FAO: “Gıda krizi çocukları tehdit ediyor”

Dünya Gıda Günü kapsamında düzenlenen etkinlikte konuşan FAO Türkiye Temsilci Yardımcısı Ayşegül Selışık, “Düşük gelirli ülkelerde ve kırsal kesimde yaşayan çocuklardaki yaşa göre boy kısalığı ve boya göre kilo düşüklüğü, temel mikro besinlerdeki eksiklikler ile aşırı kiloluluk ve obezite de dahil olmak üzere yetersiz beslenme eğilimleri büyük endişe kaynağı olmaya devam ediyor” dedi.

FAO: “Gıda krizi çocukları tehdit ediyor”
FAO: “Gıda krizi çocukları tehdit ediyor”
+2
Haber albümü için resme tıklayın

Yaşar Üniversitesi, BM Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) ile Dünya Gıda Günü çerçevesinde “Verimli, Kapsayıcı, Sürdürülebilir ve Dayanıklı Tarım Gıda Sistemi ile Kimseyi Geride Bırakma Etkinliği”ne ev sahipliği yaptı.

FAO: “Gıda krizi çocukları tehdit ediyor”

FAO Türkiye Temsilci Yardımcısı Ayşegül Selışık, Yaşar Holding Yönetim Kurulu Başkan Vekili İdil Yiğitbaşı, Yaşar Holding İcra Kurulu Başkanı Mehmet Aktaş, FAO Türkiye uzmanları, akademisyenler ve öğrencilerin katıldığı etkinliğin açılışında konuşan Rektör Prof. Dr. Cemali Dinçer, “Pandemi, küresel iklim değişikliği sorunu, artan maliyetler, ülkeler arasında yaşanan derin sorunlar ve beraberinde gelen farklı gerginlikler, gıda güvenliğini tehdit eder hale gelmiştir. Kaliteli bir yaşam standardı sürmek için tarım ve gıda üretiminin doğal kaynaklar hiç bitmeyecekmiş gibi değil, sürdürülebilirlik anlayışı çerçevesinde planlanması gerektiği aşikardır” dedi.

FAO: “Gıda krizi çocukları tehdit ediyor”

“Mevcut tarım ve gıda sistemi kırılgan ve sürdürülemez”

FAO'nun elde ettiği son bulgulara göre dünyada yaklaşık olarak 828 milyon insanın açlıkla karşı karşıya olduğunu belirten FAO Türkiye Temsilci Yardımcısı Dr. Ayşegül Selışık ise, şunları söyledi:

“Dünyada sağlıklı beslenmenin maliyetini karşılayamayan kişi sayısının 112 milyon kişi artarak yaklaşık 3.1 milyar insana ulaştığını görüyoruz. Bu durum, mevcut tarım-gıda sisteminin kırılgan ve sürdürülemez olduğunu ortaya koyuyor. Düşük gelirli ülkelerde ve kırsal kesimde yaşayan çocuklardaki yaşa göre boy kısalığı ve boya göre kilo düşüklüğü, temel mikro besinlerdeki eksiklikler ile aşırı kiloluluk ve obezite de dahil olmak üzere yetersiz beslenme eğilimleri büyük endişe kaynağı olmaya devam ediyor. Yoğun çabalar gösterilmediği takdirde boya göre kilo düşüklüğü sorunu yaşayan çocukların sayısının artacağını öngörüyoruz.”

Kimsenin geride kalmaması için bir dönüşümün artık zorunlu olduğunu vurgulayan Selışık, “Bu dönüşümün temel amacı; verimli, kapsayıcı, sürdürülebilir ve dayanıklı tarım-gıda sistemini inşa etmek olmalıdır. FAO olarak sizleri kimseyi geride bırakmadan, daha iyi üretim, daha iyi beslenme, daha iyi çevre, daha iyi bir yaşam için birlikte çalışmaya çağırıyoruz” diye konuştu.

FAO: “Gıda krizi çocukları tehdit ediyor”

"Yaşam standardı artmalı"

FAO Türkiye Kıdemli Program Koordinatörü Özcan Türkoğlu da, “FAO olarak vizyonumuz gıda ve tarımın; herkesin, özellikle de en yoksulların yaşam standartlarının ekonomik, sosyal ve çevresel açıdan sürdürülebilir bir şekilde iyileştirilmesine katkıda bulunduğu, açlık ve yetersiz beslenmeden arınmış bir dünya oluşturmak. Stratejik amacımız ise açlık ve yetersiz beslenme sorunlarının ortadan kaldırılmasına yardımcı olmak. Tarım, ormancılık ve balıkçılık faaliyetlerini daha verimli ve sürdürülebilir hale getirmek. Kırsal yoksulluğu azaltmak. Kapsayıcı ve verimli tarım ve gıda sistemlerinin geliştirilmesine olanak sunmak. Krizler ve afetler karşısında geçim dirençliliğini artırmak” dedi.

Tarıma nitelikli insan kaynağı yetiştirmek hedefleniyor

Yaşar Üniversitesi Tarım Bilimleri ve Teknolojileri Fakültesinin geleneksel ziraat fakültesinden farklı olduğun belirten Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Levent Kandiller ise üniversitenin Tarım-Gıda Projeleri, Tarım Bilimleri ve Teknolojileri Fakültesi ve ilgili lisansüstü eğitim programları hakkında bilgiler verdi.

Kandiller, "Bir senelik stajın ardından sektörün ihtiyacı olan insan kaynağını üreteceğimize inanıyoruz. Yaşar Topluluğu gibi arkamızda sektörün dinamik gücü bulunuyor. Onların destekleriyle uygulamalı dersleri, sektörün uzmanlarıyla yerinde verme şansımız var" diye konuştu.

FAO: “Gıda krizi çocukları tehdit ediyor”

Tarım konuşuldu

Panelin ikinci bölümünde İzmir Ticaret Borsası (İTB) Genel Sekreteri Dr. Erçin Güdücü, 'İzmir Tarım Teknoloji Merkezi', Konak İlçe Tarım ve Orman Müdürü Ruhşan Özdemir Çiftçi de, "Gıda Dostu Mutfağım" başlıklı sunumunu gerçekleştirdi.

Son bölümde ise Pınar Enstitüsü Direktörü Ümit Savcıgil ile Ankara Üniversitesi Kalkınma Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Bülent Gülçubuk, "Sürdürülebilir Tarım İçin Genç Çiftçi Mesleki ve Bireysel Kapasite Gelişim Programı sunumunu yaptı.

İHA

13 Eki 2022 - 13:31 İzmir- FAO'dan


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gıda Hattı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gıda Hattı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gıda Hattı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gıda Hattı değil haberi geçen ajanstır.