“Ekonomide yüzde 5’lik büyümeye şapka çıkarılır!”

Türkiye ekonomisi, yılın ilk çeyreğinde hükümetin bile beklentilerinin üzerinde yüzde 5 büyüdü. Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli, “Yüzde 5 büyüme karşısında şapka çıkarılır” derken, Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, “reformlara devam edilmeli” mesajı verdi.

“Ekonomide yüzde 5’lik büyümeye şapka çıkarılır!”
“Ekonomide yüzde 5’lik büyümeye şapka çıkarılır!”
+3
Haber albümü için resme tıklayın

Türkiye ekonomisi, yılın ilk çeyreğinde hükümetin bile beklentilerinin üzerinde yüzde 5 büyüdü. Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli, “Yüzde 5 büyüme karşısında şapka çıkarılır” derken, Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, “reformlara devam edilmeli” mesajı verdi.

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK), yılın ilk çeyreğinde ekonominin yüzde 5 büyüdüğü açıklamasının ardından ilk değerlendirme, Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli’den geldi.

“Türkiye ekonomisi güçlü dinamiklerle ilerliyor”

Yazılı açıklamasında Gayri Safi Yurtiçi Hasıla rakamlarını değerlendiren Canikli, Türkiye ekonomisinin güçlü dinamiklerle ilerlediğine, karşılaştığı güçlüklerle baş edebilme kapasitesinin yüksek olduğuna vurgu yaptı. Ekonominin 2017 yılının ilk çeyreğinde gösterdiği yüksek performansın, olumsuz durumlar karşısında duruma adapte olabilmeden kaynaklandığına da işaret eden Canikli, “Yüzde 5 oranındaki büyümenin önünde şapka çıkarılır” dedi.

Ekonomik alanda yeni döneme girildiğini; yeni dönemdeki büyümenin daha fazla olacağını bildiren Nurettin Canikli, gelişmelerin istihdamdan güvenliğe, özgürlükten gelir dağılımına kadar pek çok alanı olumlu etkileyeceğini de kaydetti.

“Adı konulmamış krizi başarı ile atlattık”

Büyüme rakamını NTV’de katıldığı bir programda değerlendiren Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek ise gerçekleşen büyüme rakamlarının hükümetin aldığı tedbirlerin yanı sıra dış piyasadaki konjonktüründe etkisi ile gerçekleştiğini söyledi. Asıl önem verilmesi gerekenin yeniden piyasaya egemen olan güven duygusu olduğunun altını çizen Şimşek, gerçekleştirilecek reformlar ile bu durumun daha da pekiştirileceğini, yüzde 5 ve üzerinde büyüme çizgisinin standart hale gelmesi için çalışmalarını devam ettireceklerini vurguladı.

Büyüme rakamlarının beklenenden de iyi geldiğini, yılın ikinci çeyreği için beklentilerinin çok daha yüksek olduğunu ifade eden Mehmet Şimşek, gerçekleştirilen doğru politikaların meyvelerini vermeye başladığını belirterek piyasanın tepkisinin gün geçtikçe daha iyi seviyelere oturacağını da tahmin ettiklerini sözlerine ekledi. Şimşek, “Ekonomimiz bir dar boğazdan geçti. Adı konulmamış bir krizi başarı ile atlattık diyebiliriz. Bundan sonra yapmamız gereken bu ekonomiyi reformlar ile destekleyerek daha yüksek seviyelere ulaştırmak olmalıdır. Bu konuda da hükümetimizin gayretlerinden kimse şüphe etmesin. Kısa vadedeki bu büyüme uzun vadede reformlar ile birlikte ülkemizi çok iyi seviyelere ulaştıracaktır” diye konuştu.

“Büyüme, reformlarımızın sonucu”

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci ise 2017 yılı ilk çeyrek büyüme rakamında gösterilen başarının, hükümetin uygulamaya aldığı yapısal reformların doğru sonuçlarını gösterdiğini söyledi.

Türkiye’nin birçok gelişmiş ülke ortalamasını geride bırakan bir performans ortaya koyduğunu ifade eden Zeybekci, bu sonucun 2017’nin birinci çeyreği itibariyle, resmi olarak verisi açıklanmış olan Avrupa Birliği üyelerinden 23 tanesinden daha hızlı büyüdüğünü gösterdiğini vurguladı. Zeybekçi, açıklamasını şöyle sürdürdü:

“Ülkemiz adı geçen dönemde hem yüzde 2,4 olan Avrupa Birliği ortalamasının hem de yüzde 2,5 olan Euro Bölgesi ortalamasının üzerinde büyüdü. Benzer şekilde ekonomimiz yüzde 1,8 olan G7 ülkeleri ile yüzde 2 olan OECD ortalamasının üzerinde bir büyüme ortaya koydu. Henüz tüm ülkelerin rakamları kesinleşmemekle birlikte, öncül veriler ışığında ülkemiz, G20 ülkeleri arasında da mukayeseli olarak güçlü bir büyüme oranı yakalamış konumdadır. 2017’nin ilk çeyreği itibariyle ülkemiz, en hızlı büyüyen üçüncü G20 ülkesidir. Yılın ilk çeyreğinde ABD (yüzde 2), Japonya (yüzde 1,3), İngiltere (yüzde 0,6) ve Kanada (yüzde 2,3) gibi G20 ülkelerinden iyi bir performans kaydettik.”

“Hükümet olarak temel amacımız, ülkemizi daha fazla ihracatla büyüyen bir ekonomi modeline kalıcı olarak taşımaktır” diyen Zeybekci, sürdürülebilir, kapsayıcı ve refah yaratan bir ekonomik büyümenin ancak böyle mümkün olabileceğini söyledi. Yeni nesil ihracat desteklerinin karşılığını almaya başladıklarını vurgulayan Zeybekci, ihracatın büyümeye etkisini de şöyle anlattı:

“Yılın ilk çeyreğinde net ihracatın büyümeye katkısı 2.18 puan oldu. Geçtiğimiz yıl büyümemizin ana motoru olan iç talebin büyümeye katkısı ise ilk çeyrek itibariyle 5.05 puan oldu. İhracatımız 2016 yılı son çeyreğinden bu yana artış eğilimindedir. Dünya ticaretinde yaşanan canlanma ve özellikle AB pazarındaki ekonomik toparlanma ihracatımızı destekliyor. Ocak-Mayıs dönemi itibariyle ihracatımızda toplam yüzde 8,9 artış kaydetmiş bulunuyoruz. Yılın sonuna geldiğimizde OVP hedefimiz olan 153.3 milyar dolara ulaşmayı, hatta tarihi yüksek seviyelere erişmeyi hedefliyoruz. Yaptığımız hesaplamaya göre, 2016 itibariyle 400 milyar doları aşan ‘gerçek/geniş’ tanımlı ticaret hacmimizi daha da genişletecek, ihracatın ithalatı karşılama oranında yüzde 90’ın üzerine çıkıp tarihi düzeyleri göreceğiz.”

“Ekonominin çarkları dönüyor”

Maliye Bakanı Naci Ağbal da büyüme rakamını değerlendirdiği açıklamasında, şunları kaydetti:

“Hükümet olarak uygulamaya koyduğumuz teşvikler ve desteklerin sayesinde ekonominin çarkları hızlı dönmeye devam ediyor. 2016 yılının son çeyreğinde yüzde 3,5 büyüyen ekonomimiz 2017 yılının ilk çeyreğinde de büyümeye devam ederek bir önceki yılın aynı çeyreğine göre yüzde 5 oranında büyümüştür.

Yatırımlar ve dış talebin büyümeye pozitif katkı yapması da büyümenin kompozisyonu açışından olumludur. Geçtiğimiz yıl büyümeye negatif katkı yapan net ihracat, ilk çeyrekte büyümeye pozitif katkı yapmıştır. İlk çeyrekte yüzde 2,2 artan yatırımlar ise yılın geri kalanında pekişen siyasi ve ekonomik istikrar ile krediye erişim konusunda verdiğimiz desteklerle büyümeyi daha çok destekleyecektir.”

“Güneş balçıkla sıvanamaz”

Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan da açıklamasında, Türkiye’nin yüksek büyüme hızı ile gelişmekte olan ülkelerden ve OECD ülkelerinden pozitif yönde ayrıştığını bildirdi. Elvan, şunları söyledi:

“Aldığımız önlemler ve attığımız ilave adımlar ekonominin yüksek büyümesinin önünü açmıştır. Rakamlar, Türkiye’nin bütün dış etkenlere ve bunların yansıması olan uluslararası kuruluşların düşük büyüme öngörülerine rağmen gücünü koruduğunu ve ekonomide doğru işleri ortaya koyduğunu net bir şekilde göstermiştir. Ekonomideki yüksek büyüme performansı uluslararası kuruluşlara güneşin balçıkla sıvanamayacağını göstermiştir.

Tüm bu göstergeler ışığında Türkiye ekonomisinin 2017 için ortaya koyduğumuz yüzde 4,4’lük büyüme hedefini gerçekleştirmesini, hatta bu rakamın üzerine çıkmasını; böylece Türkiye ekonomisi için düşük büyüme tahmini yapmayı adet haline getirmiş uluslararası kuruluşları da bir kez daha açık ara yanıltmasını bekliyoruz.”

12 Haz 2017 - 15:35 - Güncel

Muhabir  Mehmet Ali Çıtak


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gıda Hattı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gıda Hattı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Gıda Hattı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gıda Hattı değil haberi geçen ajanstır.