Tarımsal işletmelere danışmanlık desteğine devam!

Tarım ve Orman Bakanlığınca yayımlanan Tebliğle, tarımsal işletmelere tarımsal danışmanlık hizmeti sunan kişi ve kuruluşlar desteklenecek.TYDD’ye başvuran kişi ve kuruluşlara, 2022 yılında bir tarım danışmanı için 52 bin TL ödeme yapılacak.

Tarımsal işletmelere danışmanlık desteğine devam!
Haber albümü için resme tıklayın

Tarım ve Orman Bakanlığınca yayımlanan Tebliğle, tarımsal işletmelere tarımsal danışmanlık hizmeti sunan kişi ve kuruluşlar desteklenecek.TYDD’ye başvuran kişi ve kuruluşlara, 2022 yılında bir tarım danışmanı için 52 bin TL ödeme yapılacak.

Tarımsal Yayım ve Danışmanlık Hizmetlerine Destekleme Ödemesi Yapılması Hakkında Tebliğ (No: 2021/39), 6 Nisan 2022 tarihli Resmi Gazete’de yayımlandı.

Tarımsal Danışmanlık hizmeti veren kişi ve kuruluşlar desteklenecek

5488 sayılı Tarım Kanunu, 4760 sayılı Cumhurbaşkanı Kararı ile yürürlüğe konulan 2021 Yılında Yapılacak Tarımsal Desteklemeler ve 2022 Yılında Uygulanacak Gübre ve Sertifikalı Tohum Kullanım Desteklerine İlişkin Karar ile Tarımsal Yayım ve Danışmanlık Hizmetlerinin Düzenlenmesine Dair Yönetmelik hükümlerine dayanılarak hazırlanan Tebliğle, tarımsal yayım ve danışmanlık sisteminin çoğulcu, etkin ve verimli bir yapıya kavuşmasını sağlamak üzere tarımsal işletmelere tarımsal danışmanlık hizmeti sunan kişi ve kuruluşların desteklenmesi amaçlanıyor.

Tebliğ, destekleme kapsamında tarımsal danışmanlık hizmeti alacak tarımsal işletmelere tarımsal danışmanlık hizmeti verecek tarım danışmanları ile kuruluşlar ve sorumlulukları, desteklemeye başvuracak kişi ve kuruluşlar, başvuru iş ve işlemleri, destekleme ödemesi kriterleri, desteklemelerin denetimine ilişkin görev ve yetkiler, desteklemenin geri alınması ve desteklemeden yararlanamayacaklar ile cezai sorumluluklara ilişkin usul ve esasları kapsıyor.

Tarımsal danışmanlık hizmeti alacak tarımsal işletmeler

Destekleme kapsamında tarımsal danışmanlık hizmeti alacak tarımsal işletmelerin, Tebliğde belirtilen şartlara sahip olması gerekecek.

Tarımsal danışmanlık hizmeti alacak gerçek kişilerin ise tarımsal danışmanlık hizmet bürolarının bulunduğu ilde ikamet etmesi gerekecek.

Tebliğ ekinde yer alan tarım danışmanlarının sertifika bölümlerine uygun sertifikaya sahip serbest tarım danışmanları ile tarım danışmanı istihdam eden ziraat odaları ve üretici örgütleri tarımsal yayım ve danışmanlık desteğinden yararlanabilecek.

Tarımsal danışmanlık hizmeti verecek kişi ve kuruluşlar, Başkanlıkça hazırlanan hizmet sözleşmelerini esas alarak tarımsal işletmeler ile sözleşme imzalayacak. Sözleşme 31/12/2022 tarihinde sona erecek.

2020 yılı TYDD kapsamında olan tarımsal işletmelerin sözleşmeleri 31/12/2022 tarihini kapsaması halinde sözleşmeleri geçerli sayılacak.

Tarımsal danışmanlık hizmeti veren kuruluş ile tarım danışmanı arasında hizmet sözleşmelerinin süresi yirmi dört aydan az olamayacak.

Tarımsal danışmanlık hizmeti

Tarımsal danışmanlık hizmeti sunacak serbest tarım danışmanları ile kuruluşlar ve kuruluşlarda istihdam edilen tarım danışmanları Yönetmelik, Tebliğ ve Uygulama Esaslarında belirlenen görevleri yerine getirecek.

Serbest tarım danışmanı ve kuruluşlarda istihdam edilen tarım danışmanları, Bakanlık uygulamaları hakkında çiftçileri bilgilendirecekler.

Tarım danışmanları tarımsal işletmelerce üretilen tarımsal ürünlerin dijital ortamda pazarlanması amacıyla Bakanlık tarafından yönetilen Dijital Tarım Pazarı (DİTAP) hakkında çiftçileri bilgilendirecek ve çiftçinin ürününü DİTAP üzerinden satması konusunda yönlendirme yapacak ve gerekli desteği sağlayacak.

Tarımsal danışmanlık giderleri

Tarımsal danışmanlık hizmeti giderleri; Personel giderleri, Büro giderleri, Malzeme giderleri ve Diğer giderlerden oluşacak.

Ziraat odası ve üretici örgütlerine ödenen TYDD’nin tamamı sadece tarım danışmanı ücreti, ücrete bağlı vergi ve sigorta giderleri olarak kullanılacak.

Tarımsal danışmanlık hizmeti sunan kişi ve kuruluş, hizmet giderlerini karşılamak üzere hizmet sunduğu tarımsal işletmelerden Yönetmelik hükümlerine uymak şartıyla ücret talep edebilecek.

Tarımsal danışmanların denetlenmesi

İllerde oluşturulacak denetleme komisyonu, tarımsal danışmanlık hizmeti sunan kişi ve kuruluşları; şikâyet, ihbar gibi olağan dışı durumlarda yapılacak denetimler hariç birinci ve ikinci dilim ödeme işlemi gerçekleşmeden önce, Tebliğin uygulama süresince yılda en az iki defa denetlenecek.

Tarımsal işletmeler ile imzalanan sözleşmelerine istinaden Tebliğde belirtilen kişi ve kuruluşlardan 15/1/2022 tarihine kadar yetki belgesi alan kişi ve kuruluşlar TYDD’ye başvurabilecekler.

TYDD’ye başvuracak kişi ve kuruluşlar adına; Ziraat odası başkanı, Birlik başkanı, Kooperatif başkanı, Serbest tarım danışmanı başvuru yapmaya yetkili olacaklar.

Başvuru tarihi

TYDD’den faydalanmak isteyen kişi ve kuruluşlar, Tebliğin yayımlanmasından itibaren on gün içinde, istenen belgeler ile birlikte, tarımsal danışmanlık hizmet bürosunun bulunduğu yerdeki ilçe müdürlüğüne, ilçe müdürlüğü bulunmayan yerde il müdürlüğüne başvuracaklar.

Tarımsal danışmanlık hizmeti sunan kişi ve kuruluşlar, ödenecek olan toplam TYDD tutarının %10’u kadar süresiz banka teminat mektubunu yetkili kişiler aracılığı ile 1/6/2022 tarihinden önce il müdürlüğüne teslim edecek veya ödenecek olan toplam TYDD tutarının %5’i kadar tutarı, il defterdarlığınca açılan hesaba yatıracaklar.

Destek tutarı ve ödeme tarihleri

TYDD’ye başvuran kişi ve kuruluşlara, Uygulama Esaslarında belirlenen işletme sayısının %80’inin altına düşmemesi ve hizmet sunması koşulu ile bir tarım danışmanı için 52.000 TL TYDD ödemesi yapılacak.

Bakanlık tarafından yetkilendirilerek tarımsal yayım ve danışmanlık hizmeti sunan; üretici örgütü, ziraat odası ve bunların şubeleri de dahil olmak üzere bünyelerinde çalıştırdıkları en fazla beş tarım danışmanı için TYDD ödemesi yapılacak.

Kişi ve kuruluşa her bir tarım danışmanı için yıllık 52.000 TL TYDD, 31/12/2022 tarihine kadar hizmet sunumu zorunluluğu saklı kalmak kaydıyla, 1/6/2022 tarihinden sonra 26.000 TL ve 1/11/2022 tarihinden sonra 26.000 TL olmak üzere iki dilim halinde Bakanlıkça belirlenen tarihlerde ödenecek.

Ödeme tarihleri kaynak durumuna göre Bakanlıkça belirlenecek. TYDD ödemeleri 2022 yılı bütçesinden karşılanacak. Eğitim ve Yayın Dairesi Başkanlığı, iller bazında TYDD desteği verilecek serbest tarım danışmanı ile kuruluşlardaki tarım danışmanı sayısı ve öncelik kriterlerini belirlemeye yetkili olacak.

23/11/2019 tarihli ve 30957 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Tarımsal Yayım ve Danışmanlık Hizmetlerine Destekleme Ödemesi Yapılması Hakkında Tebliği (Tebliğ No: 2019/49) yürürlükten kaldıran Tebliğ, yayımı tarihinde yürürlüğe girecek.

06 Nis 2022 - 07:04 - Tarım

Mahreç  Mehmet Ali Çıtak


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gıda Hattı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gıda Hattı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gıda Hattı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gıda Hattı değil haberi geçen ajanstır.