Elektrikte KDV indirimi ile kademe düzenlemeleri yürürlüğe girdi

Cumhurbaşkanı Kararı ile meskenler ve tarımsal sulamada kullanılan elektrik yüzde 8 KDV’ye tabi ürünlerin bulunduğu listeye alınırken, meskenler için kademeli tarifedeki yeni düzenleme de EPDK kararlarıyla yürürlüğe girdi.

Elektrikte KDV indirimi ile kademe düzenlemeleri yürürlüğe girdi
Elektrikte KDV indirimi ile kademe düzenlemeleri yürürlüğe girdi
Haber albümü için resme tıklayın

Cumhurbaşkanı Kararı ile meskenler ve tarımsal sulamada kullanılan elektrik yüzde 8 KDV’ye tabi ürünlerin bulunduğu listeye alınırken, meskenler için kademeli tarifedeki yeni düzenleme de EPDK kararlarıyla yürürlüğe girdi.

Mal ve Hizmetlere Uygulanacak Katma Değer Vergisi Oranlarının Tespitine İlişkin Kararda Değişiklik Yapılmasına Dair Karar (Karar Sayısı: 5249), 1 Mart 2022 tarihli Resmi Gazete’de yayımlandı.

Mesken ve tarımsal sulama elektriğinde KDV yüzde 8’e indi

Kararla, Mal ve Hizmetlere Uygulanacak Katma Değer Vergisi Oranlarının Tespitine İlişkin Karar’ın eki listelerden yüzde 8 KDV’ye tabi ürünlerin olduğu II sayılı listeye, “Mesken ve tarımsal sulama abone gruplarına yapılan elektrik teslimleri” satırı eklendi.

Yayımlandığı tarihten itibaren tahakkuk ettirilen bedellere uygulanmak üzere yayımı tarihinde yürürlüğe giren Karara göre, 1 Mart 2022 tarihi itibariyle mesken ve tarımsal sulamada kullanılan elektrik bedellerini yansıtan faturalarda KDV, yüzde 8 olarak uygulanacak.

EPDK Kararı: Dernek, vakıf ve cemevleri de mesken abonesi

Enerji Piyasası Düzenleme Kurulunun 24/02/2022 Tarihli ve 10817 Sayılı Kararı da, Resmi Gazete’de yayımlandı.

Dağıtım Lisansı Sahibi Tüzel Kişiler ve Görevli Tedarik Şirketlerinin Tarife Uygulamalarına İlişkin Usul ve Esaslar’da yapılan ve yayımı tarihinde yürürlüğe giren değişiklikle, mesken abone grubunun kapsamı genişletildi. Böylece 1 Mart 2022 tarihi itibariyle geçerli olmak üzere iktisadi işletmeleri hariç olmak üzere dernek ve vakıf merkezleri ile bunların şubeleri, cemevleri, köylerde içme suyu temini ve dağıtımı amaçlı kullanılan tesisler, mesken abone grubu kapsamına alındı.

Kademeli tarifede seviye yükseldi

Enerji Piyasası Düzenleme Kurulunun 28/02/2022 Tarihli ve 10818, 10819, 10820 Sayılı Kararları ile de;

1 Mart 2022 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere mesken aboneleri için halen 7 kWh olan düşük kademe limiti günlük 8 kWh (aylık 240 kWh) olarak güncellendi. Yapılan yüzde 10’luk KDV indirimi ile birlikte mesken abonelerinin günlük 8 kWh’e kadar olan tüketim miktarları için nihai fiyat 1,26 TL/kWh, günlük tüketimlerinin 8 kWh’ın üstündeki kısmı için ise 1,89 TL/kWh olarak uygulanacak.

EPDK’nın bir diğer kararıyla da, ticarethane statüsündeki abonelikler için de kademe uygulamasına geçildi. Mart ayından itibaren ilgili abonelerin günlük 30 kWh’e (aylık 900 kWh) kadar tüketimleri için yüzde 25 oranında indirim yapıldı. Böylece bu kademedeki ticarethane abonelerinin günlük 30 kWh’e kadar olan tüketim miktarları için nihai fiyat 2,05 TL/kWh olarak uygulanacak.

01 Mar 2022 - 07:31 - Ekonomi

Mahreç  Mehmet Ali Çıtak


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gıda Hattı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gıda Hattı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gıda Hattı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gıda Hattı değil haberi geçen ajanstır.