Bipolar bozukluk nedir? Bipolar bozukluğun belirtileri neler? Tedavisi var mı? İşte 10 soruda bipolar testi...

Ruh haliniz sürekli değişiyor ve düşüncelerin etkisinden kolay kurtulamıyor musunuz? Hayatınızı bir ip üstünde geçiriyor gibi hissediyor ve bazen aşırı mutlu bazende çok mutsuz mu hissediyorsunuz? İşte merak edilen bipolar duygulanım bozukluğu ve belirtileri...

Bipolar bozukluk nedir? Bipolar bozukluğun belirtileri neler? Tedavisi var mı? İşte 10 soruda bipolar testi...
Bipolar bozukluk kadın erkek ayırmıyor!
+1
Haber albümü için resme tıklayın

Psikiyatri Uzmanı Dr. Levent Turhan, duygularını tanımlamakta zorlanan ve ruhsal problem yaşayanlara bipolar duygulanım bozukluğunu test edebileceğiniz 10 soru hazırladı. İşte o sorular ve öneriler...

Bazen ‘aşırı’ mutsuz, bazen ‘aşırı’ mutlu musunuz?

Sağlıklı olan insanlar bazen mutlu bazen mutsuz veya öfkeli hissederler. Duygularda yaşanan bu değişiklik aşırı olmadığı sürece kişinin mesleki/ sosyal hayatını güçleştirmediğinde normal kabul edilmekte. Dr. Levent Turhan konuya dair açıklama yaptı.

“Ancak aşırı mutsuzluk 2 haftadan, öfke ya da aşırı neşe 4 günden uzun sürüyorsa ve yaşadıklarınızla uyumsuzsa, örneğin; çok kötü bir haber aldığınızda bile çok mutlu oluyor veya çok iyi bir haber aldığınızda bile üzülüyorsanız bipolar duygulanım bozukluğu olabilir.” diyor. 

Kendinizi bazen ‘aşırı’ halsiz ya da ‘aşırı’ enerjik mi hissediyorsunuz?

Halsizlik, enerji azlığı ya da aşırı enerjik hissetme gün içinde yaptığımız aktivitelere göre değişebilir. Gün içinde çok yorulduğunuz zamanlarda halsiz hissedebiliriz. Uzun bir dinlenme döneminden sonra yeniden kendinizi enerjik hissedebilirsiniz. Ancak bipolar duygulanım bozukluğunun yaşandığı hastaların depresif dönemde sürekli uyumalarına rağmen halsiz hissederken, hareketleri yavaşlar ve günün çoğunu yataktan çıkmadan geçirirler. Bu bireyler çok az yemek yer hatta hiç yemezler. Mani döneminde ise çok az dinlenmiş olmalarına rağmen sürekli aşırı enerjik görünümdedirler. Sürekli hareket ederler, neredeyse hiç oturmazlar, çok basit bir şeye sinirlenirler. Üstelik fiziksel şiddet de uygulayabilirler.

Riskli davranışlarda mı bulunuyorsunuz?

Dr. Levent Turhan şu uyarıda bulundu

“Hayatta bazen küçük riskler alırız. Bu risklerin sonucunu hesaplarız ve kayıplar tahammül edilebilecek düzeyde ise risk alırız. Ancak bipolar duygulanım bozukluğu olan kişiler atak dönemlerinde hızlı araba sürmek, madde kullanmak, aşırı para harcamak gibi hesaplamadan normal ölçüde alınabilecek risklerden daha büyük riskler alır.” diyor.

Gereksiz kahkahalar atıyor ya da hiç konuşmuyor musunuz?

Bipolar duygulanım bozukluğu hastalarda çevrelerine karşı davranışlarında atak dönemine göre durum değişmektedir. Mani döneminde her zamankinden çok daha fazla konuşurken, konudan konuya atlar, gülünmeyecek şeylere güler, kendi kendine konuşabilir hatta kahkaha atabilirler. Depresyon sürecinde ise içine kapanır ve çok daha az konuşurlar, insanlarla iletişimleri giderek azalır. 

Düşüncelerinizi kontrol etmekte zorlanıyor musunuz?

Bipolar duygulanım bozukluğu yaşayan hastalarda düşüncelerini kontrol etme zorluğu yaşanır. Mani ataklarında çok hızlı düşünürken depresyon atağında ise çok yavaş düşünür veya neredeyse düşünmekte zorluk yaşanabilir.

Gerçek dışı davranışlar gözlemliyor musunuz?

Bipolar duygulanım bozukluğu hastaları gerçekte var olmayan maddeleri gördüğünü veya duyduğunu iddia edebilir. Kendilerinin peygamber, evliya ya da çok önemli bir kişi olduklarına inandırmak gibi gerçek dışı davranış göstermeleri söz konusu olabilir.

Aklınızda kendiniz öldürmek ya da ölüm korkusu var mı?

Psikiyatri Uzmanı Dr. Levent Turhan özellikle bu konuya dikkat çekti:

“Bipolar duygulanım bozukluğu hastalarında intihar ve ölüm düşüncesi hem depresyon hem de mani döneminde görülebilir. Depresyon atağında kişilerde; aşırı mutsuzluk, eskiden keyif aldığı aktivitelerden keyif alamama, ağlama eğilimi, iştah/ kilo kaybı ya da artışı, uykusuzluk ya da uyku artışı, hareketlerin yavaşlaması, konuşma miktarında azalma, değersizlik, suçluluk düşünceleri, konsantrasyon güçlüğü, sinirlilik, cinsel isteksizlik, ölüm ya da intihar düşünceleri olabilir” dedi.

Uykusuz hissediyor veya uykuyu inkar mı ediyorsunuz?

Hem mani döneminde hem de depresyon süresinde uykusuzluk yaşanabilir. Mani döneminde özellikle de uyku ihtiyacınızda azalma, üstelik uyku ihtiyacını inkar etme durumu da baş gösterebilir.

İştahınız arttı ya da azaldı mı?

Hem mani hem depresyon döneminde iştah artışı ya da azalması görülebilir. Bütün taşkınlık belirtilerinin açığa çıktığı mani döneminde iştah artışı da dikkat çeker.

Dikkat eksikliği ya da dağınıklığı var mı?

Hem depresyon hem mani döneminde dikkat dağınıklığı yaşamak söz konusu olabilir. Dikkatinizi; günlük yoğun koşuşturmacanız ya da sorumluluklarınızın potansiyelinizin üzerinde olması nedeniyle toparlayamayabilirsiniz. Ancak dikkat dağınıklığınız süreklilik arz ediyorsa ve herhangi geçerli bir nedeni olmadan sürekli konsantrasyon bozukluğu yaşıyorsanız bipolar duygulanım bozukluğunu da akla getirmekte fayda var.

Bu 10 maddeden 2 ila 4’ü varsa uzamana başvurun

Acıbadem Taksim Hastanesi Psikiyatri Uzmanı Dr. Levent Turhan

“Bu 10 maddelik listeden 2 ila 4 tanesi kişide varsa ve bu durum 4 günden uzun süre devam ediyorsa, bipolar duygulanım bozukluğu yaşandığına işaret ediyor olabilir. Bu nedenle profesyonel bir destek almaktan çekinmemelisiniz.” diyor.

Tedavisi var ancak...

Bipolar bozukluk ataklarının ilaç tedavisi ve psikoterapinin birarada uygulanmasıyla engellenebileceğini ancak stres ve mevsim değişikliği gibi faktörlerle nüks edebileceğini belirten Dr. Levent Turhan durumu şu şekilde açıkladı:

“Örneğin; sonbahar/kış mevsiminde depresyon tetiklenirken, ilkbahar/ yaz aylarında ise genellikle mani atağı (taşkınlık ve coşku) görülüyor” diyor. Bipolar bozuklukta iş kaybı, boşanma, maddi kayıplar gibi önemli sorunlar yaşanabildiğini, atak gelmediğinde ise genellikle kişinin normal bir hayat sürdüğünü ya da çok az belirti olduğunu söyleyen Dr. Levent Turhan “ Hastalık korkutucu görünse de iyi bir tedaviyle bu olumsuz durumlar engellenip, kişi yaşamına normal olarak devam edebilir.” diyor. 

28 Eyl 2022 - 21:01 - Sağlık


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gıda Hattı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gıda Hattı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Gıda Hattı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gıda Hattı değil haberi geçen ajanstır.