2. El otomobil satışında devrim! 6 ay ve 6000km şartı başlıyor...

İkinci el otomobil satışında devrim gibi bir karar açıklanmıştı. 6 ay ve 6 bin kilometre şartı için geçiş süreci yarın doluyor. Yarın itibari ile 6 ay ve 6000 km şartı devreye alınacak. İlk tescil tarihi itibari ile 6 ay ve 6 bin kilometreyi geçmemiş otomobil ve arazi taşıtlarına ticari faaliyet maksadı taşıması halinde pazarlama ve satış kısıtlaması uygulanacak.

2. El otomobil satışında devrim! 6 ay ve 6000km şartı başlıyor...
Haber albümü için resme tıklayın

İkinci El Motorlu Kara Taşıtlarının Ticareti Hakkında Yönetmelikte 16 Ağustos 2022'de gerçekleştirilen düzenleme kapsamında ticari faaliyet kapsamında otomobil ve arazi taşıtlarının pazarlanması veya satışı için şart getirildi. Bu araçlar ancak ilk tescil tarihinden başlayarak 6 ay ve 6 bin kilometre geçmiş olması şartı ile satış yapılabilecek. 

Bu şartlar sağlanmadığında ticari faaliyet kapsamında otomobil ve arazi taşıtları için pazarlanması veya satışı 1 Temmuz 2023 tarihine kadar gerçekleştirilmeyecek.

2. El otomobil satışında devrim! 6 ay ve 6000km şartı başlıyor...

Geçiş süreci için bugün son!


16 Ağustos 2022 tarihinden önce ikinci el motorlu kara taşıtı ticareti yapanlar adına tescil edilen otomobil ve arazi taşıtlarının satışı için bu kişilere tanınan süre yarın sona eriyor.

Yarından itibaren 6 ay ve 6 bin kilometre geçmeden bu taşıtların pazarlama ve satışı 1 Temmuz 2023 tarihine kadar yapılamayacak.

Denetimler yarından itibaren başlıyor


İkinci el araç satışı gerçekleştiren ticari faaliyetler için getirilen pazarlama ve satış kısıtlaması denetimleri yarın itibariyle başlayacak. 

Ticaret Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre, bu denetimler üç farklı kanal üzerinden yapılacak.

Satış kayıtları günlük olarak takip edilecek


Türkiye Noterler Birliği tarafından tüm ayrıntılarıyla birlikte Ticaret Bakanlığına iletilen ikinci el motorlu kara taşıtı satış kayıtları günlük olarak takip edilecek. 

Bu kapsamda, yetki belgesiyle ikinci el araç ticareti yapanların kısıtlama dâhilindeki her bir satışına doğrudan idari para cezası uygulanacak.

Yetki belgesi denetimi olmayana ceza


Ticari faaliyet kapsamında yetki belgesi olmadan doğrudan veya vekâleten otomobil ve arazi taşıtı satışı yapan gerçek veya tüzel kişilerin 6 ay ve 6 bin kilometrenin altındaki satışları tespit edilecek ve söz konusu satışlara ilişkin izahat talep edilecek.

Yapılan inceleme neticesinde ticari faaliyet kapsamında yapıldığı tespit edilen bu tür satışların her biri için satış yapanlara idari para cezası uygulanacak. Bu kişilere ayrıca yetki belgesi bulunmaksızın ticari faaliyette bulunmaktan da idari para cezası verilecek.

2. El otomobil satışında devrim! 6 ay ve 6000km şartı başlıyor...

Ekspertiz zorunluluğu bulunuyor


Yetki belgesi olsun ya da olmasın ticari faaliyet kapsamında otomobil ve arazi taşıtı satışı yapan herkesin, her bir satıştan en fazla 3 gün önce ekspertiz raporu alma ve bu raporu noter satışı sırasında notere ibraz etme yükümlülüğü bulunuyor. 

Satış kayıtları üzerinden Ticaret Bakanlığı'nca yapılacak denetimler kapsamında bu yükümlülüğünü yerine getirmeyenler hakkında da ayrıca idari para cezası uygulanacak.

İş yerleri için denetim aksatılmayacak


Ticaret İl Müdürlükleri vasıtasıyla 81 ilde oto galericiler, araç kiralama firmaları ve yetkili bayilerde iş yeri denetimleri yapılarak 6 ay ve 6 bin kilometrenin altındaki taşıtlara yönelik pazarlama ve satış faaliyetleri incelenecek. 

Ticaret İl Müdürlükleri tarafından gerçekleştirilecek iş yeri denetimleri belirli aralıklarla bu alanda faaliyet gösteren tüm işletmeler nezdinde sürdürülecek. 

Ayrıca gelecek şikayetler üzerine de iş yeri denetimleri yapılabilecek. Denetlemelerde elde edilen bilgi ve belgeler neticesinde mevzuata aykırı hareket edenlere pra cezası uygulanacak. 

İlanlar denetimli olacak


İlan siteleri üzerinden pazarlanan taşıtlara ilişkin ilan bilgileri de düzenli olarak bu sitelerden temin edilerek takip edilecek.

Aykırı bir durum halinde oto galericiler, araç kiralama firmaları, yetkili bayiler ile  kişilere her bir satış için ayrı ayrı idari para cezası uygulanabilecek. 

14 Eyl 2022 - 12:02 - Ekonomi

Mahreç  Serap Serap


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gıda Hattı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gıda Hattı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gıda Hattı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gıda Hattı değil haberi geçen ajanstır.