Doğal gaz ve elektrikte Eylül zamları yürürlükte!

Türkiye, Sonbaharın ilk ayı olan Eylül’e doğal gaz ve elektrik tarifelerinde gece yarısı duyurulan zamlarla girdi. Doğal gaz fiyatı, konutlar için yüzde 20,4, KOBİ’ler için yüzde 47,6, Sanayi kuruluşları için yüzde 50,8, Elektrik üretim santralleri için yüzde 49,5; elektrik fiyatı mesken ve tarımsal faaliyet aboneleri için yüzde 20, kamu ve özel hizmetler sektörü ile diğer aboneler için yüzde 30, sanayi grubu için yüzde 50 zamlandı.

BOTAŞ, elektrik üreticileri için doğal gaz fiyatını indirdi. Konut ve sanayiye indirim yok!
26 Haziran İstanbul'da elektrikler ne zaman gelecek
+2
Haber albümü için resme tıklayın

Boru Hatları ile Petrol Taşıma A.Ş. (BOTAŞ) ile Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), 1 Eylül itibariyle faturalara yansıyacak doğal gaz ve elektrik zamlarını gece yarısı duyurdu.

Doğal gaz ve elektrikte Eylül zamları yürürlükte!

Doğal gaz zammı

2022 yılı Eylül ayına ilişkin doğal gaz satış fiyat tarifesini internet sitesinde yayımlayan BOTAŞ’tan yapılan açıklamada, doğal gazın ithal bir enerji kaynağı olduğu, %99’dan fazlasının yapılan uluslararası anlaşmalar çerçevesinde yurt dışı arz kaynaklarından temin edildiğinin altı çizildi. Açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Dünyada pandeminin etkisinin azalmasıyla birlikte artan doğal gaz talebine bağlı olarak küresel enerji piyasalarındaki doğal gaz fiyatlarında yüksek oranda artışlar meydana gelmiş olup, bu durum kamuoyu tarafından da yakinen bilinmekte ve takip edilmektedir. Buna ilaveten, Avrupa’nın en büyük doğal gaz tedarikçisi konumundaki Rusya ile Ukrayna arasında başlayan savaş sonrasında doğal gaz fiyatlarındaki yükseliş artarak devam etmiş ve pandemi öncesine göre küresel piyasalardaki doğal gaz fiyatlarında %2000’e varan oranlarda artış meydana gelmiştir. Buna karşın, küresel piyasalardaki yüksek doğal gaz fiyatları bugüne kadar tüketicilerimize aynı oranda yansıtılmamıştır.

“Doğal gaz satış fiyatlarında düzenleme zorunlu hale geldi”

Diğer taraftan, bağımsız yayın organı Evsel Enerji Fiyat Endeksi’ne (HEPI-Household Energy Price Index) ve EUROSTAT verilerine göre konutlarda ve sanayi kuruluşlarında Avrupa ülkeleri arasındaki en düşük fiyatlı doğal gaz ülkemizde kullanılmaktadır.
1 Eylül 2022 tarihi itibari ile tüketicilerimizi imkânlar çerçevesinde asgari düzeyde etkileyecek şekilde doğal gaz satış fiyatlarında bir düzenleme yapılması maalesef zorunlu hale gelmiştir.
Bu kapsamda, 1 Eylül 2022 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere;
·         Konutlarda kullanılan doğal gazın nihai satış fiyatlarında ortalama %20,4
·         Küçük ve Orta Ölçekli İşletmelerde kullanılan doğal gazın nihai satış fiyatlarında ortalama %47,6
·         Sanayide kullanılan doğal gazın nihai satış fiyatlarında ortalama %50,8
·         Elektrik üretimi için kullanılan doğal gazın nihai satış fiyatlarında ortalama %49,5
oranında artış yapılmıştır.
Bu artışlara rağmen, özellikle Konutlarda kullanılan doğal gazda tüketicilerimize %80’in üzerinde destek verilmeye devam edilmektedir.”
Doğal gaz ve elektrikte Eylül zamları yürürlükte!

Eylül ayı elektrik zammı

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) da, elektrik fiyat tarifelerinde 1 Eylül 2022 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere abone gruplarına göre değişen oranlarda, yüzde 20 ile yüzde 50 zam yapıldığını duyurdu.

EPDK’nın açıklamasında, pandeminin etkilerinin küresel ekonomilerde etkisini sürdürdüğü bir dönemde başlayan Rusya-Ukrayna savaşının, başta Avrupa ülkeleri olmak üzere tüm dünya enerji piyasaları için ağır sonuçları beraberinde getirdiği belirtilerek, şöyle denildi:

“Küresel enerji krizi’ olarak da yorumlanan bu süreçte tüm ham madde fiyatlarında olağanüstü artışlar yaşanmış, bu durum ülkemizdeki enerji üretim maliyetlerini de olumsuz etkilemiştir.

Elektrik, tüm abone grupları için zamlandı

Özellikle son aylarda küresel piyasalardaki enerji ham madde fiyatlarındaki artışların belirli seviyeleri geçmesi sebebiyle nihai elektrik tarifelerinde mesken ve tarımsal faaliyetler abone grupları için yüzde 20, kamu ve özel hizmetler sektörü ile diğer aboneler grubu için yüzde 30, sanayi abone grubu için yüzde 50 artış yapılmıştır. Bu artışla beraber 100 kilovatsaat elektrik tüketimi olan bir mesken abonesi için ödenecek tutar 173,46 lira olmuştur.
Yeni tarifeler, 1 Eylül 2022 tarihi itibariyle yürürlüğe girecektir.”

Elektrik zammı Resmi Gazete'de

Bu arada, EPDK tarafından onaylanan ve 1 Eylül 2022 tarihinden itibaren uygulanacak faaliyet bazlı tarifeleri de içeren Enerji Piyasası Düzenleme Kurulunun 31/08/2022 Tarihli ve 11156, 11157, 11158 Sayılı Kararları, 1 Eylül 2022 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

01 Eyl 2022 - 00:53 - Ekonomi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gıda Hattı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gıda Hattı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gıda Hattı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gıda Hattı değil haberi geçen ajanstır.