Zeytinyağı ve pirina yağı analizlerine yeni düzenleme!

Türk Gıda Kodeksi (TGK) Zeytinyağı Ve Pirina Yağı Analiz Metotları Tebliğ Taslağı, Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından görüşe açıldı.

Zeytinyağı ve pirina yağı analizlerine yeni düzenleme!
Zeytinyağı ve pirina yağı analizlerine yeni düzenleme!
+1
Haber albümü için resme tıklayın

Türk Gıda Kodeksi (TGK) Zeytinyağı Ve Pirina Yağı Analiz Metotları Tebliğ Taslağı, Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından görüşe açıldı.

Tarım ve Orman Bakanlığı Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğü tarafından, Türk Gıda Kodeksi (TGK) Zeytinyağı Ve Pirina Yağı Analiz Metotları Tebliği Taslağı görüşe açıldı.

Resmi kontrol için analiz metotları

Zeytinyağı ve pirina yağının resmi kontrolleri için analiz metotlarını belirlemek amacıyla hazırlanan Tebliğ, zeytinyağı ve pirina yağının analiz metotlarını kapsıyor.

Tebliğ kapsamında yer alan ürünlerin özelliklerini tespit etmek için Karar Ağacı adlı sistematik işlemler dizini kullanılabilecek.

Karar ağaçları

Tebliğ kapsamındaki ürünlerin değerlendirilmesinde Ek-1’de yer alan karar ağaçları kullanılabilecek.

Karar ağacının kullanılmadığı durumlarda analizler Türk Gıda Kodeksi Zeytinyağı ve Pirina Yağı Tebliğinde yer alan kriterler dikkate alınarak uygun bir sıralamada gerçekleştirilebilecek.

Hangi analizler yapılacak?

Tebliğ kapsamında yer alan ürünlerin resmi kontrolü için tebliğ eklerinde yer alan analiz metotları şunlar:

Serbest Yağ Asitliği Tayini,

Peroksit Değeri Tayini,

Kapiler Kolonlu Gaz Kromatografisi ile Mumsu Maddelerin Tayini,

Kapiler Kolonlu Gaz Kromatografisi ile Sterol ve Eritrodiol+Uvaol (Triterpenik dialkoller) Bileşiminin ve Miktarının Tayini,

Gliseril Monopalmitat Yüzde Miktarının Tayini,

Ultraviyole Işığında Özgül Soğurma Tayini,

Yağ Asitleri Kompozisyonunun Belirlenmesi, Uçucu Halojenli Çözücülerin Tayini, Natürel Zeytinyağlarına Ait Duyusal Özelliklerin Tespiti, Pirinada Yağ Miktarı Tayini,

Stigmastadienlerin Tayini,

Gerçek ve Teorik ECN 42 Trigliserid İçeriği Arasındaki Maksimum Farkın Tayini,

Alifatik ve Triterpenik Alkol Miktarının Belirlenmesi, Kapiler Kolonlu Gaz Kromatografisi ile Mumsu Maddelerin, Yağ Asitleri Metil Esterleri ve Yağ Asitleri Etil Esterlerinin Tayini

Avrupa Birliği mevzuatına uyum

Hazırlanmasında Zeytinyağının ve Pirina Yağının Özellikleri ve İlgili Analiz Yöntemlerine İlişkin 11/7/1991 tarihli ve (AET) 2568/91 sayılı Komisyon Tüzüğü dikkate alınan Tebliğ’in yayımı ile birlikte, 20/11/2014 tarihli ve 29181 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Türk Gıda Kodeksi Zeytinyağı ve Pirina Yağı Analiz Metotları Tebliği (Tebliğ No: 2014/53) yürürlükten kalkacak.

Halen faaliyet gösteren ve bu Tebliğ kapsamında resmi kontroller için gıdalarda analiz yapan kurum ve kuruluşlar 30/6/2019 tarihine kadar Tebliğ hükümlerine uymak zorunda olacaklar. Tebliğ hükümlerine uyum sağlayıncaya kadar, yürürlükten kaldırılan Türk Gıda Kodeksi Zeytinyağı ve Pirina Yağı Analiz Metotları Tebliği (Tebliğ No: 2014/53) hükümlerinin uygulanmasına devam olunacak.

22 Kas 2018 - 06:41 - Gıda

Mahreç  Mehmet Ali Çıtak


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gıda Hattı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gıda Hattı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gıda Hattı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gıda Hattı değil haberi geçen ajanstır.