AB, kış için enerji krizine çözüm seçeneklerini belirledi

AB Enerji Bakanlarının, kış ayları için Rus gazına alternatifler üzerinde çalışma yapmasını istedikleri AB Komisyonu, düşük maliyetli kaynaklardan elektrik üretebilen işletmelerin gelirlerinin sınırlandırılması, Rus gazı için tavan fiyat uygulanması, elektrik talebinin azaltılmasını sağlayacak önlemler belirlenmesi gibi seçenekler üzerinde duruyor.

"Enerji sektöründe gerçekçi fiyat mekanizmasına ihtiyaç var"
11 ülke yenilenebilir enerjide 2020 hedefini yakaladı!
Haber albümü için resme tıklayın

9 Eylül’de düzenlenen AB Enerji Bakanları Konseyi’nde, AB’nin önümüzdeki kış ayları için hazırlık düzeyi ve enerji fiyatlarındaki artış konuları görüşülerek, olası çözüm seçenekleri değerlendirildi.

Yüksek enerji fiyatlarının vatandaşlar, kamu hizmetleri, işletmeler ve sanayi üzerindeki yükünün hafifletilmesi için AB düzeyinde uygulanabilecek kısa dönemli politika seçeneklerini AB Komisyonu’nun sunduğu çalışma belgesi üzerinden değerlendiren AB ülkelerinin enerji bakanları, AB Komisyonu’nun şu konulara ilişkin ayrıntılı öneri hazırlamasına karar verdi:

AB Komisyonu, enerji krizi için çözüm önerilerini sunacak

• Yenilenebilir enerji gibi düşük maliyetli kaynaklardan elektrik üretebilen işletmelerin gelirlerinin sınırlandırılması;

• Gaz için tavan fiyat uygulanması;

• AB genelinde eşgüdüm içinde elektrik talebinin azaltılmasını sağlayacak önlemler belirlenmesi;

• Türev işlemler piyasasındaki likiditenin azalmasına ilişkin sorunun çözümlenmesine yardımcı olacak seçenekler aranması.

Yeraltı gaz rezervlerinde doluluk oranı %82,5

Enerji Bakanları Konseyi’nde ayrıca, özellikle Kuzey Akım I üzerinden AB ülkelerine Rusya’dan gaz akışının kesilmesine karşın Avrupa’nın kış aylarına hazır olduğu, AB ülkelerindeki yeraltı gaz rezervlerinin doluluk oranının, gaz depolama yönetmeliğinde belirlenen 1 Kasım tarihinin öncesinde %82,5’e ulaştığı teyit edildi.

Konsey toplantısının ardından AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, enerji ile ilgili son durumu değerlendirerek, Komisyon’un sunacağı önerileri paylaşmak amacıyla basın toplantısı düzenledi.

AB’nin Rusya’dan ithal ettiği gazın, toplam ithalata oranı %9’a indi

AB’nin önümüzdeki kış dönemine yönelik hazırlık seviyesini artırdığını ve ortak depolama oranının %82 seviyesine ulaştığını belirten von der Leyen, ABD, Norveç, Cezayir, Azerbaycan ve diğer kaynaklardan LNG veya boru hattı yoluyla gaz tedarikinin artırıldığını açıkladı.

Ayrıca, Rusya’nın Ukrayna’ya saldırısının başladığı günlerde AB’nin Rusya'dan boru hattı yoluyla ithal ettiği gazın, AB’nin ithal ettiği toplam gazın %40'ını oluşturduğunu, bugüne gelindiğinde ise bu tutarın %9'a indiğini söyledi.

Komisyonun çözüm önerileri neler olacak?

Başkan von der Leyen, yaz aylarında enerji fiyatlarında büyük dalgalanmalar meydana geldiğini, hanehalkı ve işletmelerin aşırı düzeyde yüksek elektrik fiyatları ile karşı karşıya kaldığını hatırlatarak, AB Komisyonu’nun bu güçlükleri ele almayı hedefleyen şu çözüm önerilerine ilişkin ayrıntıları önümüzdeki günler içerisinde sunacağını belirtti:

• Yoğun saatlerde elektrik kullanımını azaltmak ve tasarruf sağlamak için zorunlu hedef önerilecek ve hedefin başarılması için AB Komisyonu AB ülkeleri ile yakın çalışma içinde olacak.

Düşük maliyetle elektrik üreten şirketlerin elde ettiği gelire «üst sınır» uygulanmasına yönelik öneri sunulacak. Bu bağlamda düşük karbonlu enerji kaynaklarından elektrik üretenlerin, üretim maliyetlerini yansıtmayan yüksek gelirler elde ettiği, bu gelirlerden bir bölümünün hanehalkı ve işletmeleri desteklemek için kullanılmasının önerileceği ifade ediliyor. Aynı şekilde fosil yakıt (petrol ve doğal gaz) şirketlerinin elde ettiği beklenmedik kârların bir bölümünün de hanehalkı ve işletmeleri desteklemek üzere kullanılmasının önerileceği belirtiliyor.

Rus gazına tavan fiyat uygulanması da öneriler arasında

• Piyasalardaki dalgalanmalara karşı enerji dağıtım şirketlerinin desteklenmesi gereğinden yola çıkılarak, devlet yardımlarının esnekleştirilmesi ve devlet garantilerinin dağıtımının hızlı şekilde gerçekleştirilmesinin sağlanması için geçici yasal çerçevenin güncelleneceği belirtiliyor.

• Rus gazına tavan fiyat uygulanması öneriliyor.

18 Eyl 2022 - 12:29 - Dünya


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gıda Hattı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gıda Hattı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Gıda Hattı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gıda Hattı değil haberi geçen ajanstır.