecek.

Tebliğ kapsamındaki ürünlere süt yağı haricinde yağ bileşeni ilave edilemeyecek. Ancak üretiminde çeşni maddesi kullanılan dondurmalarda bileşiminde doğal olarak bulunması gereken süt yağına ilave olarak kullanılan çeşni maddesinden kaynaklı ve kullanılan çeşni maddesi ile orantılı olacak miktarda bitkisel yağ bulunabilecek.

Ürünlerin üretiminde ve piyasaya arzında alkol ve/veya alkol içeren ürünler bileşen olarak kullanılmayacak, ürünlere dondurma karışımı tanımında belirtilen bileşenlerden gelebilecek protein hariç olmak üzere, kollajen gibi protein esaslı bileşenler ilave edilmeyecek.

Katkı maddeleri ve aroma vericiler

Tebliğ kapsamında yer alan ürünlerde kullanılan katkı maddeleri için Türk Gıda Kodeksi Gıda Katkı Maddeleri Yönetmeliği hükümleri uygulanacak. İlave olarak; üretiminde çeşni maddesi kullanılmayan dondurmalarda renklendiriciler kullanılmayacak.

Ürünlerde kullanılan aroma vericiler ve aroma verme özelliği taşıyan gıda bileşenleri için Türk Gıda Kodeksi Aroma Vericiler ve Aroma Verme Özelliği Taşıyan Gıda Bileşenleri Yönetmeliğinde yer alan hükümler, Tebliğde yer alan kurallar dikkate alınarak uygulanacak.

Buna göre, çeşni maddesi bulunmayan dondurmalarda aroma vericiler ve aroma verme özelliği taşıyan gıda bileşenleri kullanılmayacak. Ancak sade dondurmada sadece vanilya aromalarının kullanımına izin verilecek.

Ürünlerde süt ve süt ürünleri aroması veren aroma vericiler kullanılmayacak.

Ambalajlama ve etiketleme

Tebliğ kapsamında yer alan ürünlerin ambalajları için Türk Gıda Kodeksi Gıda ile Temas Eden Madde ve Malzemelere Dair Yönetmelik hükümleri, ürünlerin etiketi hakkında, Türk Gıda Kodeksi Gıda Etiketleme ve Tüketicileri Bilgilendirme Yönetmeliğinde yer alan hükümlerin yanı sıra şu hükümlere de uyulacak:

Ürünlerin etiketinde gıdanın adı, temel görüş alanında da yer alacak.

Ürün etiketinde “%...” süt yağı içeriği Ek-1’deki grup adı ile birlikte belirtilecek.

Çeşnili dondurmalarda kullanılan çeşni maddesinin adı ürün adı ile birlikte kullanılacak.

Tebliğ kapsamında yer alan ve tek bir hayvan türüne ait sütün %100 kullanıldığı ürünlerde sütün ait olduğu hayvan türü ürün adı ile birlikte kullanılabilecek. Ürünlerin üretiminde farklı hayvan türlerine ait sütlerin karıştırılarak kullanılması durumunda, bu ürünlerin etiketinde inek, koyun, keçi gibi türlere ait görsellere yer verilmeyecek.

Ürünlerin adında kesme, dövme ve benzeri ifadeler kullanılmayacak. Ancak, tüketiciyi bilgilendirici olan bu ifadeler gıdanın adının yazıldığı puntodan daha büyük puntoyla olmamak kaydıyla, kullanım önerisi/üretim yöntemi olarak etikette bulunabilecek.

Tebliğ kapsamındaki ürünler ile Türk Gıda Kodeksi Yenilebilir Buzlu Ürünler Tebliği (Tebliğ No: 2005/43) kapsamındaki ürünlerin aynı ambalaj içerisinde birlikte satışa sunulması durumunda ürün adı, etiketin temel görüş alanında belirtilecek.

Dondurmanın taşınması ve depolama

Tebliğ kapsamında yer alan ürünlerin taşınması, depolanması ve son tüketiciye arz edilmesi sırasında sıcaklık en yüksek -18 °C, kısa süreli sıcaklık artış toleransı en fazla 3 °C olacak.

Tebliğe aykırı davrananlar hakkında 5996 sayılı Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanununun ilgili maddelerine göre idari yaptırım uygulanacak.

Uyum zorunluluğu

13/1/2005 tarihli ve 25699 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Türk Gıda Kodeksi Dondurma Tebliği (Tebliğ No: 2004/45) yürürlükten kaldıran Tebliğin yayımı tarihinden önce faaliyet gösteren gıda işletmecileri, 31/12/2023 tarihine kadar bu Tebliğ hükümlerine uymak zorunda olacaklar.

31/12/2023 tarihinden sonra, yeni Tebliğe aykırı ürünler piyasada bulunamayacak.

Yayımı tarihinde yürürlüğe giren Tebliğ hükümlerini, Tarım ve Orman Bakanı yürütecek.

26 Eki 2022 - 00:35 - Gıda


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gıda Hattı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gıda Hattı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Gıda Hattı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gıda Hattı değil haberi geçen ajanstır.