Bağışıklık sistemimizin silahlı kuvvetleri: Makrofajlar!

Makrofajlar, bakterilerin ve diğer zararlı organizmaların saptanması ve yok edilmesinde yer alan özel hücreler olarak tanımlanıyor.

Makrofajlar, insan bağışıklık sisteminde önemli bir rol oynayan ve mikroorganizmaları yutmak ve sindirmek gibi çeşitli işlevleri yerine getiren bir tür beyaz kan hücresi olarak biliniyor. 

Makrofajlar, tipik olarak yabancı etkenlere karşı ilk savunma hattı olan doğuştan gelen bağışıklık sağlar. Makrofajlar, bir bağışıklık rolüne sahip olmanın yanı sıra, anti-inflamatuar sitokinler (yani, küçük sinyal proteinleri) salgılar ve onarıcı süreçlere aracılık etmeye yardımcı olurlar.

Makrofajlar, kendileri kemik iliğinden türetilen monositlerden oluşurlar. Monositler, makrofajlar veya dendritik hücreler haline geldikleri dokulara göç etmeden önce bir ila üç gün boyunca kanda dolaşırlar. 

Bağışıklık sistemimizin silahlı kuvvetleri: Makrofajlar!

Makrofajlar, karaciğer, beyin, kemikler ve akciğerler dahil olmak üzere vücuttaki birçok organda ve ayrıca kanda, özellikle enfeksiyon bölgelerinde bulunabilirler.

Genel olarak makrofajlar, vücuda giren enfeksiyöz organizmaların yok edilmesinde , hücresel kalıntıların temizlenmesinde ve yara iyileşmesinde rol oynarlar. Ayrıca, bir enfeksiyonu engellemede işlev gören makrofaj kümeleri olan granülomların oluşumunda da önemli bir rol oynarlar . 

M1 makrofajlarının özel işlevi, bakterileri saptamak, içine çekmek ve yok etmektir. Bunu, makrofajdaki hücresel reseptörler arasında bir köprünün oluşturulduğu bir süreç olan fagositoz yoluyla yapabilirler. Köprü oluşturulduktan sonra, makrofajın zarı dışarı çıkar ve bakterileri çevreler. 

Kısaca Makrofajlar, bağışıklık ve bağışıklık tepkilerinde önemli bir rol oynar. Parazitlerin ve mikropların fagositozunu sürdürme yetenekleriyle sergilenen savunmacı bir rol üstlenirler.

Makrofajlar bakterileri nasıl öldürür?

İlk olarak makrofaj yabancı bir maddeyi tanımlar ve bakterilere doğru hareket ederek bir bağışıklık tepkisi başlatır. Makrofaj, fagositoz sürecini başlatarak bakterileri yutmaya başlar. Sözcük , 'yutmak' veya ' yemek' anlamına gelen Yunanca phago sözcüklerinden türemiştir ; ve cyte , biyolojide 'hücre' anlamına gelen son ek. Fagosit birlikte "hücre yutan" anlamına gelir.

Daha sonra bakterilerin etrafında kabarcık benzeri bir zarsı yapı veya vezikül oluşur ve onu makrofaj içinde kilitler. Bu keseciğe fagozom denir. Yutulan bakteriler, vakuolde birbirine karıştıkları için enzimler tarafından yok edilir ve sindirilir.

29 Eki 2022 - 14:58 - Bilim


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gıda Hattı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gıda Hattı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gıda Hattı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gıda Hattı değil haberi geçen ajanstır.