Eczacılar “Dijital” dönüşüme hazırlanıyor!

“Havandan Dijitale” sloganıyla Eczacılık sektörünün geçmişten geleceğe dönüşümünün ele alındığı ‘Geleceğin E Hali’ Kongresi’nde, eczacıların yaşadığı sorunlar, halkın ilaca erişimindeki engeller ve eczacılıkta dijitalleşme gibi konular ele alınıyor.

Eczacılar “Dijital” dönüşüme hazırlanıyor!
Eczacılar “Dijital” dönüşüme hazırlanıyor!
+4
Haber albümü için resme tıklayın

Pharmetic Girişimci Eczacılar Derneği (PGED) tarafından düzenlenen, eczacılıkta çağın ötesine giden yolculuğun anahtarını elinde tutanları ve eczaneden geleceğe açılan kapıdan adım atanları bir araya getirecek olan Günümüzün En Büyük Eczacılık Bulaşması “Geleceğin E Hali”, “Havandan Dijitale” mottosuyla 20-22 Ekim 2022 tarihlerinde İstanbul Kongre Merkezi’nde (ICC) gerçekleştiriliyor.

Eczacılar “Dijital” dönüşüme hazırlanıyor!

“Geleceğin E Hali”

3 gün boyunca; 4 salonda 65 bilimsel oturum gerçekleşecek, bu oturumlarda 115 ulusal ve uluslararası alanında söz sahibi konuşmacı yer alıyor. Gerçekleştirilen oturumlarda eczacıların yaşadığı sorunlar, eczanelerin zaman içinde dijitalleşerek yaşadığı değişim, eczane dışında satılan tıbbi ürünler hakkında halkın bilinçlendirilmesi gibi konular ele alınıyor.

Yarışmalar, fuaye alanlarında çeşitli uygulamaların yapıldığı, 100’e yakın firmanın stantlarıyla yerini aldığı kongrenin konsept alanında; 120 yıllık Yeni Moda Eczanesi'nden esinlenerek yaratılan geleneksel eczaneden, zamanda yolculukla Dijital Eczaneye geçiş yaparak dijital çağa adım atılıyor. Özel ses ve görsel efektler kullanılarak yaratılan Geleceğin Eczanesini deneyimleme fırsatı bulunabiliyor.

Eczacılar “Dijital” dönüşüme hazırlanıyor!

“Bitkisel ilaçların halka sunumu eczane dışında ise sağlık için risk oluşturmaktadır”

Eczane dışı satılan tıbbi ürünlerin tehlikesine dikkat çeken Pharmetic Girişimci Eczacılar Derneği Başkanı Uzm. Ecz. Kazım Aykanat, şunları söyledi:

“Türkiye’de bitkisel ilaçların sunumunda eczanelerin yetkili ve sorumlu olduğu, 2010 yılında yürürlüğe konulan Geleneksel Bitkisel Tıbbi Ürünler Yönetmeliği ile yasal bir zemine kavuşmuştur. Ancak bitkisel ilaç tanımı ve sınıflandırması açısından mevzuatta bulunan boşluklar kullanılarak, halka yapılan sunumlar ciddi sağlık riskleri oluşturmaktadır.
Tarım Bakanlığı ruhsatlı ürünlerin ve yasal prosedürlerinin yeniden tanımlamasını sağlamak gerekmektedir. Etkinlik ve yan etkileri nedeniyle, içinde etken madde içeren tüm ürünler, halk sağlığını korumak için doktor önerisiyle, Sağlık Bakanlığı onay ve denetiminde veya 7/24 birinci basamak sağlık hizmetini büyük bir özveri ve güvenle veren, aldığı eğitimlerle bu alanlarda uzmanlaşan, meslek etiği içerisinde önce danışanını düşünen eczacı danışmanlığında sadece eczanelerde satılmalıdır.”
Eczacılar “Dijital” dönüşüme hazırlanıyor!

“Havandan dijitale dönüşümün hikayesini yazacağız”

PGED Onursal Başkanı Ecz. Armağan Ener ise, “Biyoteknolojideki son gelişmeler, sağlıkta yapay zeka kullanımı, sağlık bilimlerinde dijital dönüşüm konuları, ilaç endüstrisinin geleceği, Eczacılığa bakışımızda, eczane yapılarımızda farklı anlayışları algılamamızı ve bu yönde hazırlıklar yapmamızı gerektiriyor. Çünkü bir Dijital Devrim sürecindeyiz. Daha önce yaşamadığımız kadar hızlı, öngörülemeyecek boyutta ve hiçbir zaman deneyimlemediğimiz dijital bir Dünyanın içindeyiz artık. Kendimizi bu dijital devrime hazırlamak Danışman Eczacı kimliğimizi geliştirmek ve Eczacılara duyulan güven duygusunu korumak ve devam ettirmek mecburiyetindeyiz. Geleceğin E-Hali Kongremizde tüm sektörümüzle, meslektaşlarımızla sağlıkta geleceğe, dijital dönüşüme yön bulmaya çalışacağız. Havandan Dijitale dönüşümün hikayesini yazacağız.” şeklinde konuştu.

Kongre Bilimsel Kurul Başkanı Prof. Dr. Mustafa Cankurtaran ise, “Eczacılık alanının en yüksek katılımlı kongresi olan, sosyal ve bilimsel buluşmanın zirvesi Geleceğin E hali’nin bilimsel programını 2022 yılı için daha da dinamik, interaktif, katılımcı ve ‘Havandan Dijitale’ teması ile planladık. Son iki yıldır Pandeminin E Hali ve Bilimin E hali isimleri ile online ve hibrit olarak gerçekleştirdiğimiz kongrelerimizden sonra 3 salonda 8 bine yakın eczacımızla, sektör paydaşları ile, hekimlerle, öğrencilerle birlikte on bine yakın bir katılımcı ile buluşmak mükemmel” ifadelerini kullandı.

“İlaç yokluğunun sebebi eczacılarınız değildir”

Dernek Genel Sekreteri Ecz. Şule Dilek Yağcı Tüysüz de, eczacıların ilaca ulaşmasında sorunlar yaşandığına dikkat çekti. Tüysüz, “Hastalarımızın ilaca erişim hakkının önündeki engellerin bir an önce kaldırılması için artık kalıcı önlemlerin alınması gerekmektedir. Maliyetlerinin karşılanmadığı gerekçesiyle çok sayıda ilaç firması, ürettiği ve ithal ettiği ilaçları ya hiç getirmemekte ya da çok az, hastaların ihtiyaçlarını karşılayamayacak miktarda piyasa vermektedir. Halkın ilaca erişiminde büyük sorunlara neden olan İlaç Fiyat Kararnamesi yeniden düzenlenmelidir. Euro kuru nedeniyle ortaya çıkan ilaç yoklarının önüne geçilmelidir. Eczacılar bulunamayan ilaçlar nedeniyle özellikle nöbetlerde çok zor zamanlar geçirmektedir, hastalarla karşı karşıya gelmektedir. Unutulmamalıdır ki, ilaç yokluğunun sebebi eczacılarınız değildir” diye konuştu.

Eczacılar “Dijital” dönüşüme hazırlanıyor!

Eczacılar 27 Kasım Ankara mitinginde buluşuyor

Ecz. Şule Dilek Yağcı Tüysüz, eczacılıkta yaşanan sorunlara dikkat çekmek amacıyla Türk Eczacılar Birliği’nin organize edeceği mitinginde duyurusunu yaptı. Tüysüz, mitingin Ankara’da 27 Kasım Pazar günü yapılacağını söyledi.

Geleceğin E Hali Düzenleme Kurulu Üyesi Ecz. Neylan Zırhlıoğlu ise, “Gelecek çok hızlı gelmekte, eskiden yeni teknolojik gelişmelerin gerçekleşmesi yıllar alırken, şimdi uyuyup uyanıyoruz ve yeniliklerle karşılaşıyoruz. Hayatın gerisinde kalmamak için, her an kendimizi güncel tutmak durumundayız. Her meslekte olduğu gibi bizim mesleğimizde de dönüşüm kaçınılmaz. Sağlıkta dönüşüme, değişen tüketici alışkanlıklarına ve teknolojiye paralel olarak eczanelerimiz de şekillenmekte ve şekillenmeye devam edecek” dedi.

“İlaç Fiyat Kararnamesi güncellenmelidir”

Pharmetic Girişimci Eczacılar Derneği Saymanı Ecz. Ümit Ferzan Özgörür de, şunları kaydetti:

“14 Şubat 2004 tarihinden itibaren uygulanan referans fiyat uygulaması ile her yıl AB ülkeleri arasında bakanlıkça belirlenen 5 ülkedeki (Fransa, İtalya, İspanya, Yunanistan ve Portekiz) ürün fiyatları referans alınarak Avrupa’daki en ucuz ilaç fiyatı Euro kuru üzerinden tespit edilmiştir. İlaç Fiyat Kararnamesi’nde 2004 yılında güncel Euro kuru 1,63 TL olarak belirlenmiş, Temmuz 2022 tarihi itibari ile ise Euro kuru 7,86 TL olarak güncellenmiştir. 2004 yılında belirlenen Euro kuru günün koşullarına uygunluk gösterirken, mevcut İlaç Fiyat Kararnamesi’nde belirlenen Euro kuru ne yazık ki günümüz şartlarının çok altında kalmaktadır. Bu sebeple ithal ilaçların temininde sıkıntılar yaşanmaktadır. Bu sorunun kalıcı çözümü için 4. ve 5. kademe ilaçlara uygulanan eczacı kar oranlarının artırılması ve İlaç Fiyat Kararnamesi’ndeki kademelerin öncelikle günümüz koşullarına uygun hale getirilmesi ve her yıl periyodik olarak enflasyon oranında güncellenmesi gerekmektedir.”

21 Eki 2022 - 12:04 - Sağlık


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gıda Hattı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gıda Hattı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gıda Hattı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gıda Hattı değil haberi geçen ajanstır.