FAO’dan Dünya Gıda Günü öncesinde çarpıcı veriler!

Her yıl 16 Ekim’de kutlanan Dünya Gıda Günü öncesinde sağlıksız beslenmenin yol açtığı sorunları verilerle ortaya koyan BM Gıda ve Tarım Örgütü (FAO), sağlıklı ve sürdürülebilir beslenmeyi herkese ulaşılabilir kılmak için tüm sektörlere eylem çağrısında bulunuyor. FAO, okullar ve gençleri de Uluslararası Dünya Gıda Günü Poster Yarışması’na katılmaya çağırdı.

FAO’dan Dünya Gıda Günü öncesinde çarpıcı veriler!
FAO’dan Dünya Gıda Günü öncesinde çarpıcı veriler!
+1
Haber albümü için resme tıklayın

Her yıl 16 Ekim’de kutlanan Dünya Gıda Günü öncesinde sağlıksız beslenmenin yol açtığı sorunları verilerle ortaya koyan BM Gıda ve Tarım Örgütü (FAO), sağlıklı ve sürdürülebilir beslenmeyi herkese ulaşılabilir kılmak için tüm sektörlere eylem çağrısında bulunuyor. FAO, okullar ve gençleri de Uluslararası Dünya Gıda Günü Poster Yarışması’na katılmaya çağırdı.

Dünya Gıda Günü, her yıl 16 Ekim’de BM Gıda ve Tarım Örgütü’nce (FAO) belirlenen bir tema çerçevesinde kutlanıyor. Bu yılın teması, sağlıklı ve sürdürülebilir beslenmeyi herkese ulaşılabilir kılmak için tüm sektörlere eylem çağrısında bulunuyor. Aynı zamanda, herkesi yediklerimiz konusunda düşünmeye davet ediyor.

Dünya Gıda Günü, sağlıklı beslenmeye odaklanıyor

FAO’dan yapılan açıklamaya göre, geçtiğimiz son birkaç on yılda yaşanan küreselleşme, kentleşme ve gelir artışı neticesinde, beslenme ve yeme alışkanlarımızda çarpıcı değişiklikler yaşandı. Sağlıksız beslenme ve hareketsiz yaşam tarzıyla da birleşerek obezite oranlarını tırmandırdı. Hem de sadece gelişmiş ülkelerde değil, açlığın ve obezitenin genellikle bir arada bulunduğu, düşük gelirli ülkelerde de. Bugün 670 milyondan fazla yetişkin, 120 milyon kız ve erkek çocuğu (5-19 yaş arası) obez ve 5 yaşın altında 40 milyonu aşkın çocuk fazla kilolu iken, 820 milyonu aşkın insan ise açlık çekiyor.

Sağlıksız beslenme, dünyada, bulaşıcı olmayan hastalıklarda ölümlere sebep olan risk faktörlerinin başında geliyor. Dünya çapındaki her beş ölümden biriyle ilişkilendirilmekte olan sağlıksız yeme alışkanlıkları, yılda 2 trilyon ABD dolarına yaklaşan maliyetiyle hükümetlerin sağlığa ayırdıkları bütçeleri üzerinde büyük bir yük oluşturuyor.

Obezite ve diğer yetersiz beslenme biçimleri yaklaşık her üç insandan birini etkiliyor ve tahminler, bu oranın 2025 yılı itibarıyla her iki kişiden biri şeklinde olacağını gösteriyor. Her ne kadar kötü beslenmenin azaltılmasını sağlayacak uygun maliyetli çözümler mevcut olsa da, hükümetler, işletmeler, çok uluslu şirketler, çiftçiler ve gıda üreticileri başta olmak üzere herkese bir rol düşüyor.

FAO’dan çarpıcı veriler

1. Dünya’da 820 milyonu aşkın insan açlık çekerken, 670 milyondan fazla yetişkin, 120 milyon erkek ve kız çocuğu (5-19 yaş arası) obez; 40 milyonu aşkın çocuk ise fazla kiloludur.

2. Beş yaşın altında 150 milyondan fazla çocuk boy kısalığı yaşarken, 50 milyonu aşkın çocuk ise düşük kiloludur.

3. Sağlıksız beslenme, hareketsiz yaşam tarzıyla birlikte sigara kullanımını geçerek, küresel çapta sakatlık ve ölümlerin bir numaralı risk faktörü haline gelmiştir.

4. Dünya nüfusunun çoğunluğu fazla kiloluluk ve obezitenin açlıktan daha fazla ölüme sebep olduğu ülkelerde yaşamaktadır.

5. Aynı hane içerisinde ve hatta aynı kişinin yaşam süresi içerisinde dahi farklı kötü beslenme türleri bir arada bulunabilmekte ve bu bir nesilden diğerine aktarılabilmektedir.

6. Her yıl obezitenin neden olduğu sağlık problemlerinin tedavisine yaklaşık 2 trilyon ABD Doları harcandığı tahmin edilmektedir.

7. Milyarlarca insan vücutlarının aktif ve sağlıklı bir yaşam sürmek için ihtiyaç duyduğu besinlerin eksikliğini çekmektedir.

8. Düşük ve orta gelirli ülkelerde işlenmiş gıda, et ve diğer hayvansal ürünlerin tüketiminin artmasına bağlı olarak gıda sisteminin sebep olduğu çevresel zarar, %50 ile %90 oranında artış gösterebilmektedir.

9. İnsanlık tarihi boyunca gıda amaçlı olarak ekilip biçilen 6.000 bitki türünden günümüzde sadece 8 tanesi günlük kalori miktarımızın %50’sinden fazlasını karşılamaktadır. Oysa bizler çok çeşitli besleyici gıdalara ihtiyaç duymaktayız.

10. İklim değişikliği, verimliliği azaltarak tarımsal ürünlerin hem kalitesini hem de miktarını tehdit etmektedir. Sıcaklıkların yükselmesi de su kıtlığını arttırarak pestisitler, bitkiler ve patojenler arasındaki ilişkinin bozulmasını ve balıkların boyutunun değişmesini şiddetlendirmektedir.

Dünya Gıda Günü Poster Yarışması

FAO, 16 Ekim Dünya Gıda Günü dolayısıyla, okullar ve gençleri de poster yarışmasına katılmaya davet etti.

Geçen yıl Bolivya’dan Hindistan’a, Azerbaycan’dan Güney Afrika’ya, dünyanın 192 ülkesinden 6.000’den fazla okulun katıldığı Uluslararası Dünya Gıda Günü Poster Yarışması, yalnızca gençlerin ve çocukların sağlıklı beslenme üzerindeki küresel diyaloğa dahil olmalarını sağlamakla kalmayacak, aynı zamanda onlara, kendilerinin ve ailelerinin yaşamlarını iyileştirmek için kullanabilecekleri araçları ve bilgiyi sunacak.

5-19 yaş grubundakilerin katılabildiği yarışma, gençleri kendi beslenmeleri hakkında daha bilinçli olmaya, gereken değişimin gerçekleşmesi ve bununla ilgili toplumun her kesimine (özel sektörden ülkelere, karar vericilerden çiftçilere, akademisyenlere ve daha nicelerine!) düşen sorumluluklar konusunda farkındalığın arttırılması için onları değişimin ve umudun elçileri olmaya teşvik ediyor.

FAO açıklamasında, “Gençleri bugünlerini ve geleceklerini ilgilendiren bu diyaloğa dahil ederek, onlara geleceğin zorluklarıyla yüzleşebilmeleri için ihtiyaç duyacakları donanımı sunabiliriz” denildi.

03 Eyl 2019 - 11:45 - Gıda

Muhabir  Mehmet Ali Çıtak


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gıda Hattı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gıda Hattı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Gıda Hattı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gıda Hattı değil haberi geçen ajanstır.