Plastik poşet yasağı haberine sektörden tepki!

Türkiye Perakendeciler Federasyonu (TPF) Başkanı Mustafa Altunbilek’in marketlerde plastik poşet kullanımının 2018 yılı başında yasaklanacağı açıklamasına, Türk Plastik Sanayicileri Araştırma, Geliştirme ve Eğitim Vakfı (PAGEV) Başkanı Yavuz Eroğlu’ndan yanıt geldi. Eroğlu “Plastik poşetlerin yasaklanması söz konusu değildir. Poşetlerin para ile satılması uygulaması ise 2019 yılı başında kademeli olarak başlayacak” dedi.

Plastik poşet yasağı haberine sektörden tepki!
Plastik poşet yasağı haberine sektörden tepki!
+1
Haber albümü için resme tıklayın

Türkiye Perakendeciler Federasyonu (TPF) Başkanı Mustafa Altunbilek’in marketlerde plastik poşet kullanımının 2018 yılı başında yasaklanacağı açıklamasına, Türk Plastik Sanayicileri Araştırma, Geliştirme ve Eğitim Vakfı (PAGEV) Başkanı Yavuz Eroğlu’ndan yanıt geldi. Eroğlu “Plastik poşetlerin yasaklanması söz konusu değildir. Poşetlerin para ile satılması uygulaması ise 2019 yılı başında kademeli olarak başlayacak” dedi.

PAGEV Başkanı Yavuz Eroğlu, yazılı açıklamasında, Türkiye plastik sanayinin, 6 bin firma ve 250 bin çalışanı ile bugün Avrupa’nın en büyük ikinci plastik mamul üreticisi olduğunu vurguladı.

Firmaların ürettiği binlerce ürünün, Türkiye ve dünyanın birçok ülkesinde tüketicilerin tercihi olmaya devam ettiğini belirte Eroğlu, plastik poşetlerin ise üretimin yüzde 5’in üzerinde bir kısmını oluşturduğunu ifade etti. Eroğlu, şöyle devam etti:

“Alternatiflerin çevreye etkisi düşünülmeli”

“Plastik alışveriş poşetlerin yerine kullanılabilecek diğer alternatiflerin kağıt gibi diğer malzemelerin doğaya ve çevremize etkisinin bilimsel yöntemlerle iyi incelenmesi gerektiğini düşünüyoruz.

Plastik poşetler sorumluca kullanıldığı takdirde, hafif, dayanaklı, sağlam, ucuz, suya dayanıklılık açılarından tüketiciler için çok önemli bir yerdedir. Plastik poşetlerin doğaya atılması, davranışsal bir sorundur. Bu sorun ilk önce eğitim programları ve kamu bilinci oluşturma girişimleri ile ele alınmalıdır. Ülke çapında ciddi geri dönüşüm bilinci ve sistemi oluşturmaya odaklanmamız gerekiyor.

Türk Plastik Sanayicileri Araştırma, Geliştirme ve Eğitim Vakfı (PAGEV) olarak biz de tüm dünyanın kabul ettiği 3R ilkesi ‘Reduce (Azalt), Reuse (Yeniden Kullan) ve Recycle (Geri Dönüştür)’ yaklaşımını benimsiyoruz. Bu doğrultuda plastik poşetlerin gereksiz yere kullanılmasına karşıyız ve plastik poşetlerin yeniden farklı amaçlarla kullanılmasını ve ardından geri dönüşüme kazandırılmasını destekliyoruz.

Plastik poşetlerin geri kazanılması

Plastik poşetler geri kazanılıp tekrar kullanıldığında ise hammadde kaynakları korunur, üretimde enerji tüketimi azalır, depolama alanlarının ömrü uzar, yeni iş alanları oluşur ve atıkların enerjiye dönüşümü artar.

AB Ambalaj ve Ambalaj Atıkları Direktifinde alışveriş poşetleri, ambalaj sayılmaktadır. Direktifin şartlarını yerine getiren ambalajlar üye ülkeler tarafından piyasa sürülmesi konusunda engellenemiyor, yasaklanamıyor.”

“TPF’nin açıklaması gerçeği yansıtmıyor”

Türkiye Perakendeciler Federasyonu’nun basında yer alan “01.01/2018 tarihinden itibaren Plastik Poşetler Yasaklanıyor” şeklinde beyanatlarının gerçeği yansıtmadığını bildiren PAGEV Başkanı Yavuz Eroğlu, konuya ilişkin ayrıntıları şöyle açıkladı:

“Plastik poşetlerin yasaklanması söz konusu değildir.

Hâlihazırda taslak halindeki Ambalaj Atıklarının Kontrolü Yönetmeliğinde, AB mevzuatıyla uyumlu bir şekilde alışveriş torbalarının aşırı tüketiminin 31 Aralık 2025 yılına kadar azaltılması yönünde çalışmalar yapılmaktadır.

Taslak halindeki yönetmeliğin bu şekliyle yürürlüğe girmesi durumunda, 01.01.2019 tarihinden itibaren 15 mikron ila 50 mikron arası kalınlıkta olan plastik alışveriş poşetleri, market kasalarında tüketiciye ücretli olarak verilmeye başlanacaktır. Bu kalınlığın altında veya üstünde olan poşetler, eskiden olduğu gibi ücretsiz verilecektir. Belediyelerce kontrol edilen pazar yerleri bu yönetmelik kapsamı dışında olup, Belediye Meclislerinin kararlarına göre uygulamalar yapılmaktadır.

Yine taslak yönetmelik çerçevesinde 15-50 mikron arasında kalınlıktaki torbalar için, ülke genelinde yıllık kişi başına kullanılan torba adedinin; 31 Aralık 2019'a kadar 90’ı, 31 Aralık 2025'den itibaren ise 40’ı aşmayacak şekilde kullanımının azaltılması yönünde AB ile uyumlu bir yönetmelik çalışması yapılmaktadır.

“Ücretli poşet uygulaması 2019’da başlayacak”

Dolayısıyla haberlerde yer alan ‘Plastik Poşet Yasaklanıyor’ ibaresi doğru değildir. Taslak şu anki şekliyle çıkarsa ücretli poşet uygulaması 01.01.2018 tarihinde değil, 01.01.2019 tarihinde yürürlüğe girecektir ve 31 Aralık 2025 tarihine kadar bir hedef çerçevesinde kademeli uygulanacaktır.

Çevre duyarlılığı konusunda hassas, ülke ekonomisine katkı yönünde öncü, dünya ile yarışan plastik sektörümüzü ‘Plastik Poşet’ten yola çıkarak gerçek dışı bilgilerle karalamaya çalışanlara karşı da sektörümüzü ve kamuoyunu doğru bilgilendirmeye devam edeceğiz.”

31 Mar 2017 - 09:15 - Güncel

Muhabir  Mehmet Ali Çıtak


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gıda Hattı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gıda Hattı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Gıda Hattı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gıda Hattı değil haberi geçen ajanstır.