Türkiye Zoonotik Hastalıklar Eylem Planı uygulamada!

Sağlık Bakanlığı ile Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından oluşturulan alt kurullar tarafından hazırlanan Türkiye Zoonotik Hastalıklar Eylem Planı 2019-2023 uygulamaya konuldu. Plan’da “Toplumu zoonotik hastalıklar ve önlenmesi konusunda bilinçlendirmek, Zoonotik hastalıklar ile ilgili risk analizi yapmak ve tehditleri belirlemek, Ülke çapında zoonotik hastalıklar tanı laboratuvarlarını geliştirmek ve etkinliğini sağlamak ile İzleme, değerlendirme, koordinasyon ve planlama yapmak” olmak üzere dört ana hedef yer alıyor.

Türkiye Zoonotik Hastalıklar Eylem Planı uygulamada!
Türkiye Zoonotik Hastalıklar Eylem Planı uygulamada!
+4
Haber albümü için resme tıklayın

Sağlık Bakanlığı ile Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından oluşturulan alt kurullar tarafından hazırlanan Türkiye Zoonotik Hastalıklar Eylem Planı 2019-2023 uygulamaya konuldu. Plan’da “Toplumu zoonotik hastalıklar ve önlenmesi konusunda bilinçlendirmek, Zoonotik hastalıklar ile ilgili risk analizi yapmak ve tehditleri belirlemek, Ülke çapında zoonotik hastalıklar tanı laboratuvarlarını geliştirmek ve etkinliğini sağlamak ile İzleme, değerlendirme, koordinasyon ve planlama yapmak” olmak üzere dört ana hedef yer alıyor.

Türkiye Zoonotik Hastalıklar Milli Komitesi tarafından düzenlenen Türkiye Zoonotik Hastalıklar Eylem Planı Tanıtım Toplantısı, Ankara’da gerçekleştirildi. Sağlık Bakanlığı Bilkent Yerleşkesi’nde yapılan toplantı, Sağlık Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Emine Alp Meşe ve Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Fatih Metin’in katılımıyla yapıldı.

“Zoonotik hastalıklar yaygın olarak görülüyor”

Konuşmasında, Zoonoz’ların “hayvanlardan insanlara bulaşan hastalıklar” olarak tanımlandığını belirten Sağlık Bakan Yardımcısı Meşe, zoonotik hastalıkların Türkiye’de ve bütün dünyada yaygın olarak görülen bir hastalık grubu olduğunu söyledi.

Sağlık Bakanlığı ile Tarım ve Orman Bakanlığı öncülüğünde, farklı kurum ve sektörlerle iş birliği içinde Türkiye Zoonotik Hastalıklar Milli Komitesi’nin kurulduğunu anlatan Meşe, Komite tarafından hazırlanan Türkiye Zoonotik Hastalıklar Eylem Planı 2019-2023’ün nihai hedefinin, Türkiye'de zoonotik hastalıkların yaygınlığını azaltarak toplumun yaşam kalitesini artırmak olduğunu ifade etti.

Meşe, “Bu eylem planıyla başta Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA), kuduz, bruselloz, şarbon, tularemi, kist hidatik ve toksoplazmoz ve diğer zoonotik enfeksiyonlarla mücadelede yeni bir döneme giriyoruz” dedi.

Zoonotik Hastalıklar alt kurulları oluşturuldu

Bakan Yardımcısı Emine Alp Meşe, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Türkiye Zoonotik Hastalıklar Milli Komitesi tarafından, insan ve hayvan sağlığı açısından önemli olan zoonotik hastalıklarla mücadele, korunma ve kontrol önlemlerinin alınabilmesi için etkin iş birliğinin sağlanabilmesi, çalışma şartları, plan, proje ve prensipleri belirlendi.

Türkiye’nin öncelikli zoonotik hastalıkları göz önünde bulundurularak Zoonotik Hastalıklar Alt Kurulları oluşturuldu. Bu ilk çalışmada KKKA, Kuduz, Bruselloz, Şarbon, Tularemi, Kist Hidatik ve Toksoplazmoz ve Diğer Zoonotik Enfeksiyonlar Alt Kurulları oluşturuldu. Bu alt kurullar çalışmalarını tamamladı ve ‘Türkiye Zoonotik Hastalıklar Eylem Planı 2019-2023’ ortaya konularak son şekli verildi.

Eylem planında, ülkemiz için halk sağlığı sorunu olan zoonotik hastalıklar ile yakın zamanda tehdit olabilecek zoonozlar için eylem planları hazırlandı.”

“Eylem planı, 6 aylık ilerleme ve yıllık raporlarla izlenecek”

Eylem planının hedeflerinden birinin zoonotik hastalıklarla ilgili risk analizi yapılması, tehditlerin önceden belirlenmesi olduğuna işaret eden Meşe, “Bu nedenle Eylem Planı, yeni ortaya çıkabilecek veya mevcut hastalıkların halk sağlığı tehdidi oluşturma boyutuna gelmeden önlenmesi ve kontrolüne yönelik aktivitelerin ilave edilebileceği dinamik bir yapıya sahip” dedi.

Meşe, eylem planının 6 aylık ilerleme raporları ve yıllık raporlarla izleneceğini ifade ederek, izleme, değerlendirme ve koordinasyonun Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü Zoonotik ve Vektörel Hastalıkları Dairesi Başkanlığı tarafından yapılacağını belirtti.

Toplantı, konuşmaların ardından basına kapalı devam etti.

Türkiye Zoonotik Hastalıklar Eylem Planı

Türkiye Zoonotik Hastalıklar Eylem Planı, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın sunuş yazısıyla Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü (HSGM) web sitesinde yayımlandı.

Yaygın görülen zoonotik hastalıkların, son zamanlarda artan insan ve hayvan hareketliliği, iklim değişikliği gibi faktörlerle görülme sıklıklarındaki artış, daha önce görülmediği bölgelere yayılma riski ve her yıl yeni zoonotik patojenlerin ortaya çıkması sebebiyle giderek daha da önem kazandığını vurgulayan Koca, şunları kaydetti:

“Bilim dünyasında yaygın olarak kabul gören ortak anlayış, gelecekte daha fazla ve yeni zoonozların ortaya çıkacağı ve bu duruma şimdiden hazırlıklı olmanın gerektiği yönündedir. Ülkelerin kendi coğrafi konumları ve ekonomik gelişmişlik düzeylerine göre tehdit oluşturan zoonotik hastalıkları belirleyip, korunma ve kontrol stratejilerini geliştirmeleri gerekmektedir. Bu hastalıklara yönelik korunma ve kontrol faaliyetleri çok sektörlü olarak ele alınmalıdır.

Zoonotik hastalıkların önlenmesi ve kontrolü ancak “Tek Sağlık” yaklaşımı çerçevesinde ilgili kurumların güçbirliği yaparak koordineli olarak çalışması ile başarılabilir. Kurumlararası etkili bir koordinasyon mekanizmasının oluşturulması mevcut zoonozların önlenmesinde, gelecek tehditlerin tahmin edilmesinde ve önlem stratejilerinin geliştirilmesinde son derece önemlidir.

Türkiye Zoonotik Hastalıklar Milli Komitesi

Bu bağlamda Tek Sağlık yaklaşımı bakış açısı ile Tarım ve Orman Bakanlığımız ile beraber ülkemizde zoonotik hastalıklara yönelik çalışmalarda işbirliği içerisinde hareket ederek multidisipliner bir yaklaşımla koordinasyonu hedefleyen “Türkiye Zoonotik Hastalıklar Milli Komitesi Protokolü”nü hazırladık. Söz konusu protokol ile Türkiye Zoonotik Hastalıklar Milli Komitesini kurduk. İnsan ve hayvan sağlığı açısından önemli olan zoonotik hastalıklarla mücadele, korunma ve kontrol önlemlerinin alınabilmesi için etkin işbirliğinin sağlanabilmesi, çalışma şartları, plan, proje ve prensipleri belirledik. Türkiye Zoonotik Hastalıklar Milli Komitesi dahilinde konusunda uzman akademisyenler ile ilgili tüm kurum ve kuruluş temsilcilerinden teşekkül eden Zoonotik Hastalıklar Alt Kurullarını oluşturduk. Alt Kurullar ile beraber Türkiye Zoonotik Hastalıklar Eylem Planını hazırladık.

Türkiye Zoonotik Hastalıklar Eylem Planında ülkemiz için halk sağlığı sorunu olan zoonotik hastalıklar ile yakın zamanda tehdit olabilecek zoonozlar için eylem planları oluşturduk. Zoonotik hastalıklarla mücadele amacı ile oluşturulmuş olan bu eylem planı, ulusal bir plandır. Bu planın gerçekleştirilmesinde başta Sağlık Bakanlığı ve Tarım ve Orman Bakanlığı olmak üzere akademisyenler, kamu ve özel kuruluşlar ile tüm bireylere düşen görevler vardır.

Bu eylem planının zoonotik hastalıklarla mücadeleye büyük katkı sağlayacağına inanıyor ve hazırlanmasında emeği geçen bütün kişi, kurum ve kuruluşlarımıza teşekkürlerimi sunuyorum.”

Eylem Planı’nda neler var?

Plan’da; Zoonotik Hastalıkların Kontrolü ve Önlenmesine Yönelik Hedefler ile Bruselloz, Şarbon, Tularemi, Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA), Kuduz, Kistik Ekinokokkozis, Toksoplazmoz, Diğer Zoonotik Enfeksiyonlar başlıkları altında mevcut durum değerlendirmeleri, Hedef, Strateji ve Aktiviteler, Eylem Planı Aktivite Tabloları yer alıyor.

Türkiye Zoonotik Hastalıklar Eylem Planı’nda hedefler şöyle sıralandı:

Toplumu zoonotik hastalıklar ve önlenmesi konusunda bilinçlendirmek

Zoonotik hastalıklar ile ilgili risk analizi yapmak ve tehditleri belirlemek

Ülke çapında zoonotik hastalıklar tanı laboratuvarlarını geliştirmek ve etkinliğini sağlamak

İzleme, değerlendirme, koordinasyon ve planlama yapmak.

Türkiye Zoonotik Hastalıklar Eylem Planı’na Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü web sitesi üzerinden ulaşmak için tıklayınız.

18 Haz 2019 - 12:06 - Sağlık

Mahreç  Mehmet Ali Çıtak


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gıda Hattı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gıda Hattı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gıda Hattı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gıda Hattı değil haberi geçen ajanstır.