Partner seçiminde aşırı kıskançlığa dikkat! Othello Sendromu yaşıyor olabilir...

Bir ilişki de olmazsa olmazların başında güven gelir. Güvensizlik kıskançlığa sebep olur. Bunun dışında kıskançlık çok daha büyük ve bazı sendromlar sonucu ortaya çıkabilir. İşte Othello sendromu hakkında bilinmeyenler ve partner seçiminde kıskançlık ölçüsüne ilişkin tüm detaylar...

Partner seçiminde aşırı kıskançlığa dikkat! Othello Sendromu yaşıyor olabilir...
Partner seçiminde aşırı kıskançlığa dikkat! Othello Sendromu yaşıyor olabilir...
Haber albümü için resme tıklayın

Düzgün bir ilişkinin ilk özelliği karşılıklı güven olarak tanımlanmaktadır. Fakat aşırı kıskançlık sebebi ile kavga yaşanan ilişkiler bir süre sonra ne yazık ki son bulmakta. Dozu ayarlanmayan kıskançlıkların sebepleri bir davranış kaynaklı değil Othello sendromu nedeni ile yaşanailmektedir..

Aşırı kıskançlık yaşayan kişilerde ciddi bir sahiplenme nedeni söz konusu olmaktadır. Bu tür ilişkilerde aşırı sahiplenme tavrıyla sevgilisine yaklaşan kişi bir süre sonra karşısındaki insanı bunaltarak ona hayatı dar edebilir. Othello sendromu da bu belirtilere yol açmaktadır.

İnsan beyni kuruntular yaratır. Aşırı kıskançlık sebepli biten ilişkilerde Othello sendromu etkili görülebilir. Othello sendromunun yaşandığı kişilerde, partnerini kötü niyet taşıdığı düşüncesiyle kafasında kurarak onu izler ve takıntı haline getirebilir.

Çaresizlik hissi içinden çıkılmaz hale gelir. Sanrı şeklinde ortaya çıkan bu durum tedavi edilmez ise kontrol edici, güvensiz, tartışmalı ve çaresizlik hissini insanın bedenini de adeta sarar.

Partner seçiminde aşırı kıskançlığa dikkat! Othello Sendromu yaşıyor olabilir...

Hangi belirtiler Othello sendromudur?

Sevgilisi ile yaşamış olduğu ilişki de aşağıdaki belirtileri görüyorsanız psikiyatri uzmanlarına danışmaları tavsiyesi yapıldı. Her belirti Othello sendromunu işaret etmez. Bu konuda atılacak en doğru adım ise uzmanından tavsiye almaktan geçiyor.

Othello sendromu nasıl anlaşılır?

 • Partneri kötü niyet taşıdığı düşüncesiyle izleme
 • Suçlayıcı bir tavırla partnerin davranışlarının sürekli sorgulanması
 • Partnerin sosyal medya hesaplarına erişim çabası ve kiminle iletişim kurduklarını gizlice kontrol etme
 • Telefon görüşmeleri ve e-posta yazışmalarında partnerin kiminle görüştüğüne dair paranoyalara kapılma
 • Partnerin eşyalarını karıştırarak aldatma şüphesine dayanak bulma çabası
 • İşte, evde veya dışarıda partneri olağandışı saatlerde şaşırtmaya çalışmak
 • Partnerin ev dışındaki faaliyetlerini kısıtlama çabası (evde hapsetmeye kadar sınırlama baskısı)
 • Partnerin davranışlarını kontrol etme amacıyla duygusal şantaj yapma
 • Partneri aileden ve arkadaşlarından izole etme çabası
 • Kıskançlığın neden olduğu ana soruna rağmen ilişkideki tüm çatışmalar için başkasını suçlama
 • Kıskançlık sanrılarının yanlış olduğu kanıtlanmasına rağmen, kişinin bunu kabul etmemesi ve düşüncelerinin mantıksız olduğunu kavrayamaması
 • Kötü muamele gören partnerin ilişkiyi bitirmek istemesi durumunda kişinin takip ve başka takıntılı davranışlar sergilemesi
 • Partnere yönelik şiddet tehdidi veya fiziksel şiddete başvurma
 • İntihar girişimi ve kendine zarar verme davranışı sergileme
Partner seçiminde aşırı kıskançlığa dikkat! Othello Sendromu yaşıyor olabilir...

Othello sendromu tedavi edilir mi?

Aşırı kıskançlık ciddi bir sahiplenmeyi de beraberinde getirir. Bu tür bir ilişki kurmaya çalışan bireyler üstelik birazda genellikle saldırgan, taciz, takip hatta şiddete yatkın da olabilirler. Kadın cinayetleri ve aşırı kıskançlık çerçevesinde işlenebiliyor. Bu sebeple de kıskançlık sanrıları olması durumunda muhakkak psikolojik destek alması geciktirilmemelidir.

Othello Sendromu’nda ortaya çıkan bu kıskançlık belirlenmesinde beynin frontal lob bozukluğu yaşadığı araştırılabilir. Othello Sendromu tedavisi hastalığın şiddetine göre ayakta veya yatarak uygulanabilmektedir.

Şizofreni şeklindeki rahatsızlıkların tedavisinde de kullanılan anti-psikotik ilaçlara Othello sendromu için de başvurulabilir. Bireysel ve aile terapisi de tedavi planına eklenmelidir.

Othello Sendromu tedavisi için psikodinamik terapiler, kişiler arası ilişkiler terapisi ve bilişsel davranışçı terapi sıklıkla başvurulan yöntemler arasındadır. Sanrılarla yaşayan bu kişilere dünyayı ve hayatı daha gerçekçi görmeleri için sağlanmaya çalışılır. Othello Sendromu ile ilişkili olabilecek diğer psikolojik sorunların da tedavi edilmesi büyük bir öneme sahiptir.

Othello sendromu nedir?

Kişinin, eşini veya partnerini aşırı şekilde kıskanmasına Othello Sendromu denir. Bu kıskançlık seviyesi patolojik boyuttadır ve çiftlerin hayatını da çok kötü şekilde etkiler.

Kişi, sürekli olarak partnerinin onu aldattığını düşünüyor ise inanç öyle güçlüdür ki bazen bu durum şiddete bile dönüşebilir.

Bazen psikiyatrik bazen de daha ileri boyutta psikotik bozukluk yaşayanlarda bu sendrom ortaya çıkar. Ancak; kesin tanı bir uzman tarafından konmalıdır.

28 Eyl 2022 - 13:28 - Sağlık

Mahreç  Serap Serap


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gıda Hattı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gıda Hattı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gıda Hattı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gıda Hattı değil haberi geçen ajanstır.