Akdeniz Meyve Sineği ile mücadelede üreticiye destek!

Yaş meyve sebze ihracatçıları, 'Üretimden İhracata İyi Tarım Uygulamaları' Projesi kapsamında Akdeniz meyve sineği ile mücadelede üreticiye destek elini uzattı.

Akdeniz Meyve Sineği ile mücadelede üreticiye destek!
Akdeniz Meyve Sineği ile mücadelede üreticiye destek!
+3
Haber albümü için resme tıklayın

Yaş meyve sebze ihracatçıları, 'Üretimden İhracata İyi Tarım Uygulamaları' Projesi kapsamında Akdeniz meyve sineği ile mücadelede üreticiye destek elini uzattı.

Dünyaca ünlü Gümüldür mandalinasında rekolte kaybını önlemek için Akdeniz Meyve Sineği ile mücadele devam ediyor.

Üreticiler bilgilendirildi, tuzaklar dağıtıldı

Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği’nin (EYMSİB) İzmir İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ile birlikte yürüttüğü İyi Tarım Uygulamaları Projesi kapsamında, Menderes Tarım İlçe Müdürlüğü tarafından Gümüldür’de 44 çiftçiye EYMSİB tarafından temin edilen 2 bin 500 Akdeniz Meyve Sineği mücadele tuzağı dağıtıldı.

Menderes Tarım İlçe Müdürü Oktay Sezgin’in açılış konuşmaları sonrasında Menderes İlçe Tarım Müdürlüğü Ziraat Yüksek Mühendisi Belgin Doğan Aslan tarafından üreticilere bitki koruma ürünleri kullanımı konusunda eğitim gerçekleştirildi.

Yaş meyve sebze ihracatçıları iyi tarımın destekçisi!

Sürdürülebilir üretim yöntemlerini ve izlenebilirliği yaygınlaştırmak amacıyla gerçekleştirilen İyi Tarım Uygulamalarının ilk günden beri tam destekçisi olduklarını belirten EYMSİB Başkanı Hayrettin Uçak, “Küresel ekonomiyi iyi takip etmemiz ve ülkemizin de bu gelişmelere çiftçilerimizle beraber iyi adapte olmamız gerekiyor. Aynı zamanda 2022 yılı ve sonrası için hedefleri tutturabilmek için ihracat bacağı yanında, üretim bacağı da çok önemli. Öngörülerimizi ve olası senaryoları bölgemizin insanlarıyla, bu işe inanan insanlarla fikirler oluşturarak ilerletmeliyiz.” dedi.

Uçak, “Bitki koruma ürünleri kullanımında gerekli hassasiyeti göstermediğimiz takdirde, en başta kendi soframız olmak üzere çevremiz, ailemiz, yakınlarımız ve insanlığı ciddi bir sorunla karşı karşıya bırakıyoruz. Tarımsal zararlılarla yapılan mücadelede çevreye zarar vermeden mücadele etmek çok önemli. Biz üreticilerimizin çevreye zarar vermeden, biyoteknik mücadele yapılarak, tarımsal üretim gerçekleştirmesini hedefliyoruz.” diye konuştu.

İklim krizi mücadeleyi zorlaştırıyor

Hayrettin Uçak, iklim krizinin hem rekolte kaybına yol açtığını hem de zararlılarla mücadeleyi zorlaştırdığını, bu yüzden Tarım ve Orman Bakanlığı, üretici, ihracatçının birlikte mücadele etmesi gerektiği görüşünde:

“Hem üründe hem de biyoteknik mücadelede üreticilerimize desteğimiz sonsuz. Geçmiş yıllarda başarısını gördüğümüz tuzakları her yıl daha etkin kullanmamız gerekiyor. İhracatçılar olarak Türkiye’de üretilen 55 milyon tonluk taze meyve sebzenin katma değerine ulaşması için çaba gösteriyoruz. Bütün paydaşlarımızla işbirliğinde hem üretimin daha kaliteli olması adına hem de pestisit kalıntıları konusunda mücadelemize daha etkin ve hızlı bir şekilde devam edeceğiz.”

“100 bin ton üretim kapasitemiz var”

İzmir’in 3’üncü büyük yüzölçümüne sahip ilçesi olduklarını vurgulayan Menderes Tarım İlçe Müdürü Oktay Sezgin ise, şunları söyledi:

“Gümüldür-Özdere-Ahmetbeyli hattı Türkiye’nin ekosistemini özetleyebilecek bir alan. Menderes ilçesinde tarımsal üretim deseni oldukça zengin. Akdeniz’e yaklaşık 45 km sahil bandı olan bölgemiz biyoçeşitlilikte ülkemizin diğer bölgelerine nazaran çok daha kıymetli. Bölgemizde mandalina ana ürün olarak yer alıyor. Burada yepyeni bir dönüşüm yapmak istiyoruz. Son 200 yılda dünyada nüfus 8 kat arttı. Gıda üretimi/tarımsal üretim ise 30 kat arttı. Gelecek 20 yılda dünya nüfusu 10 milyar olacak. Gelecek 20 yılı planlayıp arazilerimize, altın değerindeki bu ana ürünümüze sahip çıkmalıyız.

Seferihisar-Selçuk-Menderes bölgelerindeki turunçgil üreticileriyle de bir araya gelmeliyiz. Bölgemizi kimyasal daha az kullanılan bir alan haline getirmeliyiz. Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliğimiz bu işin aktörlerinden. Üreticilerimizle ihracatçılarımızın istediği standartta ürün üretebiliriz. 65-70 bin ton-100 bin ton üretim kapasitesini bulabilecek mandalina potansiyelimiz var. 15 bin dekarlık alanda üretim yapıyoruz. Kadın üreticilerimiz Turuncu Eller Tarımsal Kalkınma Kooperatifi’ni kurdu. Aile işletmelerimiz mandalinadan işlenebilecek katma değerli ürünler geliştiriyorlar. Önümüzdeki süreçte çok daha marka olacak ürünlerle sahada olacağız. Arazilerimizi betona kaptırmayalım, iş birliği yapalım.”

“Tarımı yeni bir dünyaya hazırlamalıyız”

Üreticilerin çiftçi kayıt sistemine kayıt olması gerektiğinin altını çizen Oktay Sezgin, olası tarımsal afetlere karşı zarar tespit çalışmaları için çiftçilerin girişimde bulunması gerektiğini söyledi.

“Ailelerimizle bir araya gelip tek parsel sistemine geçelim. Üreticilerimiz TARSİM kapsamına girmeli. Üretici ziyaretlerinde yıl boyu tarımsal faaliyet yürütüyoruz; hangi vakitte-hangi ilacı-hangi gübreyi attığımızı bütün üreticilerimiz kayıt altına almalı. Gümüldür Mandalinası coğrafi işaretimize sahip çıkalım. Menderes hayvancılıkta, örtü altı tarımda, ova tarımında çok güçlü. Kaçak yapıyla mücadelede Türkiye’de ilk sıralardayız. Kendi kaderimizi kendimiz belirleyeceğiz. Tarımı yeni bir dünyaya hazırlamamız gerekiyor.

Biyoteknik mücadele bölgede yaygınlaştırılacak

İklim krizi kritik bir boyutta. 5-10 sene sonra dünya nüfusu arttıkça bölgede şehirleşme yaygınlaştıkça tarım alanları daralabilir. Artık yeni bir tarım alanı açmamız mümkün değil. Bu yüzden elimizdekini korursak imkan ve zaman kazanacağız. Bu kontrolsüz gidişatta bitki koruma ürünleri gelişigüzel kullanılırsa geri dönüşü çok zor bir yola gireceğiz. Ancak bu durum farkındalık oluşturularak durabilir, geliştirebilir ve insanlık, doğa, gelecek için çok daha sağlıklı bir süreç yönetebiliriz. Bitki sağlığında kimyasal mücadelenin dışında biyoteknik mücadeleyi bölgede yaygınlaştırmak geliştirmek ve bu metodun bölgemiz için daha uygun olacağı kanaatiyle Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği ile iş birliği içerisindeyiz. Arazilerde sahalarda mühendisler, çiftçiler, iş insanları ve bölge halkı bunu beraber yapabiliriz. Etkin ve verimli mücadele metotlarını kullanmamız gerekiyor.

15 bin dekar alanda mandalina tarımı yapıyoruz. 44 üreticimizin 35’i bu yıl İyi Tarım Metotlarıyla bir sezon geçirmeyi vaat etti. İyi Tarım Uygulamaları; Tarım ve Orman Bakanlığı ve çeşitli kuruluşlar tarafından takip edilecek. Böylelikle bölgemizde kayıtlı bir tarım modeli geliştireceğiz. Hedefimiz; bölgemizde İyi Tarım Metotlarını yaygınlaştırmak, biyolojik ve biyoteknik mücadele metotlarını çiftçimiz tarafından uygulanabilir hale getirmek. Sağlıklı üretim yapan üreticiler bu ülkenin geleceğini inşa edecek.”

“Akdeniz meyve sineği popülasyonunu kırmayı hedefliyoruz”

Mandalina üretiminde Akdeniz Meyve Sineği’nin bir tır ürünü mahvedebileceğinin altını çizen Sezgin, “Bir sineği kontrol altında tutamazsak bir yıllık emek boşa gider. Doğaya kısır böcek salımı yaparak Akdeniz Meyve Sineği popülasyonunu kırmayı hedefliyoruz. Bu çalışma Ortadoğu’da bir ilk. Başarı sağlandığı taktirde diğer bölgelere ve diğer ülkelere örnek olacak.” diyerek sözlerini noktaladı.

31 Tem 2022 - 09:30 - Tarım

Muhabir  Mehmetali Çıtak


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gıda Hattı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gıda Hattı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Gıda Hattı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gıda Hattı değil haberi geçen ajanstır.