CHP'li belediyeler, İçişleri Bakanlığı’nın “Yardım toplama” Genelgesi için yargıya gidiyor

CHP’li belediyelerin koronavirüs salgını nedeniyle zor duruma düşen kesimlere destek için başlattıkları bağış kampanyası, İçişleri Bakanlığının genelgesi ile zora girdi. TBMM’de iktidarla muhalefeti de karşı karşıya getiren tartışmada Bakanlık, para toplanabilmesi için 2860 sayılı Yardım Toplama Kanunu hükümlerine uyulması gerektiği iddiasında… Bağış hesaplarına kamu bankasının bloke koyduğu CHP’li belediyeler, genelgenin iptali için yargıya başvuracak.

CHP'li belediyeler, İçişleri Bakanlığı’nın “Yardım toplama” Genelgesi için yargıya gidiyor
CHP'li belediyeler, İçişleri Bakanlığı’nın “Yardım toplama” Genelgesi için yargıya gidiyor
+2
Haber albümü için resme tıklayın

CHP’li belediyelerin koronavirüs salgını nedeniyle zor duruma düşen kesimlere destek için başlattıkları bağış kampanyası, İçişleri Bakanlığının genelgesi ile zora girdi. TBMM’de iktidarla muhalefeti de karşı karşıya getiren tartışmada Bakanlık, para toplanabilmesi için 2860 sayılı Yardım Toplama Kanunu hükümlerine uyulması gerektiği iddiasında… Bağış hesaplarına kamu bankasının bloke koyduğu CHP’li belediyeler, genelgenin iptali için yargıya başvuracak.

Koronavirüs (covid-19) salgınının yayılmasının önlenmesi amacıyla Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu’nun tavsiyeleri doğrultusunda sosyal temasın azaltılması için alınan tedbirler, pek çok sektörde işletmelerin kapılarını kapatmasına yol açarken, birçok sektörde de işler durma noktasına geldi.

CHP’li belediyeler bağış kampanyaları başlattı

Bu durum başta Ankara, İstanbul, İzmir olmak üzere CHP’li Büyükşehir Belediyeleri ile diğer il belediyelerini harekete geçirdi.

Düzenlenen kampanyalarla iş çevreleri ile hayırseverlerin ayni ve nakdi bağışları, ihtiyaç sahipleri ile buluşturulmak üzere koordine edilmeye başlandı.

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, “Dayanışma İçin 6 Milyon Tek Yürek” bağış kampanyasına ilişkin olarak, “Salgın nedeniyle sokağa çıkamayan ve yeterli geliri olmayan insanların gıda ihtiyaçlarının karşılanması gerektiği gibi; bu süreçte işini veya gelir olanaklarını kaybetmek durumunda kalan berberden terziye, garsondan küçük esnafa, pazarcıdan ve taksiciye varıncaya kadar çok sayıda Ankaralının ekonomik olarak da desteklenmesi gerekiyor. Bu bağlamda hem Büyükşehir Belediyemizin imkanlarını zorlayarak hem de Ankaralıların birbiriyle dayanışmasını teşvik ederek salgına karşı kapsamlı bir ekonomik mücadele vermeyi planladık” açıklamasını yaptı.

Kamu bankası bağış hesaplarına bloke koydu

Ancak beklenmeyen bir gelişme oldu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Ulusal Sesleniş konuşmasında “Biz Bize Yeteriz Türkiyem” kampanyasına start vermesinin ardından, belediyelerin bağışçılar için kamu bankasında açtığı hesaplara bloke konuldu, İçişleri Bakanlığı da il valiliklerine yardım kampanyalarına ilişkin genelge gönderdi.

İçişleri Bakanlığı’ndan “yardım toplama” açıklaması

Son olarak İçişleri Bakanlığı’nın internet sitesinde yer alan açıklamada; kamuoyunda, TBMM’nin iradesi ile yasalaşan 2860 sayılı Yardım Toplama Kanunun uygulanmasının altını çizmek için Valiliklere gönderilen genelgeye ilişkin yapılan değerlendirmeler nedeniyle açıklama yapılması zorunluluğunun oluştuğu bildirdi.

“2860 sayılı Yardım Toplama Kanununda kamu yararına uygun olarak, amaçlarını gerçekleştirmek, muhtaç kişilere yardım sağlamak ve kamu hizmetlerinden bir veya birkaçını gerçekleştirmek ya da destek olmak üzere gerçek kişiler, dernekler, kurumlar, vakıflar, spor kulüpleri, gazete ve dergilerin Kanunu 6’ıncı maddesi gereğince yetkili makamlardan izin almak şartı ile yardım toplayabilecekleri düzenlenmiştir.

“Yardım toplanabilmesi için validen izin alınmalı”

Gerçek kişiler, kurumlar, dernek ve vakıfların, bir banka hesabını ilan ederek veya bir makbuz karşılığında para toplayabilmesi için muhakkak bu Kanun hükümlerine uygun hareket etmesi gerekir.

Bu kapsamda yardım toplamak için yardım toplanacak yer bir ilin birden fazla ilçesini kapsıyorsa o ilin valisi, yardım toplama faaliyeti birden fazla ili kapsıyorsa yardım toplama faaliyetine girişecek gerçek veya tüzel kişilerin yerleşim yerinin bulunduğu ilin valisinden izin alınması gerekmektedir. Bununla beraber Kanunda izni veren valilik tarafından ilgili valiliklere ve İçişleri Bakanlığına bilgi verileceği hüküm altına alınmıştır.

Ayrıca anılan Kanunun 6’ıncı maddesinde Cumhurbaşkanı kararı ile kurumlar, dernek ve vakıfların valiliklerden izin almaksızın yardım toplayabileceği de hüküm altına alınmıştır.

Belediyelerin bağış toplamaları

Ancak son günlerde yerel yönetimler başta olmak üzere bazı kurum, vakıf ve derneklerin 2860 sayılı Yardım Toplama Kanununun açık hükümlerine rağmen herhangi bir izin almadan bazı banka hesapları ilan ederek yardım toplama faaliyetine giriştikleri görülmüştür.

Belediyeler, 5393 sayılı Belediye Kanunu ve 5216 sayılı Büyükşehir Belediyesi Kanununda kendilerine verilen görevler çerçevesinde; şartlı/şartsız bağış yapmak isteyen vatandaşların her işlem için ayrı ayrı olmak üzere başvurusundan sonra belediyenin görevleri ile sınırlı olmak üzere bağış alabilmektedir. Şartlı bağışlar için her bir vatandaşın bireysel müracaatından sonra 5393 sayılı Belediye Kanununun 18/g maddesi gereğince belediye meclisinin kararı bağış kabul edebilmektedir.

“Belediye Kanunu ile bağışlar düzenlenmiş durumda”

Yine her bir vatandaşın bireysel başvurusundan sonra 5393 sayılı Belediye Kanununun 38/l maddesi gereğince belediye başkanının onayından sonra şartsız bağışlar alabilmektedirler. Görüleceği üzere Belediye Kanunun ile düzenlenen husus net bir şekilde BAĞIŞTIR ve her bir vatandaşın başvurusu üzerine yetkili organın vereceği kararlar çerçevesinde işlem yapılabilecektir. 2860 sayılı Yardım Toplama Kanununun yardım toplaması hususları ile bir ilişkisi bulunmamaktadır.

Sonuç olarak, bir hesap açılarak ve/veya makbuz karşılığında, başkaca bir idari işlem olmaksızın ilan edilen bir kampanya ile vatandaşlardan para/yardım toplanabilmesi ancak 2860 sayılı Yardım Toplama Kanunu hükümlerinin usul ve esasları çerçevesinde olmaktadır.

Yardım Toplama Kanunu’na aykırılık iddiası!

Bunun için de;

Doğrudan Cumhurbaşkanlığınca belli bir kuruma, kişiye, vakıf ve derneğe görev verilmesi veya yetkilendirme yapılması,

Yardımın kapsamına göre il valisinden izin alınması gerekmektedir.

Belirtilen yasal düzenlemelere uyulmadan yapılacak yardım toplama faaliyetleri, 2860 sayılı Yardım Toplama Kanununa açıkça aykırılık teşkil edecektir. Bu kapsamda Bakanlığımız yapılacak tespitlerde, Yardım Toplama Kanunu hükümlerine aykırı faaliyet yürütenler hakkında ilgili Kanunun 6’ncı maddesinin “İzin alınmadan girişilen yardım toplama faaliyetleri güvenlik kuvvetlerince derhal menedilir ve sorumlular hakkında kovuşturma yapılır.” hükmü çerçevesinde gerekli işlemleri her aykırılıkta yaptığı gibi yapacaktır/yapmaktadır. Bakanlığımızca korunmaya çalışılan hususun 2860 sayılı Yardım Toplama Kanunu hükümleri yani Kanun koyucunun TBMM’nin iradesi ve kamu düzenin tesisidir.”

İstanbul ve Ankara Büyükşehir Belediyesi yargıya başvuruyor!

Bu gelişmelerin ardından Ankara ve İstanbul’un da aralarında olduğu 11 büyükşehir belediyesi, İçişleri Bakanlığı genelgesinin iptali ve yürütmenin durdurulması için dava açacak.

Bakanlığın genelgesinin iptali ve yürütmenin durdurulması istemi ile Danıştay’a başvuracak olan İBB, bağış için açılan hesabı donduran kamu bankası hakkında da suç duyurusunda bulunacak. Ayrıca bankaların bloke işlemlerini kaldırmak için de adli yargıda ihtiyati tedbir talebiyle ve iptal istemi ile dava açılacak.

Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin de bağış kampanyası için kullanılan banka hesaplarına bloke konulmasıyla ilgili olarak İdare Mahkemesi’ne dava açacağı öğrenildi.

01 Nis 2020 - 05:35 - Güncel

Muhabir  Mehmet Ali Çıtak


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gıda Hattı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gıda Hattı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Gıda Hattı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gıda Hattı değil haberi geçen ajanstır.