Türkiye’de bir ilk! Enzime dirençli nişasta üretimi başladı

Demirpolat Şirketler Grubu tarafından, TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi Gıda Enstitüsü Laboratuvarlarında geliştirilen enzime dirençli nişasta lisansı devralınarak inşa edilen Türkiye’nin ilk enzime dirençli nişasta tesisi açıldı.

Türkiye’de bir ilk! Enzime dirençli nişasta üretimi başladı
Türkiye’de bir ilk! Enzime dirençli nişasta üretimi başladı
+4
Haber albümü için resme tıklayın

Demirpolat Şirketler Grubu tarafından, TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi Gıda Enstitüsü Laboratuvarlarında geliştirilen enzime dirençli nişasta lisansı devralınarak inşa edilen Türkiye’nin ilk enzime dirençli nişasta tesisi açıldı.

Konya Organize Sanayi Bölgesi’ndeki Türkiye’nin ilk enzime dirençli nişasta tesisinin açılışı, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, Konya Valisi Yakup Canbolat, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Sorgun, Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Ticaret Borsası Başkanı Hüseyin Çevik, Sanayi Odası Başkanı Memiş Kütükcü, Ticaret Odası Başkanı Selçuk Öztürk ve belediye başkanlarının katılımıyla yapıldı.

“Bilim ve girişimci eşgüdümünün örneği”

Açılıştaki konuşmasına fabrikanın Konya’ya ve ülkeye bereket getirmesini dileyerek başlayan Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Konya her anlamda Türkiye’nin sembol şehirlerinden bir tanesidir. Üretimin, ihracatın, sanayinin ve tarımın merkez şehirlerinde biri olan Konya, birçok sektörde önemli potansiyellere sahiptir. 2017 yılının ilk 11 ayından 1 milyar 417 milyon dolar ihracat rakamını yakalayan Konya’mız, bu seneyi 1,5 milyar doların üstünde bir rakamla kapatacak. 2018 yılında bu rakamın büyüyeceğine inanıyorum.

Yaklaşık 500 ihracatçı firmanın bulunduğu Konya, en fazla ihracat yapan iller sıralamasında 13. sıradadır. 9 adet organize sanayi bölgesi, 39 sanayi sitesi, 14 özel sanayi sitesi, Organize hayvancılık bölgesi ve teknoloji geliştirme bölgesi, Konya sanayisinin ve ekonomisinin kat ettiği mesafeyi göstermektedir.

Türkiye’nin TÜBİTAK destekli ilk bilim merkezinin de olduğu Konya’mız, makine imalatı, tarım makineleri, otomotiv yan sanayi, gıda, metal döküm, ayakkabı imalat sanayi gibi alanlarda fark oluşturan bir şehirdir. Tüm bu rakamlar bize şunu söylemektedir; Konya artık geri dönülmez şekilde büyüyecek, gelişecek ve birçok alanda Türkiye’ye öncülük edecektir. Enzime dirençli nişasta fabrikası, bilim ve girişimci eşgüdümünün en güzel örneğidir.”

“Girişimci ve sanayicilere desteğimiz devam edecek”

KOSGEB bütçesine ayırdıkları kaynağı geçen yıla göre yüzde 60 oranında artırdıklarını belirten Bakan Özlü, şu bilgileri verdi:

“Bir ülkenin en değerli hazinesi girişimcilerdir. 'Ne kadar çok girişimciniz varsa o kadar büyüksünüz’ demektir. Bugün dünyanın bütün üretim mekanizmaları, sanayi çarkları ve gelenekleri, girişimcilerin hayallerinden beslenmektedir. Bu yüzden bu ruhu canlı ve diri tutmak zorundayız.

Bakanlık olarak bütün girişimci ve sanayicilere destek vermeye devam ediyoruz. Genç girişimcilerimizi desteklemek, KOBİ'lerimizin markalaşması ve kurumsallaşması, Ar-Ge faaliyetlerini geliştirmesi, üretim kapasitelerini artırması amacıyla KOSGEB bütçesine ayırdığımız kaynağı geçen yıla göre yüzde 60 oranında artırdık. 2018’de 1,7 milyar liraya çıkardık. Yine 2010-2017 Kasım döneminde kendi işini kuran 45 binden fazla girişimcimize 1 milyar lira destek sağladık. 21 binden fazla kadın girişimcimizi de istifade ettirdik. 18-29 yaşları arasında yaklaşık 13 bin genç girişimciye toplamda 300 milyon lira destek verdik. Yine KOSGEB’in yaptığı çalışmalar sonucunda son 7 yılda çeşitli destek programlarıyla 100 bin kişiye istihdam sağladık.”

“Milli ve yerli duruşumuzdan taviz vermeyeceğiz”

Türkiye’nin bütün şehirleri ve sektörleriyle büyümeye devam ettiğini belirten Faruk Özlü, “Bilim, teknoloji ve sanayide milli ve yerli olan her şeyi desteklemeye devam edeceğiz. Türkiye bütün şehirleriyle ve sektörleriyle büyümeye devam ediyor. Bunu çeşitli argümanlarla küçümsemeye çalışanlar var. Hiçbir kimse bu başarıyı küçümseyemez. Üç çeyrektir rekor kıran büyümemiz, istismara fırsat vermeyecek şekilde sağlam, güçlü, istikrarlı ve tertemiz, organik bir büyümedir. Sadece muhalefet etmek için konuşanlar, konuşmaya devam etsinler. Onlar konuşur, biz yaparız. İş, ihracata, projeye ve vizyona geldiğinde maalesef söyleyecek söz bulamıyorlar. Türkiye’nin otomobili projesini bile hafife alıyorlar, istismar etmeye çalışıyorlar. İnşallah Cumhurbaşkanımızın ifade ettiği tarihte ve süre içerisinde projemizi hayata geçireceğiz. Milli ve yerli duruşumuzdan hiçbir zaman taviz vermedik, vermeyeceğiz. Bilim, teknoloji ve sanayide milli ve yerli olan her şeyi desteklemeye devam edeceğiz” diye konuştu.

“Obezite ve diyabetle mücadeleye katkı sağlayacak”

Açılışta konuşan Konya Valisi Yakup Canbolat da, tesislerin obezite ve diyabette mücadeleye önemli derecede katkısı olacağını belirterek, şunları kaydetti:

“İlimiz gerek devletimizin gerçekleştirdiği gerekse özel sektörün kazandırdığı yatırımlarla sürekli bir gelişme içerisindedir. Küresel rekabetin şartlarını çok iyi kavrayan girişimcilerimiz, ürettiği mal ve hizmetlerle dünyanın her yerinde rekabete girebilmektedirler. Sanayi tesisleri geniş istihdam imkânlarının oluşturulması, teşebbüs kabiliyetinin geliştirilmesi ve sermaye birikimlerinin yatırımlara yönlendirilmesi açısından önemli bir işlevi yerine getirmektedirler.

7,5 milyara yaklaşan ve giderek artmakta olan dünya nüfusu ile birlikte gıda sektörü, artan ihtiyaçların karşılanması adına hayati ve vazgeçilmez bir sektör haline gelmiştir. Unutulmamalıdır ki; bir gıda ürününün telafisi ancak başka bir gıda ürünüyle telafi olmaktadır. Demirpolat Şirketler Gurubunun TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi ile yapmış olduğu anlaşma sonucunda Türkiye’nin ilk enzime dirençli nişasta üretim tesislerini ülkemize kazandırması gıda anlamında son derece önemli bir gelişmedir. Obezite ve diyabette mücadeleye de önemli derecede katkı sağlayacaktır.”

“Amacımız para kazanmak değil, Afrika’daki insanlara yetişmek”

Türkiye’nin ilk enzime dirençli nişasta tesisini kurduklarını belirten Demirpolat Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Nurettin Demirpolat da, en doğal bebek maması fabrikasını da yakında kazandıracaklarını bildirdi. Demirpolat, şunları söyledi:

“Toprak, üzerinde yaşayanlara nankörlük etmeyen bir nimettir. Bundan dolayı toprakla dost olmak gerek. Biz süresini bilmediğimiz yıldan sonra kavuşacağımız toprakla dost olmayı seçtik. Onun ürettiği en güzel mahsullerden biri olan buğdayı hayatımızın merkezine aldık. Bugün buğdaydan, yani undan nasıl yararlanabiliriz derdindeyiz. Halkımıza, ülkemize ve dünyaya daha nasıl faydalı olabiliriz düşüncesindeyiz. Daha çok katma değerli ürünler üreterek, ihracatımızı artırarak Türk buğdayını dünyaya tanıtmak derdindeyiz.

TÜBİTAK'tan lisans devri

Açılışını yapmış olduğumuz tesisimizde bu düşüncenin ürünüdür. Tesisimiz açlık sınırındaki insanlar için bir karışım üretiyor. Biz para kazanmaktan daha çok, Afrika’nın en ücra köşesindeki insanlara yetişmek istiyoruz. Bu tesislerimizi de bunun için kurduk. Yaşam koşullarının ve teknolojinin getirmiş olduğu kolaylıklar sağlığımızı olumsuz yönde etkilemektedir. Bu sebeple tükettiğimiz unu daha nitelikli hale getirmeye çalıştık ve TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi Gıda Enstitüsü Laboratuvarlarında geliştirilen enzime dirençli nişasta lisansını devir aldık. Kendi imkânlarımızla laboratuvar ortamında geliştirilen projeyi endüstriyel ortama taşıdık, Türkiye’nin ilk enzime dirençli nişasta tesisini kurduk. Bugünden sonra amacımız insanlığa faydalı olmaktır. Yakın gelecekte de en doğal bebek mamasını kazandırmayı planlıyoruz.”

28 Ara 2017 - 10:21 - Güncel

Muhabir  Mehmet Ali Çıtak


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gıda Hattı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gıda Hattı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Gıda Hattı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gıda Hattı değil haberi geçen ajanstır.