Zirai mücadelede kullanılacak İHA’lar için ruhsat zorunluluğu geldi

Tarım ve Orman Bakanlığı, bitki koruma ürünü uygulamalarında kullanılan zirai mücadele alet ve makinelerin ruhsatlandırılması, imalatı, ithalatı, piyasaya arzı ve denetimlerine ilişkin kriterleri yeniden belirledi. İnsansız hava araçlarının zirai mücadele amacıyla kullanılabilmesi için Bakanlık tarafından ruhsatlandırılması gerekecek.

Zirai mücadelede kullanılacak İHA’lar için ruhsat zorunluluğu geldi
Zirai mücadelede kullanılacak İHA’lar için ruhsat zorunluluğu geldi
+4
Haber albümü için resme tıklayın

Tarım ve Orman Bakanlığı, bitki koruma ürünü uygulamalarında kullanılan zirai mücadele alet ve makinelerin ruhsatlandırılması, imalatı, ithalatı, piyasaya arzı ve denetimlerine ilişkin kriterleri yeniden belirledi. İnsansız hava araçlarının zirai mücadele amacıyla kullanılabilmesi için Bakanlık tarafından ruhsatlandırılması gerekecek.

Zirai Mücadele Alet ve Makineleri Hakkında Yönetmelik, 9 Haziran 2021 tarihli Resmi Gazete’nin mükerrer sayısında yayımlandı.

Zirai mücadele ekipmanlarının imalatı

Zirai mücadele kapsamında bitki koruma ürünü uygulamalarında kullanılan zirai mücadele alet ve makinelerinin ruhsatlandırılması, imalatı, ithalatı, piyasaya arzı ve denetimlerine ilişkin usul ve esasları düzenleyen Yönetmelik; firma ve bayilerin yetki ve sorumlulukları, denetimleri ile denetimler sonucunda uygulanacak yaptırımları da kapsıyor.

Yönetmeliğe göre, zirai mücadele alet ve makinelerinin imalatı, imal izin belgesi ve imalatı yapılacak zirai mücadele alet ve makineleri için imal ruhsatı almış firmalar tarafından, izin belgesinde belirtilen adresteki işletmelerinde yapılacak.

İmal izin belgesi talebinde bulunan firma yönetici veya yetkililerinin, Tarım Makineleri veya Tarım Makineleri ve Tarım Teknolojileri Mühendisliği veya Biyosistem Mühendisliği bölümü mezunu veya tarım makineleri veya zirai mücadele alet ve makinelerine ilişkin ders alarak mezun olmuş ziraat mühendisi unvanına sahip olmaları gerekecek.

Zirai mücadele alet ve makineleri imalatı yapmak isteyenler, yönetmelikte belirtilen belgelerle, Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğe başvuruda bulunacaklar.

Ruhsatlandırma zorunluluğu bulunan zirai mücadele alet ve makineleri

Yönetmelikte sıralanan zirai mücadele alet ve ekipmanlarının imalatı veya ithalatı için, Bakanlıktan ruhsat alınması gerekecek.

Zirai mücadele alet ve makinesinin, imalatının veya ithalatının yapılarak Türkiye’de kullanımına izin veren belge olan ruhsatın geçerlilik süresi, on yıl olacak. Ruhsatı askıda olan zirai mücadele alet ve makinelerinin imalatı veya ithalatı yapılamayacak.

Ruhsat sahibi firmalar, aynı özellikleri taşıyan bir başka firmaya ruhsatlarını devredebilecekler.

İHA’ların zirai mücadelede kullanılması

İnsansız hava aracı sistemlerinin bitki koruma ürünü uygulama üniteleri veya sistemlerinin, zirai mücadele amacıyla bitki koruma ürünü uygulamalarında kullanılabilmesi için Yönetmelik kapsamında Bakanlık tarafından ruhsatlandırılması gerekecek.

Bakanlık tarafından ruhsatlandırılan İHA sistemlerinin, zirai mücadele kapsamında bitki koruma ürünü uygulamalarında kullanılabilmesi için Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından yürütülen insansız hava aracı sistemlerine ilişkin mevzuat kapsamında yetkili otoritelerden uçuş şartları ve izni konularında gerekli izinlerin alınması gerekecek.

İHA’ların hangi tarımsal üretim alanında, hangi bitkisel ürünlerde ve hangi zararlı organizmalara karşı; hangi bitki koruma ürünü uygulamalarında kullanılabileceği, Meme tipi ve verdisi, uygulama normu, uçuş hızı ve yüksekliği gibi ilaçlama parametreleri Bakanlık tarafından belirlenecek.

Piyasaya arz ve internetten satış

Ruhsatı bulunmayan zirai mücadele alet ve makinelerinin ülke sınırları içinde imalatı, ithalatı, satışı ve kullanımı yasak olacak.

Bakanlık tarafından ruhsatlandırılan zirai mücadele alet ve makineleri, ruhsatında belirtilen ticari ismi ile ruhsata esas özelliklerine uygun şekilde piyasaya arz edilecek.

Bayilik izin belgesi düzenlenen satış yerleri dışında veya gezici olarak zirai mücadele alet ve makinesi satışı yapılamayacak.

Zirai mücadele alet ve makineleri ruhsat sahibi firmaları veya bayiler dışında, başka satıcı ve satış kanalları tarafından internet siteleri veya uzaktan iletişim araçları kanalı ile mesafeli sözleşme kapsamında elektronik ortamda satılamayacak.

Bayilik ve denetimler

Zirai mücadele alet ve makinelerinin satışları, bayilik izin belgesi almış gerçek ve tüzel kişiler tarafından yapılacak. Kamu kurumları ve kamu kurumu niteliğindeki kuruluşlar, birlikler ve kooperatifler, Yönetmelikte belirtilen şartları sağlamaları durumunda zirai mücadele alet ve makineleri bayiliği yapabilecekler.

Zirai mücadele alet ve makinelerine ilişkin denetimler ile ruhsat sahibi firmaların, işletmelerin ve bayilerin denetimleri, Genel Müdürlük, il müdürlüğü, yetki verilmesi durumunda ilçe müdürlüğü tarafından yapılacak.

Denetimler, konu ile ilgili alanda görevli en az iki kontrol görevlisi tarafından yılda en az bir kez olmak üzere gerekli görüldüğü hallerde yapılacak.

AB’de satılan ürünler için karşılıklı tanıma hükmü

Avrupa Birliği üyesi bir ülkede yasal olarak piyasada bulundurulan ürünlerin, Yönetmelik hükümleri çerçevesinde belirtilen kurallara uygun olduğu varsayılacak. Bu kuralların uygulanması, 12/3/2021 tarihli ve 31421 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Düzenlenmemiş Alanda Karşılıklı Tanıma Yönetmeliği hükümlerine tabi olacak.

Yönetmelik kapsamında yürütülen faaliyetlere ilişkin başvurularda, Bakanlık tarafından o yıl için belirlenen döner sermaye ücreti alınacak.

2/4/2011 tarihli ve 27893 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Zirai Mücadele Alet ve Makineleri Hakkında Yönetmelik yürürlükten kaldırılırken, daha önce izin belgesi ve ruhsat almış olanların hakları saklı kalacak.

Yönetmeliğin; Zirai mücadele alet ve makinelerinde bulunması gereken ek sistem ve üniteler başlıklı 20’nci ve Ruhsatlandırmada seçenek durumu başlıklı 21’inci maddeleri, yayımı tarihinden bir yıl sonra, diğer maddeleri yayımı tarihinde yürürlüğe girdi.

10 Haz 2021 - 10:22 - Tarım

Muhabir  Mehmet Ali Çıtak


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gıda Hattı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gıda Hattı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Gıda Hattı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gıda Hattı değil haberi geçen ajanstır.