Tarımın girişimci kadınlarına Cumhurbaşkanı sürprizi!

Cumhurbaşkanı Erdoğan, eşi Emine Erdoğan’ın ev sahipliği yapacağı, ancak rahatsızlığı nedeniyle katılamadığı Toprağa İz Bırakan Kadınlar Programı’na sürpriz bir şekilde katılarak, girişimci kadınlarla fotoğraf çektirdi. Kadın çiftçilerin önemine değinen Erdoğan, “Dünya Kadın Çiftçiler Günü olduğuna göre, burada erkeklere mesaj var. Erkek çiftçiler, siz neredesiniz? Bazıları kahvehanelerde zar atıyorlar değil mi? Çalışana kim ne der? Erkek, kadın hep beraber olursa baş, göz üstüne" dedi.

Tarımın girişimci kadınlarına Cumhurbaşkanı sürprizi!
Tarımın girişimci kadınlarına Cumhurbaşkanı sürprizi!
+2
Haber albümü için resme tıklayın

15 Ekim Dünya Kadın Çiftçiler Günü kapsamında düzenlenen Toprağa İz Bırakan Kadınlar Programı, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde 81 ilden 120 girişimci kadının katılımıyla gerçekleştirildi. Çeşitli illerden kadın kooperatiflerinin ürünlerinin sergilendiği programa, 81 ilden 120 kadın çiftçi katılım sağladı.

Toplantıya ev sahipliği yapacağı bildirilen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan, rahatsızlığından ötürü katılamadığı programa yazılı bir mesaj gönderdi.

Tarımın girişimci kadınlarına Cumhurbaşkanı sürprizi!

“Anadolu toprakları, Allah’ın yeryüzüne bir ikramı”

Mesajında 'Anadolu topraklarının Allah’ın yeryüzüne bir ikramı olduğunu' belirterek, “Toprağa bu nazarla bakmak, onu korumak ve toprağın üzerimizdeki hakkına riayet etmek hepimizin ortak sorumluluğudur” ifadelerini kullanan Emine Erdoğan, bu hakkın toprağı ekerek, zehirli kimyasal maddeler kullanmayarak ve her şartta doğal yöntemleri tercih ederek ödenebileceğini kaydetti.

Tarımın Türkiye’nin en büyük zenginliği olduğuna dikkati çeken Erdoğan, “En başta su olmak üzere tüm doğal kaynaklarımızı tutumlu kullanarak herkese ilham olacak bir örnek ortaya koyabiliriz. Tarım, ülkemizin en büyük zenginliğidir. Bu zenginliğe olan şükrümüzü, toprağımızın her bir karışını ekerek gösterelim” dedi.

“Anadolu’nun emektar kadınları topraklarımızın muhafızı konumundadır”

Emine Erdoğan, mesajına şöyle devam etti:

“Anadolu’nun emektar kadınları olarak her biriniz, bereket ve nimet fışkıran topraklarımızın muhafızı konumundasınız. Sizlerden bilhassa, toprağımızı kompost gübreyle zenginleştirmenizi ve topraklarımızın geleceğe verimliliğini koruyarak aktarılmasında destek olmanızı istiyorum. İklim değişikliği ile mücadelede yerel tarım faaliyetlerinin çok önemli bir yeri var. Sizler, yerel tarımı yaşattıkça ve tabiata merhametli yaklaşımınızı sürdürdükçe bu ülkenin evlatlarına güzel bir geleceği hazırlıyor olacaksınız. Alın teri ve emek yüklü çalışmalarınız için her birinize şükranlarımı sunuyorum.”

“Kadınlar tarımsal üretim sürecinin en önemli aktörleri”

Etkinlikte konuşan Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci ise, bütün kutsal görevlerinin yanında aynı zamanda üretici, işveren ve istihdam sağlayan girişimci olan kadınların, hayatın her alanında olduğu gibi tarımsal üretim sürecinin de en önemli aktörleri olduğunu söyledi.

BM Gıda ve Tarım Örgütüne göre, dünyada toplam tarım işletmelerinin yüzde 98'ini küçük ölçekli aile işletmelerinin oluşturduğunu ve bu işletmelerin sayısının 500 milyonu aştığını aktaran Kirişci, Türkiye'de ise çiftçi ailelerinin, toplam çiftçilere oranının yüzde 90 civarında olduğunu vurguladı.

Tarım sektörünün, kadın ve erkeklerin hemen hemen eşit sayıda istihdam edildiği tek sektör olduğunu belirten Kirişci, “Tarımsal üretimde verimliliğin artırılmasının kırsal kalkınmadan geçtiği bilinciyle ortaya koyduğumuz vizyonumuzda, kadınlarımızı kırsalda daha da güçlendirmeyi hedefliyoruz. Ülkemizin bu alandaki potansiyelini değerlendirmek için kadın istihdamını ve girişimciliğini destekliyoruz. Bunu sosyal ve ekonomik kalkınmanın olmazsa olmazlarından biri olarak görüyoruz” değerlendirmesinde bulundu.

Kirişci, özelikle kadınları destekleyeceklerine işaret ederek, Bakanlık olarak tüm kurumların destek programlarında kadınları ön planda tuttuklarını kaydetti.

Tarımın girişimci kadınlarına Cumhurbaşkanı sürprizi!

Kadın çiftçilere 10 milyar liralık destek!

Kadın ve genç çiftçilere "Kırsal Kalkınma Yatırımlarını Destekleme Programı" kapsamında, proje başvurularında ilave puan verdiklerine vurgu yapan Kirişci, şunları kaydetti:

“Böylece özellikle kadınlarımızın yer aldığı projelerin bir adım daha öne çıkmasını gerçekleştiriyoruz. Bugüne kadar tarımsal destek olarak 5 bin 837 kadın yatırımcımıza 3 milyar 55 milyon lira hibe ödenmiştir. Bu rakam, toplam ödenen hibenin yüzde 35'ini oluşturmaktadır. Kırsal kalkınma ve kredilendirme programlarımız kapsamında ise 280 bin 643 kadın çiftçimize yaklaşık 10 milyar liralık destek sağladık.
Kadın çiftçilerimiz tarım sigortaları poliçelerinde yüzde 5 prim indirimiyle desteklenmektedir. Bu kapsamda uygulamanın başladığı 2018'den bugüne kadar 232 bin 546 kadın çiftçimize, 668 bin 474 poliçe için 58 milyon lira prim indirimi sağlandı. 2023 yılından itibaren kadın çiftçilerimize prim indiriminin artırılmasına yönelik çalışmalarımız da devam etmektedir.”

3,5 milyondan fazla kadın çiftçiye eğitim verildi

Kadın çiftçilerin tarım için çok önemli bir aktör olduğunun altını çizen Kirişci, "Tarımsal üretime kadınların katılımının erkeklere göre daha fazla olduğu dikkate alındığında, bu kardeşlerimize tarımsal eğitim hizmeti verilmesi, güçlendirilmesi çok önemlidir. İstiyoruz ki kadınlarımız, tarımın her alanında etkin rol alsınlar, sayısız başarılara imza atsınlar. Bunun için kadınlarımızın teknik eğitimi önemlidir. Bakanlığımız tarafından 'Kadın Çiftçiler Tarımsal Yayım Projesi' kapsamında, son 19 yılda 3,5 milyondan fazla kadın çiftçiye tarımsal konularda eğitim verilmiştir." dedi.

Kirişci, Bakanlık bünyesinde, ortaklarının çoğu kadınlardan oluşan 140 Tarımsal Kalkınma Kooperatifi bulunduğuna dikkati çekerek, bugüne kadar 91 bin 952 kadın çiftçinin, kooperatifçilik konusunda eğitim aldığını söyledi.

Tarımın girişimci kadınlarına Cumhurbaşkanı sürprizi!

Cumhurbaşkanı Erdoğan: "Erkek çiftçiler neredesiniz?"

Bu arada Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, eşi Emine Erdoğan’ın rahatsızlığı nedeniyle katılamadığı programın katılımcılarına sürpriz yaptı. Programın ardından Şeref Kapısı önüne gelen Erdoğan, burada girişimci kadınlarla sohbet etti, fotoğraf çekimine katıldı.

Burada basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Erdoğan, kadın çiftçilerin önemine değinerek, “Bugün Dünya Kadın Çiftçiler Günü olduğuna göre, burada erkeklere mesaj var. Erkek çiftçiler, siz neredesiniz? Bazıları kahvehanelerde zar atıyorlar değil mi? Çalışana kim ne der. Erkek de, kadın da hep beraber olursa, bahçede olursa, ziraatte olursa baş, göz üstüne” ifadelerini kullandı.

Tarımın girişimci kadınlarına Cumhurbaşkanı sürprizi!

ÇKS’de kayıtlı kadın çiftçi sayısı 290 bine ulaştı

Öte yandan Tarım ve Orman Bakanlığının tarımsal faaliyetlerle ilgili veri sistemi olan Çiftçi Kayıt Sistemi’ne (ÇKS) kayıt yaptıran çiftçilerin sayısı 2 milyon 172 bini geçerken, sistemdeki kadın çiftçilerin sayısı da giderek artıyor.

2020'de 280 bin 749, 2021'de 289 bin 233'e yükselen ÇKS’deki kadın çiftçi sayısı, bu yılın Eylül ayı itibarıyla 289 bin 244 olarak hesaplandı.

Sisteme kayıtlı kadın çiftçi sayısında Karadeniz bölgesi 94 bin 114 ile ilk sırada yer alırken, ÇKS'ye kayıtlı kadın sayısında ilk 10 Karadeniz, Ege, İç Anadolu ve Marmara Bölgesi'ndeki illerden oluştu.

Sisteme en fazla kayıtlı kadın çiftçi 23 bin 761 ile Ordu'da yer alırken, bunu 18 bin 615 ile Giresun, 12 bin 644 ile Manisa, 11 bin 938 ile Trabzon, 11 bin 521 ile Denizli, 10 bin 530 ile Konya, 9 bin 744 ile Samsun, 8 bin 866 ile Sakarya, 8 bin 446 ile Aydın, 6 bin 805 ile Ankara izledi.

18 Eki 2022 - 19:10 - Tarım


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gıda Hattı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gıda Hattı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gıda Hattı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gıda Hattı değil haberi geçen ajanstır.