Ziraat Mühendisleri Odası seçimlerinde büyük çekişme!

Üç ayrı grubun yarıştığı Ziraat Mühendisleri Odası (ZMO) İzmir Şubesi seçimlerinde, 28. Dönem Yönetim Kurulu seçildi. ZMO İzmir Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Ferdan Çiftçi oldu.

Ziraat Mühendisleri Odası seçimlerinde büyük çekişme!
Ziraat Mühendisleri Odası seçimlerinde büyük çekişme!
+4
Haber albümü için resme tıklayın

Üç ayrı grubun yarıştığı Ziraat Mühendisleri Odası (ZMO) İzmir Şubesi seçimlerinde, 28. Dönem Yönetim Kurulu seçildi. ZMO İzmir Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Ferdan Çiftçi oldu.

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Ziraat Mühendisleri Odası (ZMO) İzmir Şubesi 28. Dönem Olağan Genel Kurulu’nda, Birlik ve Dayanışma Grubu, Tarımcılar Elele Grubu ve Dinamik Ziraat Mühendisleri Grubu, yönetim kurulu için aday oldu.

İki gruptan isimler yönetim kuruluna girdi

Divan Başkanlığını Akın Birdal’ın üstlendiği genel kurulda, yapılan seçimlerde ZMO İzmir Şubesi 28. Dönem Yönetim Kurulu ile Üst Kurul delegasyonu belirlendi.

Yapılan oylamada 1.374 üye oy kullandı ve yönetim kuruluna asılda ve yedekte Birlik ve Dayanışma Grubundan 5, Tarımcılar Elele grubundan 2 kişi girdi.

Oda Ana Yönetmeliği doğrultusunda Divan Başkanı Akın Birdal başkanlığında gerçekleştirilen ilk toplantıda yapılan görev dağılımı sonucunda Ziraat Mühendisleri Odası İzmir Şubesi 28. Dönem Yönetim Kurulu Başkanlığı’na Ferdan Çiftçi seçilirken, Prof. Dr. Harun Raşit Uysal da Yönetim Kurulu Üyesi oldu.

ZMO İzmir Şube Yönetim Kurulu

Sonuç Bildirgesi

ZMO İzmir Şubesi Genel Kurul iradesiyle hazırlanan sonuç bildirgesinde. demokrasi vurgusu, barış talebi, tarım sektörünün içinde bulunduğu olumsuz tablo ve Ziraat, Su Ürünleri ve Tütün Teknoloji Mühendislerinin bu olumsuz tablodan etkilenmesi ön plana çıktı. Bildirgede, tarımdaki mevcut tabloya ilişkin şu değerlendirmeler yer aldı:

“2016 ve 2017 yıllarında ülkemiz çiftçisi ve meslektaşlarımız zor yıllar geçirdiler.

Çiftçilerimizin yüksek girdi maliyetleri düşük ürün fiyatları ve kredi faiz finansman kıskacı altında, küresel iklim değişikliğinden kaynaklı bir yılı geride bıraktığını görüyoruz. Bunlardan sadece çiftçilerimiz değil, çiftçilerimize girdi sağlayan tohum, bitki koruma ve gübre bayilerimizde olumsuz etkilenmiş ve sattıkları ürünlerin tahsilatında sıkıntı yaşadıkları için zor günlerden geçmektedirler. Bununda sebebi her yıl devreden olumsuz bakiyelerin katlanarak artmasıdır. 2002 yılında çiftçinin bankalarda takibe düşen kredi borcu 200 milyon TL iken, bu rakam 2017 sonu itibariyle 2 Milyar TL’ye ulaşmıştır.

“İthalat cenneti olduk”

Tarım sektörüne daha yakından baktığımızda tabloyu daha net görebiliriz. 16 yıldır ülkeyi tek başına yöneten AKP, 15 yılın sonunda Milli Tarım Politikasını açıklamıştır. İzmir’de açıklanan bu politikanın neresi milli olduğu pek anlaşılamadı. Çünkü bu politikanın açıklandığı yıl olan 2017 yılı, tarımda ithalat cenneti oldu. 27 Haziran’da yayınlanan Bakanlar Kurulu kararıyla Kırmızı Et, Arpa Buğday ve Canlı Büyükbaş’ta ithalat vergileri %130lardan %26’ya kadar çekildi. Bu yetmedi hemen bir ay sonra Faruk Çelik’in yerine gelen Ahmet Eşref Fakıbaba ile birlikte gümrük vergileri 29 Temmuz kararnamesiyle sıfırlandı. Bu üreticinin çöküşü anlamına geliyordu.

Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre, 2017 yılının ilk 9 aylık döneminde Türkiye ekonomisi yüzde 7,4 büyürken, aynı dönemde tarım yüzde 3,3 büyüdü. Yılın üçüncü çeyreğinde ise ekonomideki büyüme yüzde 11,1 ile rekor kırarken tarımdaki büyüme sadece yüzde 2,8 oldu.

Tarımsal destekler

Olumsuzluklar bunlarla sınırlı değildi elbette. Hiçbir zaman yeterli olmayan ve zamanında açıklanmayan tarımsal destekler, 2017’de ilk kez 18 Ağustosta açıklanarak bir gecikme rekoru kırıldı. Tarımsal destekler yine Tarım Kanununun emrettiği Gayri Safi Milli Hasılanın %1’ine yaklaşmadı, yine %0,6 düzeyinde kaldı. 2002 yılında 94 kuruş olan mazot, 2017 yılı sonunda 5 TL’yi geçti.”

2016 ve 2017 yıllarında ülkemizin sosyal siyasi ve ekonomik açıdan da zor günler geçirdiğine dikkat çekilen sonuç bildirgesinde, “Hem içeride hem dışarıda barış ve huzur ortamı tesis edilmelidir. Ancak barış ve huzur ortamında tüm sorunlarımızı sağlıklı bir şekilde tartışabilir, tarımı, sanayisi vb. sektörleriyle kalkınmış, kalkınmadan elde ettiği geliri adil bir şekilde paylaşan, özgür demokratik bir Türkiye'yi birlikte kurabiliriz” denildi.

Ziraat mühendislerinin istihdam sorunu

Tarım Bakanlığının mevzuat değişiklikleri ile uygulamaya koyduğu istihdam stratejisinin, ziraat mühendislerinin istihdamında haksız daralma ve hak kayıplarına yol açtığı vurgulanan bildirgede, “Zootekni bölümü, mezunu meslektaşlarımızın birçok yetkisi elinden alınmış istihdam alanları daraltılmıştır. Tarımsal yapılar ve sulama bölümü mezunu meslektaşlarımızın da, odamızın bu konuda açmış ve kazanmış olduğu davalar olmasına karşın ne yazık ki yetkileri Tarım Bakanlığı tarafından kullandırılmamaktadır. Yine Bitki Koruma alanına diğer meslek grupları eczacılar kimya mühendisi ve kimyagerler 1950'li yılların kanunları işletilerek dahil edilmiştir. Odamızın tüm bu süreçleri dikkatli bir şekilde takip etmiş gerek mevzuat görüşleri gerek basın açıklamaları ve demokratik tepkileri ortaya koymuş ve mücadele etmiştir. Ancak AKP'nin mutlak iktidarı tüm bu tepkilere kulaklarını tıkamış ve bildiğini okumaya devam etmiştir. Bunun da sebebi ülkedeki demokrasi eksikliğidir. Bu nedenledir ki meslek ve meslektaş hakları mücadelesi aynı zamanda demokrasi mücadelesidir” ifadelerine yer verildi.

13 Şub 2018 - 13:01 - Güncel

Muhabir  Mehmet Ali Çıtak


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gıda Hattı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gıda Hattı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Gıda Hattı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gıda Hattı değil haberi geçen ajanstır.