İstanbul'da 550 bin TL'ye konut satışı yapılıyor! Milli Emlak Dairesi Başkanlığı konut ve arsa satışı nasıl yapılır?

İstanbul için konut satışlarında şaşkına çeviren fiyatlar açıklandı. Milli Emlak Dairesi Başkanlığı'nca konutlar satışa çıkarılıyor. Konut fiyatları 550 bin TL'den başlayacak. İşte İstanbul'da 550 bin TL'den başlayan fiyatlara ilişkin detaylar...

İstanbul'da 550 bin TL'ye konut satışı yapılıyor! Milli Emlak Dairesi Başkanlığı konut ve arsa satışı nasıl yapılır?
Haber albümü için resme tıklayın

Bakanlık çalışmalara başladı. İstanbul'da arsa ve konutlar satışa çıktı. Milli Emlak Dairesi Başkanlığı konutları satışa çıkardı. Satışı yapılacak olan arsaların fiyatları 2 milyon 272 bin Türk Lirası ve 3 milyon 237 bin 900 Türk Lirası olarak duyurulurken; konutların fiyatları 550 bin TL'den başlıyor ve 850 bin TL'ye kadar çıkıyor. 

İstanbul Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü Avrupa Yakası Milli Emlak Dairesi Başkanlığı'nca, İstanbul ili, Arnavutköy, Avcılar, Fatih, Kağıthane ve Küçükçekmece gibi ilçelerde yer alan 2 arsa ve 4 konut satışa çıktı.

Kağıthane ve Arnavutköy'de arsalar satılırken, Avcılar, Fatih ve Küçükçekmece'de 4 konut satılacak. Gayrimenkullerin satış ihalesi 29 Eylül 2022 saat 9:45'te yapılacak.

Emlak Kulisi sitesinde yer alan habere göre Avrupa Yakası Milli Emlak Dairesi Başkanlığı'nca, satışı yapılacak arsaların büyüklükleri 142 metrekare ve 1.273 metrekare olarak açıklandı. Arsaların ikisinin de imar durumu konut alanı olacak hazırlandı.

Konutların büyüklükleri ise 74 metrekare ile 645 metrekare arasında değişiyor. Satışı yapılacak olan arsaların fiyatları 2 milyon 272 bin Türk Lirası ve 3 milyon 237 bin 900 Türk Lirası olarak açıklanırken; konutların fiyatları 550 bin TL'den başlıyor, 850 binTL'ye kadar fiyatları yükseliyor. 

İstanbul'da 550 bin TL'ye konut satışı yapılıyor! Milli Emlak Dairesi Başkanlığı konut ve arsa satışı nasıl yapılır?
İSTANBUL ÇEVRE, ŞEHİRCİLİK VE İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ İL MÜDÜRLÜĞÜ AVRUPA YAKASI MİLLİ EMLAK DAİRESİ BAŞKANLIĞINDAN...
1-Yukarıda nitelikleri belirtilen mülkiyeti Hazine'ye ait taşınmazların satış ihaleleri, 2886 sayılı Devlet İhale Kanununun 45. maddesine göre "Açık Teklif Usulü" ile yukarıda gösterilen gün ve saatlerde İstanbul Çevre, Şehircilik ve İklim Değişiklği İl Müdürlüğü Avrupa Yakası Milli Emlak Dairesi Başkanlığı,   Ankara  Cad. Hükümet Konağı Sk. No:11 Kat: 1 Cağaloğlu Fatih/İSTANBUL adresinde, İhale Salonunda yapılacaktır.   
2-İhaleye iştirak etmek isteyenlerin;              
a)Geçici Teminat Bedelinin İstanbul Defterdarlığı Muhasebe Müdürlüğü veznesine yatırıldığına ilişkin Makbuzu veya Banka Teminat Mektubunu (Geçici teminat olarak kabul edilebilecek değerler: 1)Tedavüldeki Türk Parası, 2)Mevduat veya Katılım Bankalarının verecekleri süresiz teminat mektupları, 3)Hazine Müsteşarlığınca ihraç edilen Devlet İç Borçlanma Senetleri veya bu senetler yerine düzenlenen belgeler. Geçici teminat mektubunun şekil ve içeriğinin 2886 sayılı Kanunun 27. maddesi bu kanun uyarınca yayınlanmış D.İ. Genelgelerinde belirtilen şartları -süresiz ve limit içi olarak düzenlenecek, işin özelliği belirtilecek, banka teyit yazısı ile birlikte getirilecektir- taşıması gerekmektedir.),              
b)Gerçek kişilerin tasdikli (T.C. kimlik numarasını içeren) nüfus kayıt örneği veya aslı ibraz edilmek kaydıyla kimlik fotokopisi, ikametgah belgesini, Özel hukuk tüzel kişilerinin, idare merkezlerinin bulunduğu yer mahkemesinden veya siciline kayıtlı bulunduğu ticaret veya sanayi odasından yahut benzeri meslekî kuruluştan, ihalenin yapıldığı yıl içinde alınmış sicil kayıt belgesi ile tüzel kişilik adına ihaleye katılacak veya teklifte bulunacak kişilerin tüzel kişiliği temsile tam yetkili olduklarını gösterir noterlikçe tasdik edilmiş vekâletnameyi, Kamu tüzel kişilerinin ise, tüzel kişilik adına ihaleye katılacak veya teklifte bulunacak kişilerin tüzel kişiliği temsile yetkili olduğunu belirtir belgeyi, Ortak katılım halinde noter tasdikli ortak girişim beyannamesi ile birlikte; ihale saatine kadar, ihalenin yapılacağı adreste toplanacak olan İhale Komisyonu Başkanlığına (İhale Servisine) başvurarak belgelerini teslim etmeleri gerekmektedir. 
3-Satış bedelinin tamamı peşin veya 1/4 ü peşin kalanı en fazla iki yılda, eşit taksitlerle ve üçer aylık dilimler halinde kanunî faizi ile birlikte ödenebilir. Listede 1. ve 2. sırada bulunan taşınmazların satış bedellerinin peşin olarak ödenmesi halinde satış bedeline yüzde yirmi indirim uygulanır. Peşin ödemede yüzde yirmi indirim seçeneği yalnıca 1. ve 2. sıradaki taşınmazlar için geçerlidir.  
4-İhaleye ait şartname mesai saatleri içerisinde ücretsiz olarak Müdürlüğümüzde görülebilir. Ayrıca ihale ilanları www.milliemlak.gov.tr adresinde satış/ kiralama ilanları bölümünden ve İl Müdürlüğümüzün http://istanbul.csb.gov.tr adresinde Milli Emlak Duyuruları bölümünden takip edilebilir.      
5-İhaleye katılacakların nakit olarak yatırmak istedikleri geçici teminat bedelleri, hizmet binamızdaki Muhasebe Müdürlüğü veznesine başvurmak suretiyle yatırılabilir.
6- Listede 3. 4. 5. ve 6. sırada bulunan taşınmazlar kamu konutu niteliğinde satışa sunulmuş olup, satış ve satış sonrası ödeme işlemleri ile ilgili olarak, 4706 sayılı Kanunun 4. maddesi kapsamındadır. 385 sıra no.lu Milli Emlak Genel Tebliği hükümleri uyarınca, 
           (1) Kat mülkiyeti veya kat irtifakı kurulan kamu konutlarından ihalenin yapıldığı tarihte; adlarına görev, sıra ve hizmet tahsisli kamu konutu tahsis edilen (şartlı tahsisler dahil) ve fiilen konutta oturanlar öncelikli alım hakkına sahiptir. 
           (2) Öncelikli alım hakkı sahibinin kamu konutunu satın almak istemediğini bildirmesi, süresi içerisinde herhangi bir bildirimde bulunmaması ya da yükümlülüklerini yerine getirmemesi halinde, en yüksek teklifi veren istekli tarafından satış bedeli peşin veya Kanunun 5 inci maddesinin birinci fıkrasında belirtilen şekilde en az dörtte biri peşin, kalanı en fazla iki yılda ve taksitlerle kanunî faizi ile birlikte ödenebilir.
           (3) Öncelikli alım hakkı sahibinin; kamu konutunu satın almak istemesi ve süresi içerisinde satış bedelini peşin olarak ödemesi veya peşinatı ödeyerek Taksitli Satış Sözleşmesini imzalaması halinde bu durum İhalede en yüksek teklifi veren isteklisine bildirilir.
           (4) Bedelin yetkili kredi kuruluşlarından kredi temin edilerek ödenmek istenilmesi halinde, alıcı tarafından kredi kuruluşu ile yapılan kredi sözleşmesi veya kredi açıldığına dair kredi kuruluşunun resmî yazısı verilir ve kredi kuruluşu tarafından bedel ilgili muhasebe biriminde açılacak emanet hesabına aktarılması halinde İdarece, tapu müdürlüklerine kredi kuruluşu lehine ipotek tesis edilmesi ve alıcı adına tescil işleminin yapılması hususu yazıyla bildirilir.  
7-Listede DOLU ve öncelikli alım hakkı (Var) şeklinde belirtilen bağımsız bölümde ön alım hakkına sahip fiilen oturan bulunmakta olup, detaylı bilgi ilgili Müdürlükten alınabilir. 
8-Satışı yapılan taşınmazlar 5 yıl süre ile Emlak Vergisine tabi değildir.              
9-Satışı yapılan taşınmazlar KDV'den, satış ve devir işlemleri sırasında düzenlenen belgeler vergi, resim ve harçtan müstesnadır.
10-Satışı yapılacak taşınmazların; satış bedelleri üzerinden  5.000.000,00-TL'ye (BeşMilyonTL'ye) kadar olan kısmı için %1 (yüzde bir) 5.000.000,00-TL'den (BeşmilyonTL'den) 10.000.000,00-TL'ye (OnMilyonTL'ye) kadar olan kısmı içim %0.5 (binde beş) 10.000.000,00-TL'yi (OnMilyonTL'yi) aşan kısmı için % 0.25 (on binde yirmi beş) oranlarında işlem bedeli peşin olarak tahsil edilir.                    
11-Posta ile yapılacak müracaatlarda teklifin ihale saatinden önce komisyona ulaşması şarttır. Postadaki meydana gelebilecek gecikmelerden dolayı İdare veya komisyon herhangi bir sorumluluk kabul etmez. Komisyon ihaleyi yapıp yapmamakta serbesttir. İlan olunur.      

12 Eyl 2022 - 22:48 - Ekonomi

Mahreç  Serap Serap


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gıda Hattı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gıda Hattı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gıda Hattı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gıda Hattı değil haberi geçen ajanstır.