Süt üreticisine destek için “Süt Davası” kampanyası!

Çanakkale Bölgesi’nde faaliyet gösteren süt ürünleri üreticisi bir firma, süt üreticilerini desteklemek amacıyla “Süt Davası” kampanyası başlattı. Firma, USK’nın 8,5 TL’lik çiğ inek sütü fiyatı ve yüzde 8 destekleme primi ile toplam 9,2 TL’ye ulaşan fiyata ek olarak, litre başına 1 TL ödeyecek. Ek ödemenin üçte ikisini firma üstlenecek, üçte biri ise ürün fiyatlarına yansıtılacak.

Süt üreticisine destek için “Süt Davası” kampanyası!
Süt üreticisine destek için “Süt Davası” kampanyası!
+1
Haber albümü için resme tıklayın

Süt ve süt ürünlerinin beslenme zincirinin en önemli protein ve kalsiyum kaynaklarından biri olarak sadece ticari bir ürün değil, stratejik ve milli bir mesele olduğuna dikkat çeken Bayır Süt Ürünleri ve Teknolojileri Girişim A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Erman Büyükgaga, süt ürünleri markalarını, süt üreticilerine ek 1 TL yem desteği vermeye çağırdı.

Süt üreticisine destek için “Süt Davası” kampanyası!

Süt üreticilerine destek için “Süt Davası” kampanyası

Tüm tüketicileri de #sütdavası etiketi ile paylaşımlar yapmaya ve kampanyaya destek olmaya davet eden Büyükgaga, şunları söyledi:

“Süt Davası’nın devlet ve vatandaştan market zincirlerine, yem üreticilerinden, tarım finansmanı kuruluşlarına, süt ürünleri markalarından, besi çiftliklerine tüm süt endüstrisinin ele ele vererek, birbirimize karşı taraf olarak değil, birbirimizin yanında durarak, iyi niyetle, sorumluluk duygusu ve yerli malı haftalarının pozitif enerjisi içerisinde, ‘gıdamızı ve milli gastronomi değerlerimizi koruma kampanyası’ niteliğinde bir toplumsal dayanışmanın adı olmasını istiyoruz.”

“Hepimiz aynı gemideyiz”

Firmadan kampanyaya ilişkin yapılan açıklamada, bir süredir süt üretiminde fiyat krizi yaşandığı, Dünyada 9. büyük süt üreticisi olan Türkiye’nin süt üreticilerinin; yem, işgücü, enerji gibi çeşitli girdi maliyetlerindeki artışlar nedeniyle ayakta durmakta zorlandıkları bir dönemden geçildiğinin altı çizildi.

“Süt danaları aylardır gözlerimizin önünde, artık bu faaliyeti devam ettirmenin hiçbir ekonomik katma değeri kalmadığını düşünen süt üreticilerinin ‘zarar kes’ politikası ile kesime gönderiliyor. Bugün gelinen noktada, ülkemizdeki süt danası stokunu hızlı şekilde kaybetme tehlikesi ile karşı karşıyayız” denilen açıklamada, şöyle denildi:

“Topluma karşı sorumlu bir tüccar gibi davranmak zorundayız. Bu sorunun çözümünde ne Süt Konseyi’ni ne de devletimizi konunun merkezine koymaya, bu sorunu bir politika sorunu noktasına getirmeye ihtiyaç olmadığını da görüyoruz. Çünkü hepimiz aynı gemideyiz.
Süt ürünleri üreticileri ve markaları olarak, maliyet ve piyasa fiyatı arasındaki dengesizliği görmeli, sürdürülemez olan bu maliyet avantajını kar saymamalı, ürün kalitemizin ve üretim sürdürülebilirliğimizin temel taşı olan süt üreticilerini, üretimlerine karlı olarak devam etmeleri için acilen desteklemeliyiz. Bu açıdan Bayır markası olarak sorumluluk üstleniyor, çuvaldızı önce kendimize batırıyoruz.
Bu sorunu süt üreticileri, süt ürünleri markaları ve tüketici olarak el birliği ile çözebiliriz. Çünkü süt yoksa, Ezine peyniri yok, Türk mutfağının en nadide değerleri olan taze yoğurt, süzme yoğurt, kaymak yok demektir. Kaliteli yoğurt yoksa; lezzetli mantı, İskender, bakla yok, kaliteli kaymak yoksa, ekmek kadayıfı yok, Türk kahvaltısı yok demektir. Süt yoksa ayran yok; ayran yoksa, dürüm döner eksik demektir. Süt yoksa lor peyniri yok, Türk mutfağının en özgün tatları olan tepsi böreği, su böreği yok demektir.
Süt üreticisine destek için “Süt Davası” kampanyası!

İşte Süt Davası’nın üç aşamalı eylem planı

11 Ekim 2022 tarihinde açıklanan litre başı süt alım tavsiye fiyatında yapılan artış için Süt Konseyi’nin iyi niyetli adımına, Bayır olarak biz de katkıda bulunma kararı aldık. Girdi maliyetlerinin süt üreticileri üzerindeki baskısı hafifleyene dek tüm sektör oyuncularını bu girdi desteği modelimize katılmaya, tüm kamuoyunu da kampanyamıza destek vermeye davet ediyoruz.
Süt Davası eylem planı çerçevesinde şu 3 önemli ve çok gerekli adımı atacağız:
1.      Bugünden itibaren, bu zor dönemi aşana kadar tüm süt tedarikçilerimize, maliyetlerinde %50 ila %70 oranla en büyük girdi kalemi olan yem konusunda destek vereceğiz. Süt Konseyi’nin açıkladığı 8,5 TL’lik iyileştirilmiş litre fiyatı ve Çanakkale yöresindeki %8 destekleme primi ile gelinen 9,2 TL tutara ek olarak, satın aldığımız her bir litre başına ek 1 TL tutarla, üreticilerimizin yem ve diğer sabit giderlerine destek olacağız.
Süt üreticisine destek için “Süt Davası” kampanyası!

Üçte ikisi firmadan, üçte biri tüketiciden!

2.      Bu adil fiyat ödemesinin üçte ikisini, Bayır olarak biz üsteneceğiz. Üçte birlik kısmını fiyatlara yansıtarak sağlıklı ve lezzetli süt ürünleri yemek isteyen vatandaşlarımızı da bu çabamıza paydaş kılacağız. Süt Davası eylem planı dahilinde Bayır’ın 1 TL tutarında desteğinin, bugün itibarı ile 1 kg taze yoğurt maliyetine etkisi 1,3 TL olacaktır. Bunun 0,45 TL’sini ürün fiyatına yansıtacak, 0,85 TL’sini ise biz üsteleneceğiz. Çünkü bugün 1 kilo yoğurda 0,45 TL, bir kilo peynire 1,5 TL daha ödemezsek; yarın tağşişli süt ve süt ürünleri tüketme, kesime gönderilen süt danaları nedeniyle raflarda süt ürünleri bulamama riskini almış olacağız. Tüketicilerimizin de katkısıyla bu risk bertaraf edilmiş olacaktır. 
3.      Yemek, gıda, gastronomi, tarım ve ekonomi alanında etkili olan fikir önderlerini, sosyal medya fenomenlerini ve yazarlarını, Süt Davası farkındalık iletişimine destek olmaya çağırıyoruz. #sütdavası etiketi ile tüm tüketicilere, süt üreticilerinin desteklenmediği durumda ülke ekonomisinin, istihdamın, halk sağlığının, besin zinciri devamlılığının yara alacağı ve ülkece karşılaşacağımız sonuçların ciddiyeti konusunda bilgilendirme çabamıza katılmaya davet ediyoruz.

14 Eki 2022 - 09:43 Çanakkale- Tarım


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gıda Hattı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gıda Hattı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gıda Hattı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gıda Hattı değil haberi geçen ajanstır.