Su ürünleri yetiştiriciliği için kurallar değişti

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, devlete ait alanların su ürünleri yetiştiriciliği için kiralanmasına yönelik kuralları düzenleyen yönetmelikte değişikliğe gitti.

Su ürünleri yetiştiriciliği için kurallar değişti
Su ürünleri yetiştiriciliği için kurallar değişti
+2
Haber albümü için resme tıklayın

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, devlete ait alanların su ürünleri yetiştiriciliği için kiralanmasına yönelik kuralları düzenleyen yönetmelikte değişikliğe gitti.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın Su Ürünleri Yetiştiriciliği Yatırımlarında İhtiyaç Duyulan Su ve Su alanları İle Deniz ve İç Sulardaki Su Ürünleri İstihsal Hakkının Kiraya Verilmesi Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmeliği, 11 Nisan’da Resmi Gazete’de yayımlandı.

Yeni yönetmelik ile 1 Haziran 2011 tarihli ve 27951 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan yönetmelikteki Tarım ve Köyişleri Bakanlığı ibareleri Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı olarak değiştirilirken, yönetmelikteki il özel idareleri ibaresinden sonra gelmek üzere “il özel idaresi kaldırılan illerde ise defterdarlığa” ibaresi eklendi.

Yönetmeliğin, 1 Ocak 2016 tarihine kadar Hazinenin veya Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğünün mülkiyetinde veya Devletin hüküm ve tasarrufu altında bulunan deniz ve iç sularda veya bu yerlerden su alınarak karada yapılacak su ürünleri üretim tesislerinde veya bu alanları ıslah etmek suretiyle projeye dayalı olarak yapılacak su ürünleri yetiştiriciliği yatırımlarında ihtiyaç duyulan su ve su alanları ile deniz ve iç sulardaki su ürünleri istihsal hakkının kiralanmasına ilişkin usul ve esasları kapsadığı hükmündeki süre de, 1 Ocak 2017 olarak değiştirildi.

Yönetmeliğe göre, su ve su ürünleri üretim yerlerinin kiraya verilmesi amacıyla bir komisyon kurulacak. Bu komisyonda Bakanlık il müdürünün onayı ile görevlendirilecek bir il müdür yardımcısının başkanlığında, idari ve mali işler şube müdürü, balıkçılık ve su ürünleri şube müdürü, bu müdürlüğün bulunmadığı illerde hayvan sağlığı, yetiştiriciliği ve su ürünleri şube müdürü ile su ürünleri hizmetlerinin yürütüldüğü şube müdürlüklerinde çalışan teknik hizmetler veya sağlık hizmetleri sınıfından iki personel yer alacak.

Belirlenen kira bedeli il özel idaresine, il özel idareleri kaldırılan illerde ise defterdarlığa bildirilecek ve bu bedel il özel idaresince, il özel idareleri kaldırılan illerde ise il müdürlüğünce tahsil veya mahsup edilecek.

Kira bedelinin ödeme yeri, tesisin bulunduğu ilin il özel idaresi, il özel idareleri kaldırılan illerde ise il müdürlüğünün ilgili muhasebe birimi olacak.

İkinci ve izleyen yıllar kira bedelleri, Türkiye İstatistik Kurumunca yayımlanan Tarım Ürünleri Üretici Fiyat Endeksi (Tarım ÜFE-bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde değişim) oranında artırılması suretiyle il özel idaresi, il özel idareleri kaldırılan illerde ise il müdürlüğü tarafından tespit ve tahsil edilecek.

Kira bedelinin takibi il özel idaresi, il özel idareleri kaldırılan illerde ise il müdürlüğü tarafından yapılacak. Kiraların ve alacakların tahsil edilememesi durumunda, il özel idaresi tarafından sözleşmenin feshi için il müdürlüğüne bildirimde bulunulması üzerine il müdürlüğünce, il özel idareleri kaldırılan illerde ise doğrudan il müdürlüğü tarafından işlem yapılacak.

1 Ocak 2016 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere yayımı tarihinde yürürlüğe giren yönetmelik hükümlerini, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı yürütecek.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

11 Nis 2016 - 07:05 - Ekonomi

Muhabir  Mehmet Ali Çıtak


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gıda Hattı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gıda Hattı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Gıda Hattı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gıda Hattı değil haberi geçen ajanstır.