Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan uluslararası yatırımcılara: “Türkiye’yi çevresindeki ülkelerle karıştırmayın”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Uluslararası Yatırımcılarla İstişare Toplantısı’nda “Türkiye’yi lütfen çevresindeki ülkelerle kıyaslamayın, onlarla karıştırmayın, onlara benzetmeyin. Türkiye, çok farklı ve güçlü bir ülke.” ifadesini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan uluslararası yatırımcılara: “Türkiye’yi çevresindeki ülkelerle karıştırmayın”
Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan uluslararası yatırımcılara: “Türkiye’yi çevresindeki ülkelerle karıştırmayın”
+2
Haber albümü için resme tıklayın

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Uluslararası Yatırımcılarla İstişare Toplantısı’nda “Türkiye’yi lütfen çevresindeki ülkelerle kıyaslamayın, onlarla karıştırmayın, onlara benzetmeyin. Türkiye, çok farklı ve güçlü bir ülke.” ifadesini kullandı.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ve Uluslararası Yatırımcılar Derneği (YASED) tarafından düzenlenen Uluslararası Yatırımcılarla İstişare Toplantısı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bakanlar ve uluslararası doğrudan yatırımcı şirketlerin yöneticilerinin katılımıyla yapıldı.

“Başka ülke olsa belini doğrultamazdı”

Konuşmasında, katılımcı yatırımcıların, Türkiye'ye 150 milyar doların üzerinde yatırım kazandırdıklarını, üretim, istihdam ve ihracat sağladıklarını vurgulayan TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, geçen yıl 2 Ağustos'ta yapılan toplantıyı hatırlattı, son 1,5 senede Türkiye'nin neler yaşandığını unutmadıklarını, unutmayacaklarını söyledi. Hisarcıklıoğlu, "Sadece son 1 senede yaşadıklarımızı, dünyada herhangi başka ülke yaşasa, belini doğrultamazdı. Ama biz dimdik ayaktayız” dedi.

Türk iş dünyası olarak yurt dışında Türkiye aleyhine oluşturulmak istenen algılara karşı da sessiz kalmadıklarını belirten Hisarcıklıoğlu, darbe girişimini ve Türk halkının, demokrasiye ve milli iradeye nasıl sahip çıktığını, 6 kıtada, 98 ülkedeki muhataplarına ve 25 küresel iş örgütüne anlattıklarına işaret etti. Hisarcıklıoğlu, “Yatırımcıların güvenini yeniden tesis etmeli ve yükseltmeliyiz’ dedik. Siz burada da liderliğinizi gösterdiniz. Bugün bu salonu dolduran en büyük 300 uluslararası şirketle bir araya geldiniz. Olan biteni doğrudan sizden dinleyip, öğrenenince, tedirginliklerimiz kayboldu. İş ve yatırım ortamını iyileştirmek üzere, sizin desteklerinizle bu devrim niteliğinde değişiklikler hayata geçti, geçiyor. Böylece yatırımcıların ve piyasaların güvenini yeniden kazandık. Herkes ileriye bakmaya başladı” diye konuştu.

“Ülkemize, ekonomiye güvenin eseri”

Yılın ilk çeyreğinde dünyadaki en iyi büyüme performanslarından birine ulaşıldığına işaret eden TOBB Başkanı, Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan aldıkları destekle, Türkiye genelinde istihdam seferberliği başlattıklarını anımsatarak, "'Ekonomist' diye geçinenler bu iş olmaz derken bu iş oldu. 6 ayda istihdam artışı rekor kırarak 1,2 milyona ulaştı. İşte bu, ülkemize, ekonomiye güvenin eseridir” dedi.

Hisarcıklıoğlu, Türkiye'nin geleceğine yatırım yapanların her zaman kazanacağını bildiklerini ve Türkiye'nin potansiyeline ve parlak geleceğine inandıklarını kaydetti.

“Hayal kırıklığına uğradılar”

Konuşmasına, Gezi olayları ve FETÖ’nün 17-25 Aralık saldırısı sonrası ekonomide yaşanan gelişmelere değinerek başlayan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da, 15 Temmuz’dan iki hafta sonra 2 Ağustos’ta bir araya geldiği yatırımcılara geleceğin aydınlık olduğunu ifade ettiğini anımsattı.

Geçen yıl yakın tarihin en ağrı travması olan 15 Temmuz'a, terörle mücadelede sınırların içinde ve dışında verilen yoğun mücadeleye rağmen yüzde 2,9'luk bir büyümenin elde edildiğini kaydeden Erdoğan, “Türkiye'nin demokrasisi yanında ekonomisiyle yerle yeksan olmasını bekleyenleri bu anlamda da hayal kırıklığına uğrattık. 2017 yılı içinde oldukça iyi bir ekonomik performans sergilediğimizi söyleyebiliriz. Birinci çeyrekteki yüzde 5'lik büyüme oranımız hepimize ümit vermiştir. Bu yılı da beklentilerin çok üzerinde bir büyüme oranıyla tamamlayacağımıza inanıyorum” dedi.

İhracatın yılın ilk 6 ayında yüzde 8,2 artışla yükseliş trendini sürdürdüğünü belirten Erdoğan, istihdamda hem ekonomideki iyileşmeye paralel hem de TOBB ile başlatılan seferberlik sayesinde yeniden tek haneli rakamlara doğru gidildiğine işaret etti. Borsa İstanbul'un neredeyse her gün yeni rekorlar kırdığını, Merkez Bankasında döviz rezervinin 110 milyar dolara ulaşarak yeniden tırmanışa geçtiğini vurgulayan Erdoğan, turizmde kayıpların telafi edilmeye başlandığı bir döneme girildiğini söyledi.

Her sene bir buluşma

Dünyanın 17'inci, Avrupa'nın 6'ıncı büyük ekonomisi hedefi doğrultusunda çalışmaların kararlılıkla sürdüğüne dikkat çeken Erdoğan, yatırımcılar, girişimciler, özellikle de uluslararası sermayenin, kalkınmanın temel unsurlarından biri olarak görüldüğüne ve çok önem verildiğine değinerek, “Hatta şöyle bir düşüncem var: Yani uluslararası sermayeyi kurumsallaştırmak suretiyle, senede bir kez bir araya gelmek, inanıyorum ki Türkiye ile uluslararası sermayenin daha da bütünleşmesini ve güçleşmesini sağlayacaktır. Aynen bugün burada olduğu gibi TOBB, YASED ve ilgili bakanlarımızın da katılmasıyla bu çalışmaları gözden geçirmemiz bizlere çok şeyler kazandıracaktır” diye konuştu.

Erdoğan, Türkiye'nin 1980'lerden beri "özel sektöre dayalı büyüme" modeliyle hareket eden bir ülke olduğunu belirterek, bilhassa 2003-2016 yılları arasında çektiği 173 milyar dolarlık uluslararası yatırımla ülkenin özel sektöre dayalı büyüme modelini başarıyla uyguladığını kaydetti.

“Herkes için cazip bir yatırım iklimi oluşturduk”

Aynı dönemde ülkede faaliyet gösteren uluslararası firma sayısının 5 binden 51 binin üzerine çıkmış olmasından memnuniyet duyduklarını ifade eden Erdoğan, şunları söyledi:

“Hayata geçirdiğimiz reformlarla, yatırımcılar arasındaki yerli-yabancı ayrımını ortadan kaldırarak herkes için cazip bir yatırım iklimi oluşturduk. Başbakanlık Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansını kurarak, uluslararası yatırımcıların önünü açtık. Ülkemizin yatırımcılara sunduğu fırsatları, iş dünyasına tanıtmak için kurduğumuz bu ajansımız, daima sizlerin hizmetinde ve emrindedir.

Bürokratik süreçler başta olmak üzere yatırımcılarımızın işini kolaylaştıracak her türlü faaliyeti yürütmekle görevli bu ajans, gerektiğinde şahsımla, Başbakanımız ile doğrudan irtibat kurmanızı da temin edecektir. İş adamlarımızdan ricamız, yatırımları için ihtiyaç duydukları ilişkileri kurmak, bilgileri alma, işlemleri yürütme konusunda hiçbir aracıya itibar etmeden doğrudan ajansımıza gitmeleridir.”

“Türkiye, çok farklı ve güçlü bir ülke”

Kendisinin yurt dışı seyahatlerinde de Türkiye'de yatırımı olan firmaların temsilcileriyle bir araya gelmeye gayret gösterdiğini bildiren Erdoğan, geçen yılın, yaşanılan onca sıkıntıya rağmen tüm bu çabalar sayesinde 12,3 milyar dolarlık uluslararası yatırımla kapatıldığını dile getirdi. Erdoğan, “Bu yılın ilk 4 ayında 3,6 milyarlık bir performansla geçen yılın üzerine çıktık. Yatırım portföyümüzde Amerika ve Avrupa ile birlikte Körfez ve Uzak Doğu Asya ülkelerinin payının da giderek yükseldiğini görüyoruz. Türkiye'nin uluslararası yatırımlardan aldığı payın hala yüzde 1'in altında olması kesinlikle ülkemizin potansiyeline yakışan bir durum değildir. Yatırım ve ihracat seviyemizi, ülkemizin potansiyeline uygun hale getirmek için önümüzdeki dönemde hep birlikte daha çok çalışacağız.” dedi.

Türkiye’nin 2023 hedeflerinin en önemli ve iddialı boyutunu oluşturan dünyanın en büyük 10 ekonomisinden birisi haline gelme amacına ulaşmakta kararlı olunduğunun altını çizen Cumhurbaşkanı Erdoğan, uluslararası yatırımcılara şöyle seslendi:

“Ülkemizde yaşanan gelişmelerin, uluslararası yatırımcıların kafalarında çeşitli soru işaretlerine yol açtığını biliyorum. Ancak şu gerçeğin görülmesini, değerlendirmelerin de buna göre yapılmasını istiyorum. Türkiye, dünyanın en ciddi çatışma ve kriz bölgesinin tam ortasında yer almasına rağmen, istikrar ve güven ortamının tehlikeye düşmesine asla izin vermemiş bir ülkedir. Bu aslında Türkiye'nin en büyük gücüdür.

Bunun için Türkiye'yi lütfen çevresindeki ülkelerle kıyaslamayın, onlarla karıştırmayın, onlara benzetmeyin. Türkiye, bu noktada çok farklı ve güçlü bir ülke. Sahip olduğumuz binlerce yıllık devlet geleneği, yaşadığımız coğrafyadaki bin yıllık varlığımız ve geleceği ilişkin iddialı hedeflerimizle biz, farklı bir ülkeyiz.”

TOBB-YASED ortak açıklaması

TOBB ve YASED'in ortak yazılı açıklamasında da, ülkenin kalkınması, küresel rekabet ortamında hak ettiği konuma gelmesi ve katma değerli sürdürülebilir yatırımların devamı hedefi doğrultusunda; demokrasi, hukukun üstünlüğü, öngörülebilir yasal ve yönetsel düzenlemeler ile şeffaf ve rekabetçi bir serbest piyasa ekonomisinin mevcudiyetinin zaruri olduğu bildirildi. Bu yönde kat edilecek mesafenin, uluslararası doğrudan yatırımcıların Türkiye’ye olan güvenini daha da artıracağı vurgulanan açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Önümüzdeki dönemde hedefimiz ekonomik ve yapısal reform gündemimize daha da odaklanarak, ülkemizin küresel rekabet gücünü artırmak ve bir yatırım cazibe merkezi olarak konumlandırılmasını sağlamak olmalıdır.

Uluslararası yatırımcılar olarak, Türkiye’nin geleceğine ve potansiyeline inanıyor ve bu inancımızı uzun vadeli yatırım perspektifimizi koruyarak göstermeyi sürdürüyoruz. Bizler, Türkiye’deki yatırım ortamının yurtdışında tanıtımında ve algımızın güçlendirilmesinde ‘elçi’ olarak sorumluluk almaktayız.

Türkiye ekonomisine yönelik yatırımcı ilgisinin artması, mevcut yatırımların verimliliğinin yükselmesi ve böylece ülkemizdeki refah artışının desteklenmesi amacıyla, iş dünyası olarak, tüm taraflarla yakın işbirliği içinde çalışmaya devam edeceğiz. Bu süreçte temel beklentimiz; demokratik hukuk devletinin tüm kurumlarıyla daha da güçlendirilmesi, ülkemizin bugüne kadar olduğu gibi küresel değerlere bağlı şekilde gelişmiş dünyayla entegrasyonunu arttırarak kalkınma sürecini devam ettirmesi ve yatırım ortamını iyileştirecek reformların kesintiye uğramadan sürdürülmesidir.

Yatırım ortamının iyileştirilmesi süreklilik arz eden bir hedeftir. Yapısal reformların devamı, yatırım ve iş yapma şartlarımızda sürdürülebilir bir iyileştirme sağlanması uluslararası rekabette bir adım öne geçmemizde önemli rol oynayacaktır."

Uluslararası Yatırım Stratejik Planı

Bu çerçevede beklentilerin sıralandığı açıklamada, Türkiye’nin AB’ye üyelik perspektifi doğrultusunda kısa vadede Gümrük Birliği Anlaşması’nın günümüzün ihtiyaçları doğrultusunda güncellenmesi büyük önem arz ettiği belirtilerek, "Gümrük Birliği’nin, Türkiye’nin AB dışındaki üçüncü taraflarla serbest ticaret anlaşmaları imzalamasına imkan verecek şekilde yeniden düzenlenmesi, ihracat pazarlarımızı genişletmemize katkı sağlayacaktır" denildi.

Açıklamada, "Yatırım ortamını iyileştirmeye yönelik olarak Türkiye’nin Uluslararası Yatırım Stratejik Planı hazırlanmasının da faydalı olacağını düşünüyoruz. Bu konuda da uluslararası doğrudan yatırımcılar olarak üzerimize düşecek görevi yerine getirmeye hazırız.” ifadesi kullanıldı.

12 Tem 2017 - 12:32 - Güncel

Muhabir  Mehmet Ali Çıtak


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gıda Hattı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gıda Hattı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Gıda Hattı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gıda Hattı değil haberi geçen ajanstır.