Borsa İstanbul’da Patent Pazarı kurulacak

Türkiye'de patentlerin yatırıma ve bir nevi sermayeye dönüşmesi, ticari bir meta olarak alınıp satılması için çalışmalarını sürdürdüklerini belirten Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, bu yıl içinde Borsa İstanbul bünyesinde Patent Pazarı kuracaklarını da söyledi.

Borsa İstanbul’da Patent Pazarı kurulacak
Borsa İstanbul’da Patent Pazarı kurulacak
+2
Haber albümü için resme tıklayın

Türkiye'de patentlerin yatırıma ve bir nevi sermayeye dönüşmesi, ticari bir meta olarak alınıp satılması için çalışmalarını sürdürdüklerini belirten Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, bu yıl içinde Borsa İstanbul bünyesinde Patent Pazarı kuracaklarını da söyledi.

Uluslararası Buluşçular Birliği Federasyonu (IFIA) himayeleri altında ve Türk Patent Enstitüsü (TPE) ev sahipliğinde 3-6 Mart 2016 tarihleri arasında düzenlenen İstanbul Uluslararası Buluş Fuarı Ödül Töreni, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık’ın katılımıyla gerçekleştirildi.

TPE Başkanı Prof. Dr. Habip Asan'ın açılışını yaptığı törende konuşan Işık, fuarın lokasyon itibarıyla dünyanın merkez şehirlerinden İstanbul'da gerçekleştirilmesinin son derece isabetli bir karar olduğunu belirterek, "Ülkemizde yapılan patent başvurularının yarısının İstanbul'dan yapılıyor olması, bu şehrin hayatın diğer alanlarında olduğu gibi, sınai mülkiyet alanındaki dinamizmini de açıkça ortaya koyuyor" dedi.

Türkiye’nin, her geçen gün bilgi üretimi, bilgiyi ticarileştirme, teknoloji geliştirme, küresel markalar oluşturma gibi konular üzerinde daha fazla yoğunlaşan bir ülke olduğunu vurgulayan Işık, yeni dönemin en kritik konularından birinin de fikri ve sınai mülkiyet hakları olduğunu, işletmeler için fikri sermayenin, fiziki varlığın çok daha ötesinde bir anlam taşıdığı bir dünyada yaşandığını söyledi.

Özellikle 1980'li yıllardan sonra gelişmiş ülkelerde, işletmelerin sermaye yapılarında maddi varlıklardan gayri maddi varlıklara doğru hızlı bir dönüşüm yaşandığına işaret eden Işık, "Teknoloji yoğun sektörlerde marka değeri çok yüksek firmalar zuhur etti, ediyor. Apple, Google, Samsung, Microsoft gibi şirketlerin marka değerleri, dünya üzerinde çok sayıda ülkenin gayri safi yurt içi hasılasından daha büyük bir değer taşıyor" diye konuştu.

Patent başvuruları açısından son 20 yılda en fazla artış gösteren 5 sektörü, bilgisayar teknolojileri, dijital iletişim, elektrikli makineler, ölçme aletleri ve tıbbi teknolojiler olarak sıralayan Işık, şunları kaydetti:

"Ülkemizdeki patent, tasarım, marka başvurularını artırmaya büyük önem veriyoruz. Başvurular açısından 2002'den bu yana çok sevindirici gelişmeler yaşandı. Ülkemiz, son birkaç yıldır Avrupa'da en çok marka başvurusu yapılan ülke konumunda. Patent başvuruları geçen yıl 5 bini geçti. Toplumun, iş dünyasının ve özellikle de KOBİ'lerin fikri ve sınai mülkiyet hakları konusunda bu bilinci kazanmasını önemsiyoruz.”

Dünya Fikri Mülkiyet Göstergeleri Raporuna göre, Türkiye'nin dünyada patent başvurularında 15, marka başvurularında 6 ve tasarım başvurularında ise 4. sırada yer aldığını belirten Bakan Işık, başvuruların artmasını önemli, ancak yeterli bulmadıklarını, başvuruların raflarda kalmaması ve ticarileşmesinin büyük önem taşıdığını, üretilen sınai mülkiyetlerin hızla sanayiye aktarılması, böylece daha fazla ekonomik ve sosyal fayda üretilmesi gerektiğine işaret etti.

Yeni düzenlemelerle üniversitelerin artık patent konusunda elini çok daha fazla taşın altına koyacağına dikkati çeken Işık, 193 üniversiteye sahip olan Türkiye'nin bu potansiyelini buluş ve yenilik üretmeye kanalize etmesinin zorunluluk olduğunu söyledi.

Borsa İstanbul bünyesinde Patent Pazarı

Türkiye'de patentlerin yatırıma ve bir nevi sermayeye dönüşmesi, ticari bir meta olarak alınıp satılması için de çalışmalarını sürdürdüklerini aktaran Işık, buluşçularla yatırımcıları bir araya getiren Teknoloji Transfer Platformunu hayata geçirdiklerini anımsattı. Işık, bu yıl içinde Borsa İstanbul bünyesinde Patent Pazarını da kuracaklarını belirterek, böylece, patentlerin stratejik olarak kullanımını çok daha farklı boyutlara taşımış olacaklarını söyledi.

Patentlerin ticarileşmesi amacıyla bazı teşvik edici mekanizmaları da hayata geçirdiklerini anlatan Işık, sözlerini, "Patentlerin lisanslanması veya satışı sonucunda elde edilen kazançların ve yine patentli buluşun üretime tabi tutularak pazarlanması sonucunda elde edilen kazançların yüzde 50'si için Kurumlar Vergisi almıyoruz. Ayrıca lisans ve devir işlemlerini de Katma Değer Vergisinden muaf tutuyoruz. Yenilik yapmak için kafa yoran buluşçularımız için, biz de en iyi ortamı ve en iyi koşulları meydana getirmek için kafa yoruyoruz" diye tamamladı.

30 altın, 40 gümüş ve 50 bronz madalya verilen törende, IFIA Başkanı Alireza Rastegar tarafından Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık'a da "Memorial Madalya" takdim edildi.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

09 Mar 2016 - 12:36 - Güncel

Muhabir  Mehmet Ali Çıtak


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gıda Hattı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gıda Hattı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Gıda Hattı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gıda Hattı değil haberi geçen ajanstır.