2022 yılı üretimi için tarım destekleri belli oldu

2022 yılı ürünleri için yapılacak tarım destekleri ile 2023 yılı sertifikalı tohum kullanım desteği de Cumhurbaşkanı Kararı olarak yayımlandı. 2023 yılı bütçesinden yapılacak destek ödemelerini içeren Karar uyarınca artırılan mazot ve gübre destekleri kapsamında, 2022 yılı üretimlerine ilişkin destek ödemeleri öne çekilerek, bu yıl içinde başlanarak yapılacak.

2018 tarım destekleri ne zaman ödenecek?
Haber albümü için resme tıklayın

2022 Yılında Yapılacak Tarımsal Desteklemeler ve 2023 Yılında Uygulanacak Sertifikalı Tohum Kullanım Desteğine İlişkin Karar (Karar Sayısı: 6243), 20 Ekim 2022 tarihli Resmi Gazete’de yayımlandı.

2022 yılı ürünü tarım destekleri

Tarımsal üretimin ve gıda arz güvencesinin sürdürülebilirliğinin sağlanması için sektörün daha rekabetçi bir yapıya kavuşması, verim ve kalitenin arttırılması, ihtiyaç duyulan yeni teknoloji ve bilginin yerli imkanlarla geliştirilmesi, biyolojik çeşitliliğin ve genetik kaynaklarının korunması, tarımsal üretimde çevreci yaklaşımların benimsenmesi, uygulanan politikaların etkinliğinin artırılması amacıyla hazırlanan Karar, 2022 yılında yapılacak tarımsal desteklemeler ve 2023 yılında uygulanacak sertifikalı tohum kullanım desteğine ilişkin hususları kapsıyor.

2022 yılı üretimi için tarım destekleri belli oldu

Mazot ve gübre desteği artırıldı, ödeme tarihi öne çekildi

2022 üretim yılı Çiftçi Kayıt Sistemi (ÇKS) kayıtlarına göre tarımda kullanılan mazot ve gübre için; Türkiye Tarım Havzaları Üretim ve Destekleme Modeli kapsamında desteklenen ve havzalarında yetiştirilen arpa, buğday, çavdar, yulaf, tritikale, aspir, kolza (kanola), kuru fasulye, mercimek, nohut, kuru soğan, yaş çay, zeytin, kütlü pamuk, çeltik, patates, soya, yağlık ayçiçeği, yem bitkileri, dane mısır ve fındık ile bu ürünler dışında kalan diğer bütün ürünlere Karar’da belirtilen miktarlarda mazot desteği ve 4760 sayılı Cumhurbaşkanı Kararı kapsamında açıklanan 2022 üretim yılı gübre desteği belirtildiği şekilde değiştirilerek, mazot ve gübre alımında kullanılmak üzere ödemesi yapılacak.

2022 yılı üretim dönemine ait mazot ve gübre destekleri, Mart 2023 yerine bu yıl içinde başlanmak üzere ödenecek.

Buna göre, 2022 üretimleri için dekara;

Buğday, arpa, çavdar, yulaf, tritikale için dekar başına 75 lirası mazot desteği, 46 lirası gübre desteği olmak üzere toplamda 121 lira olarak ödenecek.

Pamuk ve çeltik üretimine dekara 250 lira mazot ve 21 lira gübre desteği olmak üzere toplam 271 lira; nohut, kuru fasulye ve mercimek üretimine dekar başına 75 lira mazot ve 21 lira gübre desteği olmak üzere 96 lira; patates ve soya üretimine dekara 125 lira mazot ve 21 lira gübre olmak üzere 146 lira; yağlık ayçiçeği üretimine dekara 88 lira mazot ve 21 lira gübre desteği olmak üzere toplam 109 lira destek verilecek.

Dane mısır ve fındık ve diğer ürünlerde 62 lira mazot, 21 lira gübre desteği olmak üzere dekara 83 lira; kanolada 88 lira mazot ve 21 lira gübre desteği olmak üzere dekara 109 lira, aspir için 76 lira mazot ve 21 lira gübre olmak üzere dekara 97 lira destek ödemesi yapılacak.

Kuru soğan, yaş çay ve zeytinde 63 lira mazot ve 21 lira gübre olmak üzere 84 lira, yem bitkilerinde 94 lira mazot ve 21 liralık gübre desteği olmak üzere 115 lira destek verilirken, nadastaki tarım arazileri için 38 lira mazot desteği verilecek.

18 ürün için verilen fark ödemesi desteğinde 2022 yılı üretimi için sadece yaş çay destekleme primi kiloda 13 kuruştan 30 kuruşa yükseltilirken, diğer ürünler de herhangi bir artış olmadı.

Aynı şekilde organik ve iyi tarım uygulamalarına yönelik desteklerde de artış yapılmadı.

Bitkisel üretim destekleri

Karara göre, 2022 yılı bitkisel üretimi için 2023 yılı bütçesinden mazot ve gübre desteğinin yanı sıra destekleme ödemesi yapılacak kalemler şöyle:

Toprak analizi desteği, Organik tarım desteği, Organik hayvancılık desteği, İyi tarım uygulamaları desteği, Küçük aile işletmesi desteği, Fındık alan bazlı gelir desteği, Katı organik-organomineral gübre desteği, Geleneksel zeytin bahçelerinin rehabilitasyonu desteği, Havza bazlı fark ödemesi desteği, Sertifikalı tohum kullanım desteği, Sertifikalı fidan/fide ve standart fidan kullanım desteği, Sertifikalı tohum üretim desteği, Sertifikalı fidan üretim desteği, Bombus arısı kullanım desteği, Biyolojik ve Biyoteknik mücadele desteği, Bitki karantinası tazminatı desteği, Patates siğili desteği.

Hayvansal üretim destekleri

Yem bitkileri desteği,

Büyükbaş hayvancılık destekleri: Buzağı/malak/dişi manda desteği, Islah amaçlı süt içerik analiz desteği, Düve alım desteği, Hastalıktan ari işletme desteği, Besilik erkek sığır desteği,

Küçükbaş hayvancılık destekleri: Sürü yöneticisi istihdam desteği, Anaç koyun/keçi desteği, Sürü büyütme ve yenileme desteği,

Diğer hayvancılık destekleri: Tiftik üretim desteği, İpekböceği desteği, Arıcılık desteği, Aşı, atık ve küpe desteği

Hayvan hastalıkları tazminatı.

Su ürünleri üretimi destekleri: Su ürünleri desteği

Tarımsal araştırma ve geliştirmenin desteklenmesi

Hayvan gen kaynakları desteği, Ar-Ge desteği

Kırsal kalkınmanın desteklenmesi

Çiftlik muhasebe veri ağı sistemine katılım primi desteği, Tarımsal yayım ve danışmanlık desteği.

Tarımsal desteklemelere ilişkin usul ve esaslar, Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından çıkarılacak tebliğlerle belirlenecek.

1 Ocak 2022 tarihinden geçerli olmak üzere yayımı tarihinde yürürlüğe giren Karar hükümlerini, Tarım ve Orman Bakanı yürütecek.

20 Eki 2022 - 08:44 - Tarım


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gıda Hattı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gıda Hattı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gıda Hattı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gıda Hattı değil haberi geçen ajanstır.