Diyanet “fiyat fetvası” tartışmalarına açıklık getirdi!

Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu, bir kurul fetvasında geçen hadis-i şerifin gündeme gelmesine ilişkin açıklama yaptı, yorum yapanları özenli olmaya çağırdı.

Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu, bir kurul fetvasında geçen hadis-i şerifin gündeme gelmesine ilişkin açıklama yaptı, yorum yapanları özenli olmaya çağırdı.

Din İşleri Yüksek Kurulu, son günlerde özellikle sosyal medyada tartışılan fetvayla ilgili bir açıklama yaptı.

Din İşleri Yüksek Kurulu tarafından yapılan açıklamada, bir kurul fetvasında geçen hadis-i şerifin bazı medya mecralarında bağlamından kopartılarak gündeme getirildiği ifade edildi.

“İslam dininin kesin bir kâr haddi koymadığının ve bunu piyasa şartlarına bıraktığının” altının çizildiği açıklamada, özellikle sosyal medyada yer alan, alaya alır nitelikteki ifadelerin saygısızlık olduğu belirtildi.

Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu’nun açıklaması şu şekilde:

Bugün, Din İşleri Yüksek Kurulumuz tarafından 2017 yılında hazırlanmış bir kurul fetvasında geçen hadis-i şerifin bazı medya mecralarında bağlamından kopartılarak gündeme taşınması üzerine aşağıdaki hususların kamuoyuyla paylaşılmasında fayda mülahaza edilmiştir:

Usul olarak, hadis rivayetleri, diğer deliller ile birlikte ve bağlamı dikkate alınarak anlaşılmalıdır. “Şüphe yok ki, fiyatları tayin eden, darlık ve bolluk veren, rızıklandıran ancak Allah’tır…” şeklinde nakledilen rivayette kastedilen, 2012 yılında Başkanlığımız tarafından yayımlanan “Hadislerle İslam” adlı eserde açıklandığı üzere şudur:

İslam dininde fiyat sınırlamasına ilişkin nasıl bir anlayış var?

Hz. Peygamber, ticârî işlemlerde spekülasyona, belirsizliğe ve taraflar arasında anlaşmazlığa yol açacak her tür muameleye mâni olduğu ve fiilî tedbir aldığı hâlde, fiyat konusunda sınırlama getirmeyi uygun bulmamıştır.

Zira fiyatların sınırlandırılması, şehir dışından Medine çarşısına mal getirerek satan tüccarların, kendilerine başka pazarlar aramasına sebep olacak, dolayısıyla Müslüman şehir halkının sıkıntı yaşaması ve karaborsacılığa yenik düşmesi gibi bir sonuç oluşturabilecekti.

Savaş şartlarının etkisini gösterdiği Medine çarşısını bir kez daha altüst edebilecek bir uygulama olacağı gerekçesiyle Hz. Peygamber’in kaçındığı fiyat sınırlaması, sonraki yüzyıllarda İslâm toplumlarında ortaya çıkan yeni şartlar doğrultusunda yeniden gündeme getirilmiş ve fiyatların aşırı derecede yükseltilmesini engelleyecek şekilde tedbirler alınmasına izin verilmiştir.

İslâm alimleri, doğuracağı neticeler açısından bu uygulamanın, Hz. Peygamber’in dikkate aldığı maksatlara uygun olduğunu belirtmişlerdir. (Hadislerle İslam, V, 114. )

“İslim dini kesin bir kâr haddi koymuyor”

Ayrıca üzülerek belirtelim ki, ‘İslam dininin kesin bir kâr haddi koymadığının ve bunu piyasa şartlarına bıraktığının’ anlatıldığı cevap, bazı medya mecralarında dini değerlerin hedefe konulduğu, metin içerisinde yer alan hadis-i şerifin alaya alındığı bir noktaya taşınmıştır. Yüce dinimiz İslam’ın ilkelerinin bilgisizce alaya alınması, en hafif tabirle saygısızlıktır.

Bu konuda yazan, konuşan, yorum yapan herkesi son derece özenli ve dikkatli olmaya davet ediyoruz.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu açıklamasını sosyal medya hesabından da yayınladı.

29 Tem 2022 - 13:55 - Güncel

Mahreç  Baran Wp


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gıda Hattı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gıda Hattı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gıda Hattı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gıda Hattı değil haberi geçen ajanstır.